wyrwać, wciąć, wypalić czy cokolwiek tam chcesz zrobić z “niepotrzebnymi” elementami a potem kupić nową płytę bo se ją rozwalisz;
zapomnieć o kombinacjach z płytą i od razu kupić nową.
A tak swoją drogą to producenci nieraz myślą tak samo i żeby zaoszczędzić na częściach nie montują wszystkich kondensatorów czy też innych elementów które powinni a potem tak płyta nie działa stabilnie lub szybciej pada.
a i owszem, by zaoszczedzic rowniez, ale sprzedaja takie plyty w najnizszym segmencie - po to sa robione przeciez - najtaniej jak sie da dla ‘oszczednych’
ps. te brakujace elementy, to czesto ubozsza sekcja zasilania, filtrowania czy po prostu brak wyposazenia np. wi-fi, BT czy kontrolerow - skoro ich nie ma, to po co dawac zasilanie do nich i cala reszte? 8)
clockwork , tak ale nie chodzi mi o te elementy które są potrzebne tylko tym układom których dany model niema bo to standard.
Problem w tym że producenci często osłabiają sekcje zasilania przy procesorze przez co całość działa niezbyt stabilnie.
A dla producenta niemontowanie kilku elementów to znacznie większy zyska niż dla konsumenta z niższej ceny takiej płyty - jeśli nie zamontuje tylko jednego elementu wartego załóżmy 0,10zł w załóżmy milionie egzemplarzy płyty to już producent zaoszczędzi 100tys zł…
smora , w kwestii anihilowania tego co zbędne to anihiluj sobie obudowę komputera i monitora - bez obudowy będą one działać równie dobrze am może nawet lepiej dzięki lepszemu przepływowi powietrza a dodatkowo będziesz “oryginalny”…
chyba sie zrozumielismy do konca… producenci oszczedzaja rowniez na schemacie plyt - od najnizszego modelu po najwyzszy danej serii to jest ta sama konstrukcja, rozniaca sie jedynie jakoscia i iloscia elementow, rowniez iloscia warstw pcb - stad puste miejsca w plytach z najnizszej polki 8)
clockwork , tak, masz rację, dobrze cię zrozumiałem i się zgadzam ale mi chodzi o inny przypadek gdzie producent oszczędza na elementach które w tym konkretnym modelu powinny się znaleźć a ich brak odbija się na niezbyt stabilnej pracy konstrukcji, częstym przypadkiem takiego oszczędzania jest oszczędzanie na kondensatorach w sekcji zasilania procesora.
jesli producent zastosowal slabsze elementy, to i z cena w dol leci a takze z ‘mozliwosciami’ plyty, zasilacza itp. stad roznorodnosc modeli i cen na polkach, choc na pierwszy rzut oka niewiele sie rozniacych miedzy soba… jesli ktos nie potrzebuje superkompa, to kupi sprzet biurowy, gdzie z pewnoscia nie ma rozbudowanej sekcji zasilania, filtrowania czy wielkich radiatorow - po prostu jest zbudowany i sprzedawany do celow biurowych, a nie do OC czy pracy 24/7 na 100% obciazenia…