Ile max ramu obsłuży 32-bitowa wersja WIN 7?

Pytanie jak w temacie.

3.50GB RAM

Nie wciskać mu kitu że 3.25GB !!

Zależy od płyty głównej i urządzeń peryferyjnych(tak to się mówi?) :stuck_out_tongue:

Od 2.5 do 3.75 gb najczęściej jest to właśnie te 3.25 gb :stuck_out_tongue:

Więc Kompil najpierw poczytaj trochę o architekturze x86 i ilości obsługiwanego ramu :stuck_out_tongue:

Bo tak naprawdę 32 bitowy system adresuje 4096 mb pamięci, proste jak drut 2 do potęgi 32 :stuck_out_tongue:

Ale na kompie jest także kontroler dysków porty pci itp. :stuck_out_tongue:

Pamięć na grafice nie liczy się do adresowanego 4 gb :wink:

2GB może przeznaczyć dla programów, reszta (do 2GB, w praktyce mniej) dla systemu operacyjnego i urządzeń korzystających z pamięci.

Komputer to chyba może mieć więcej pamięci, ale system jej nie zobaczy.

czyli, że nie ma to znaczenia czy jest to XP, Vista, czy 7? Jeśli jest to 32 bitowy system to nie obsłuży więcej jak 3,25 gb?

Przepraszam, że się wtrącę, ale te 32 biti 64 bit to chodzi o głębie kolorów, czy o co? :?

Nie nie chodzi o głębię kolorów tylko o architekturę całego systemu.

32-bitowy Windows XP, Vista czy 7 obsługuje zazwyczaj 3,25GB, te 3,5GB jak się komuś uda wycisnąć to jest maksimum możliwości systemów x86.

Analogicznie…

wykrywa-tylko-3gb-ram-czemu-t365353.html

W przypadku systemów Windows tak, nie ma tu znaczenia wersja systemu, oprócz wersji serwerowych, które obsługują do 32GB RAMu. W przypadku innych systemów, jak np. Linux architektura 32-bitowa obsługuje, po kompilacji z odpowiednią opcją, do 64GB RAMu.

Ale to się tyczy tylko systemów z rodziny Windows, oprócz edycji serwerowych :slight_smile:

Pozdrawiam!

To niby czemu u mnie na Windows 7 wykrywa 3.50 GB??? ;/ Na XP wytkrywało 3.25 :open_mouth:

Może masz szczęście :slight_smile: Ale tak, czepiając się szczegółów, system wykrywa Ci 3,5GB czy wykorzystuje 3,5 z 4GB? To znaczy, system pokazuje Ci coś na wzór Zainstalowane 4GB (dostępne 3,50GB)? Bo w słowach wykrywa a wykorzystuje jest wielka różnica :slight_smile:

Pozdrawiam!

32-bitowe Windowsy oczywiście od dawna obsługują ponad 4 GB dzięki PAE. Microsoft woli jednak promować z jednej strony systemy serwerowe a z drugiej 64-bitowe. Dlatego wyłącza PAE i straszy, że jak PAE zostanie włączone to sterowniki zgłupieją.

Do poczytania:

http://www.raymond.cc/blog/archives/200 … gb-memory/

http://blogs.technet.com/markrussinovic … 92070.aspx

http://www.geoffchappell.com/viewer.htm … memory.htm

@Roobal

PAE i w zwykłych edycjach xp/visty/7 (znaczy nie typowo serwerowych) chyba idzie włączyć więc nie ma problemu :slight_smile:

Niby tak ale w większości przypadków jednak nie działa, z tego do mi kilku znajomych się skarżyło, bo ja osobiście mam zwykłego Celeronka :slight_smile:

Pozdrawiam!

PAE to nic innego jak rozszerzenie przestrzeni adresowej do 36 bitów :stuck_out_tongue:

Powinno obsługiwać 64 giga, ale to wersje enterprise serwerów chyba reszta ma limity 8)

Włączenie PAE jest całkowicie niekorzystne dla zwykłego desktopa stracimy dużo na szybkości i stabilnośći :stuck_out_tongue:

Bo w serwerach robi to się dla 30 gb ram a u nas chce dla 0,5 =D>

Jeżeli pisze we właściwościach mojego komputera rozszerzenie adresu fizycznego tzn. że procek obsługuje PAE :smiley:

Ale w systemach desktopowych jest ono potrzebne do działania DEP czyli zapobieganiu wykonywania danych :smiley:

Lepiej kupić x64 system niż robić coś na siłe :smiley:

Vistę i 7 64bit możesz zainstalować bez kupowania nowej licencji. Wystarczy oryginalny nośnik z taką samą edycją systemu pożyczony od znajomego. Klucz działa w obu wersjach (mam tak u siebie już ponad pół roku). Zresztą sam certyfikat autentyczności nie ma żadnego napisu wskazującego wersję.

Jeżeli to wersja box nie ma problemu :stuck_out_tongue:

Jeżeli OEM to kupujesz albo x86 albo x64 :smiley:

Sprawdzałeś? Bo ja w tej sprawie kontaktowałem się z MS. Można to zrobić nawet na OEM. Warunek jest jeden. Nośnik musi być oryginalny.

Jeśli chodzi tylko o kupno systemu to tak, to Kaczorinax ma rację. System na licencji BOX od razu dostarcza nośniki z wersją x86 i x86_64, kupując system na licencji OEM od razu trzeba zdecydować, pod jaki procesor chce się mieć system, bo dostaje się lub nie nośnik tylko z jedną wersją :slight_smile:

Pozdrawiam!