Znikający napęd DVD

Witam.

Jestem nowym użytkownikiem systemu Windows Vista.

Problem wygląda następująco: po każdym restarcie systemu znika napęd DVD, jedyną możliwą opcją “przywrócenia go do życia” jest wejście w Menedżer Urządzeń i kliknięcie przycisku: “Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu”. Dopiero wtedy ikona napędu pojawia się w oknie Komputer.

Napęd: HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H55N ATA Device (LG)

System: Windows Vista

Dodam, że posiadam również napęd CD-ROM: HL-DT-ST CD-RW GCE-8526B - również firmy LG.

Proszę o pomoc.

Masz jakiś program do emulowania wirtualnych napędów?

Tak, Daemon Tools, aczkolwiek przed jego zainstalowaniem problem również występował.

A sterowniki do napędu DVD działają pod Vistę?

Od kiego występuje problem?

Zmieniałeś coś w systemie?

zobacz ten temat.

Tak, bo po kliknięciu przycisku “Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu” w aplecie Menedżer urządeń, napęd odnajduje się i działa poprawnie.

Napędu nie było widać już przy pierwszym uruchomieniu systemu.

Niestety, nie mam takich wartości w rejestrze jakie podałeś w tamtym poście.

Sam zobacz- http://www.f4a.eu/uplGRA/12002137332329.PNG

Mam ten sam problem , tylko ze u mnie skanowanie w poszukiwaniu sprzętu nic nie dawało, rozwiązało go zainstalowanie Nero 8 .Jenak problem sie powtarza ,tylko w tedy pojawia sie komunikat z Nero ze wystąpił błąd w rejestrze i ze nagrywarka nie będzie działać ( coś w tym stylu ) ,i żeby uruchomić ponownie system i wszystko wraca do normy .

Niestety, zainstalowanie aplikacji Nero 8 nie pomogło w rozwiązaniu mojego problemu.

Spróbuj tego, ale nie wiem czy działa na Viscie, katalog 32 (lub lokalizacja Program Files\Common Files\Aheah\Lib\NeroCheck.exe) i plik o ile jest NeroCheck.exe , uruchom go i jak będą komunikaty daj OK, restart kompa i zobacz.

Niestety, w podanej przez Ciebie lokalizacji nie znalazłem tego pliku.

Istnieje on zaś w lokalizacji- C:\Program Files\Common Files\Nero\Lib , lecz po dwukrotnym kliknięciu na ten plik nic się nie dzieje.

Czyli prawdopodobnie w rejestrze nie ma żadnych wpisów blokujących.

Pytanie, jak napęd podłączony na taśmie i gdzie?

Wymień taśmę sygnałową na nową.

Może coś masz przetaktowane w kompie.

Bios musi widzieć napęd poprawnie i musi być widoczny przy starcie kompa.

Może coś mieszają napędy wirtualne jak masz zainstalowane?

Czy ma to jakikolwiek sens, jeśli w Windows XP wszystko działa poprawnie?

Nie, nie mam :smiley:

BIOS jak najbardziej rozpoznaje napęd - przecież z niego instalowałem system, bootując płytę.

W takim przypadku jasne że nie ma sensu wymieniać, trzeba się skupić na systemie Vista ( może problem kompatybilności firmware napędu z Vistą) , sterownikach, oprogramowaniu,uaktualnieniach systemu - czyli nie wiadomo co?

Może to też być problem kontrolera IDE/Sata (gdzie napęd podpięty), ustawień w biosie, sterowników kontrolera.

Może trzeba uaktualnić bios płyty.

Witam.

Problem rozwiązał się, ale dla mnie, to rozwiązanie, jest ultra-niemożliwe i megadziwne.

Sytuacja wyglądała tak:

W komputerze mam 2 sloty na pamięć (DDR).

Do tej pory posiadałem 2x256MB.

Przed uaktualnieniem systemu z XP do Vista, zakupiłem kość 1GB. Więc w komputerze miałem 1x1024MB i pusty slot.

Postanowiłem do tego pustego slotu, włożyć jedną z kości 256MB, co uczyniłem.

Od tej chwili, napęd jest dobrze wykrywany przy starcie.

Nie wiem jak to wyjaśnić. Bo chyba raczej napęd DVD nie ma za wiele wspólnego z koścmi RAM? :-s

Dziękuję za pomoc :wink:

Pozdrawiam,

Arek F.

może przy wkładaniu kości poruszałeś któryś kabelek do napędu i zaczął dobrze stykać?

gorszą ewentualnością jest opcja, że płytę główną masz uszkodzoną i jak wkładałeś kość, to ją lekko powyginałeś i też zaczęła stykać tak jak trzeba.

tylko, że obie rzeczy odpadają, bo da się z tego napędu zainstalować windowsa, a po “odnalezieniu” napędu on działa w porządku…

może to czysty przypadek? :slight_smile:

Mało prawdopodobne, bo już wcześniej odpinałem i podłączałem napęd, ale nic to nie dało :smiley:

Jak mówisz - mało prawdopodobne. Płyta, nie okazuje symptomów uszkodzenia. :smiley:

Najprawdopodobniej. =P~

Jeszcze raz dziękuję za pomoc :wink:

Pozdrawiam.

Witajcie, widzę że nie tylko ja mam problem z napędem CD/DVD.

Mój problem jest następujący.

Posiadam Laptopa HP dv9000 a konkretnie dv9625ew.

Całość pracuje na systemie Vista, który to dostałem razem z laptopem.

Jednak jak to człowiek przywyczajony do swojego systemu Vista nie zdążyła się u mnie nawet załadować i na komputerze wylądował Win XP.

Na tym, że systemie (po mimo trudu z wyszukianiem wszystkich sterowników) całość śmiagała wręcz wspaniale.

Ale po pewnym czasie stwierdziłem, że trzeba iść z postępem i zainstalowałem Vistę.

I tu zaczyna się mój koszmar dotyczący napędu optycznego…

Po zainstalowaniu systemu Windows elegancko widzi napęd CD ale gdy włożę do niego płytę napęd znika i jest już nieciekawie.

Pisałem ze 30 razy do HP i w końcu otrzymałem odpowiedź, że trzeba wywalić jeden wpis z rejestru co też uczyniłem…i co?

I nic problem jak był tak jest nadal.

Mój CD to jakiś dziwny lite-on do którego nawet nie można zrobić upgrade oprogramowania.

Czy ktoś już się z czymś takim spotkał?

Jeśli tak to proszę o odpowiedź jak sobie z tym poradzic, a dodam jeszcze, że zrestarowanie komputera nei zawsza pomaga w odzyskaniu napędu CD w moim komputerze.

Pozdrawiam

D.

Problem leży ze złym wpisem w rejestrze - google szukaj i tam jest rozwiązanie

W dniu 07.06.2008 , o godzinie 14:58 został dopisany post przez hilaryy4

A jak jesteś leniwiec to trzymaj viewtopic.php?f=22&t=211749&st=0&sk=t&sd=a&start=15#p1407993

Mniej więcej taka odpowiedź dostałem od HP tylko o lowfilters, po usunięciu tego wpisu problem występuje nadal.

A nie sądze by był to problem sprzętowy, bo jak pisałem wcześniej na XP napęd pracuje poprawnie.

Samo usunięcie wpisu nic nie daje , na jego miejsce należy wprowadzić właściwy.