Co zrobić żeby monitor się nie wyłączał?

Witam,

gdy zamykam system automatycznie z nim wyłącza się monitor i zapala się pomarańczowa lampka, od dłuższego czasu mam problem i nie wiem co to może być a polega on na tym że jak rano włączam kompa to obraz na monitorze pojawia się na około 5 sekund potem obraz robi się czarny i lampka miga na niebiesko i za około 10-15minuy obraz się normalnie pokazuję jak już system jest zalogowany i już jest pulpit,chodzi o to żebym nie musiał zawsze czekać te parenaście minut to jak zrobić żeby wyłączyć sam komputer a monitor żeby był włączony czyli żeby całą noc świeciła się niebieska lampka. Co możecie poradzić? Jak może być przyczyna takiego zachowania się monitora? i co zrobić żeby był cały czas włączony?

Z góry dzięki! :slight_smile:

Ponieważ nie raczysz podzielić się podstawowym zakresem informacji - podaję wersję uniwersalną:

  1. wyłączasz komputer

  2. wyłączasz monitor

po nocy:

  1. włączasz monitor

  2. włączasz komputer

A co za problem wyłączyć monitor na noc?

Masz za dużo kasy na prąd?

Tak to że WYŁĄCZYĆ monitor mogę to ja wiem tylko że rano jak WŁĄCZE to musze czekać zanim się pokaże obraz 10-15minut.

Pytanie brzmiało co zrobić żeby monitor cały czas był włączony! a komp wyłączony!

A może sprawdź oddzielnie monitor i kartę graficzną na innym komputerze. Twoje opisy ewidentnie wskazują na uszkodzenie jakiegoś podzespołu.

No wiem że na pewno coś uszkodzone jest tylko że kompa sprawdzałem na innym monitorze i wszystko było ok. I monitor też sprawdzałem na innym kompie i też było ok. :stuck_out_tongue: kabel od karty graficznej wymieniłem ale to i tak nie była jego wina. Tak że nie mam pojęcia co to może być, jeszcze co mnie niepokoi to jak włączam kompa to podczas uruchamiania słychać takie “pyk” i jest to tylko jedno pyknięcie a wcześniej tego nie było i nie wiem czy może to być powiązane z tą usterką co opisałem czy nie. A jeszcze wcześniej wymieniłem dysk na nowy bo stary szwankował ale to chyba nie ma nic do rzeczy.

Obie rzeczy są więc sprawdzone - i sprawne (co nie jest specjalnym zaskoczeniem). Po prostu twoja karta graficzna w taki sposób współpracuje z tym monitorem. Możesz się do tego albo przyzwyczaić, albo zmienić monitor (kartę graficzną).

tylko że przez dwa lata chodziło normalnie, tak że na pewno w taki sposób nie współpracuje.

Jak dla mnie to zbyt chaotycznie “kompa sprawdzałem na innym monitorze i wszystko było ok. I monitor też sprawdzałem na innym kompie i też było ok” ?? ?? Jeśli oba sprzęty działają jak to stwierdziłeś “ok”, to nie powinno być mowy o usterce o której piszesz bo nie ma ani usterki sprzętowej, ani usterki związanej ze sterownikami. Sprawdź jeszcze raz, ale nie w “5 minut” tylko daj czas godzinę, dwie, aż usterka się pojawi.

Jeszcze jedno pytanie. Czy kiedy uruchamiasz kompa, matryca od razu się podświetla i jest w takim stanie przez ten czas aż pojawi się obraz, czy jest w stanie jakbyś go odłączył od zasilania?

To może być głupie, bezsensowne i raczej to nic nie da, ale… podmień listwę zasilającą (przedłużacz) na inny.

Nie robione w 5 minut to było bo monitor specjalnie pożyczałem od szwagra na 48h :slight_smile: żeby sprawdzić i komp to samo. Na monitorze pojawia się logo producenta i potem jest czarny ekran ale nie całkiem się wyłącza bo jak się dobrze przyjrzysz to widać czarniejsze poziome paski które pokazują się jeden pod drugim i schodzą na dół, paski o szerokości 3-4cm i przy tym cały czas miga dioda na niebiesko.

