Zmiana języka z javy na C++ - czy warto?

Witam,

Od dawna programuję w javie, ostatnio próbuję coś robić w OpenGL’u. Niestety coraz bardziej widoczny jest fakt, że OpenGL jest tak naprawdę najlepszy w połączeniu z C++. Wszystkie poradniki, ksiązki - to wszystko jak jest o OpenGL z C++. Mówiąc szczerze ciężko jest używać OpenGL’a gdy wszystkie przykłady i tutoriale są napisane pod kątem C++. I tu powstaje pytanie: czy warto zostać przy javie? Może lepiej przejść na C++? Czy długo musiałbym się przestawiać z javy na C++?

Proszę o opinię :slight_smile:

Znając Jave znasz już podstawy programowania, składnię itp, tak więc ja myślę, że przestawienie się nie będzie bardzo trudne. Ja obecnie uczę się Javy, wcześniej uczyłem się C/C++ i mogę ze swojej strony powiedzieć że Java z C++ ma bardzo wiele wspólnych cech.

ale czy warto przejść? wiadomo, języki mają też różnice i boję się, że wszystko co wiem o javie może iść w … (nieważne :P)

A czemu ma iść w coś tam? Przecież tak łatwo nie zapomnisz tego co się nauczyłeś, tym bardziej jak będziesz tego cały czas używał. Ja uważam, że warto. Java z C++ nie ma aż takich ogromnych różnic abyś musiał się uczyć czegoś tak jak byś na nowo się urodził. Przynajmniej takie jest moje zdanie, jako osoby która wcześniej miała do czynienia z C++, a niedawno zaczęła naukę Javy.

C++ zawsze się przyda, wypadałoby go znać. Różnice są, ale programowanie to programowanie. C++ jest trudniejszy od Javy, jeśli chodzi o projekty (ręczne dbanie o pamięć*, plikowa orientacja, dzielenie osobno na nagłówki i treść).

*chyba że użyjesz jakiegoś GC, w prostych testach działają sprawnie, ale nie wiem jak w większych projektach.

Dobra, nie zaszkodzi mi jak spróbuję.

Mam teraz dylemat: jaki program użyć? Ważne żeby był i na linuxa i na windowsa bo będę skakał między tymi platformami (zależy który komp wolny :smiley: ).

Jeśli chodzi Ci o IDE, to CodeBlocks, bardzo fajny i prosty w użyciu. Pod linuksem to w sumie jakś edytor tekstu np. vim i kompilacja z terminala przynajmniej ja tak preferuję. CodeBlocks działa też pod linuksem jak coś :).

Jeżeli dobrze umiesz programować i znasz podstawy działania pamięci, to przejście z javy na C++ nie powinno zająć dłużej niż miesiąc.

Z całym szacunkiem, ktoś kto potrafi dobrze programować nie zadaje na forum pytania “czy warto przesiąść się z Javy na C++”. :S

Z całkowitą powagą, kto ocenia kogokolwiek po utworzonych tematach? Nie zamierzam wywoływać wojny, jednak dla mnie to kiepskie odniesienie do oceny, “jak?” dana osoba programuje.

Pozdrawiam

z całym szacunkiem 100% poparcia

Najwyraźniej ja. Pytanie “czy warto używać języka X” jest na poziomie pytania “jak ruszać nogami żeby się przemieszczać” zadanego przez potencjalnego biegacza.

Owszem, lecz pytanie zostało zadane prawdopodbnie dlatego, że można znaleźć kilka postów o C++, chociażby że obiektowość w tym języku kuleje w stosunku do naprawdę obiektowych języków, to bardzo zróżnicowany temat i ciężko czasami się w tym odnaleźć :slight_smile: dlatego czasami się nie dziwię, że takie tematy powstają, raczej nie należy zniechęcać kogokolwiek.

Pozdrawiam

Mój komentarz nie miał nic wspólnego z zachęcaniem lub zniechęcaniem do C++. Odnosiłem się do porady, która moim zdaniem jest nierzeczywista i potencjalnie wprowadza autora w błąd.