… i tak można pisać jeszcze godzinami… napięcie rośnie … a czytelnicy nadal wiedzą jedynie że mają do czynienia z Komputerem i Monitorem …

No można ale co ja na to poradzę…

a) możesz dalej się użalać

b) możesz podać łaskawie z jakim sprzętem mamy do czynienia

Dobra może zakończmy temat jednak bo nie ma sensu. Co to da że podam jaki sprzęt.

Złe pytanie. Posłużę się przykładem:

Jeśli zaś nie pojmujesz aluzji, to albo nie chcesz pomocy (i piszesz dla samego podzielenie się wiedzą że masz problem), albo pożądasz pomocy, ale jeszcze nie zdajesz sobie sprawy z tego ile sprzętu jest na rynku (ograniczając się jedynie do kart graficznych, płyt głównych, monitorów i systemów operacyjnych) - co z kolei implikuje niesamowitą ilością możliwości przeróżnych kombinacji połączeń wymienionych elementów.

Zaś odpowiadając WPROST na zadane pytanie: może nic nie da, a może naprowadzi mnie (lub kogoś innego) na właściwe rozwiązanie.

Typ procesora Intel Pentium III Xeon, 2533 MHz (7 x 362)

Karta wideo NVIDIA GeForce 9500 GT (1024 MB)

Karta dźwiękowa Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Dysk fizyczny SAMSUNG HD103SJ (931 GB, IDE)

Monitor 19" Fujitsu Siemens W9ZA LCD

System Windows Xp Pro

Coś jeszcze się przyda? czy jeszcze jakieś podzespoły wymienić?

Dodane 19.09.2012 (Śr) 14:13

Typ procesora Intel Pentium III Xeon, 2533 MHz (7 x 362)

Karta wideo NVIDIA GeForce 9500 GT (1024 MB)

Karta dźwiękowa Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Dysk fizyczny SAMSUNG HD103SJ (931 GB, IDE)

Monitor 19" Fujitsu Siemens W9ZA LCD

System Windows Xp Pro

Coś jeszcze się przyda? czy jeszcze jakieś podzespoły wymienić?

Dodane 19.09.2012 (Śr) 14:14

Typ procesora Intel Pentium III Xeon, 2533 MHz (7 x 362)

Karta wideo NVIDIA GeForce 9500 GT (1024 MB)

Karta dźwiękowa Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Dysk fizyczny SAMSUNG HD103SJ (931 GB, IDE)

Monitor 19" Fujitsu Siemens W9ZA LCD

System Windows Xp Pro

Coś jeszcze się przyda? czy jeszcze jakieś podzespoły wymienić?

Tak - przeczytaj DOKŁADNIE to co napisałem poprzednio (żebyś nie musiał się cofać - powtórzę)

Dysk twardy, karta dźwiękowa i procesor mają się nijak do twojego problemu, więc jeszcze raz grzecznie poproszę byś nie musiał bez sensu powielać informacji:

  1. Karta graficzna - dokładnie model i producent

  2. Płyta główna - dokładnie model i producent (miło byłoby wiedzieć jaką masz aktualną wersję BIOSu)

  3. … o monitorze już co nieco wiemy, ale przydałby się pełny symbol (lub numer seryjny). Póki co - jest to jedyna rzecz która rzuca nieco światła na całość twojego problemu. Znane są bowiem w przyrodzie przypadki, kiedy zużywa się jedna ze świetlówek i elektronika monitora głupieje, tyle że to zazwyczaj objawia się np. tak, że kiedy monitor przechodzi w stan uśpienia - ciężko go wybudzić. W tym przypadku bardziej pasuje inna hipoteza: zużyte kondensatory w torze zasilania. To jest o tyle prawdopodobne, że mogłoby wyjaśniać “fale” które obserwujesz, oraz to, że monitor bez problemu ruszał “normalnie” z twoim sprzętem, a także po przepięciu do innego komputera (karty graficznej). To łatwo zweryfikować doświadczalnie: kiedy skończysz pracę - odłącz kabel sygnałowy od karty graficznej i wyłącz monitor na noc. Rano podłącz kabel sygnałowy, włącz monitor i uruchom komputer, jeśli obraz “zaskoczy” od razu - to masz 80% pewniaka (pozostałe 20% musi zostać na inne ewentualności).