Ile max ramu obsłuży 32-bitowa wersja WIN 7?

(Palmereldritch1) #1

Pytanie jak w temacie.

(Kompil) #2

3.50GB RAM

Nie wciskać mu kitu że 3.25GB !!

(Mutant5) #3

Zależy od płyty głównej i urządzeń peryferyjnych(tak to się mówi?) :stuck_out_tongue:

Od 2.5 do 3.75 gb najczęściej jest to właśnie te 3.25 gb :stuck_out_tongue:

Więc Kompil najpierw poczytaj trochę o architekturze x86 i ilości obsługiwanego ramu :stuck_out_tongue:

Bo tak naprawdę 32 bitowy system adresuje 4096 mb pamięci, proste jak drut 2 do potęgi 32 :stuck_out_tongue:

Ale na kompie jest także kontroler dysków porty pci itp. :stuck_out_tongue:

Pamięć na grafice nie liczy się do adresowanego 4 gb :wink:

(MaRa) #4

2GB może przeznaczyć dla programów, reszta (do 2GB, w praktyce mniej) dla systemu operacyjnego i urządzeń korzystających z pamięci.

Komputer to chyba może mieć więcej pamięci, ale system jej nie zobaczy.

(Marekglapa) #5

(Palmereldritch1) #6

czyli, że nie ma to znaczenia czy jest to XP, Vista, czy 7? Jeśli jest to 32 bitowy system to nie obsłuży więcej jak 3,25 gb?

(Ziomek Zemsty) #7

Przepraszam, że się wtrącę, ale te 32 biti 64 bit to chodzi o głębie kolorów, czy o co? :?

(Pablo79) #8

Nie nie chodzi o głębię kolorów tylko o architekturę całego systemu.

32-bitowy Windows XP, Vista czy 7 obsługuje zazwyczaj 3,25GB, te 3,5GB jak się komuś uda wycisnąć to jest maksimum możliwości systemów x86.

(Kisielek) #9

Analogicznie..

wykrywa-tylko-3gb-ram-czemu-t365353.html

(roobal) #10

W przypadku systemów Windows tak, nie ma tu znaczenia wersja systemu, oprócz wersji serwerowych, które obsługują do 32GB RAMu. W przypadku innych systemów, jak np. Linux architektura 32-bitowa obsługuje, po kompilacji z odpowiednią opcją, do 64GB RAMu.

Ale to się tyczy tylko systemów z rodziny Windows, oprócz edycji serwerowych :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Kompil) #11

To niby czemu u mnie na Windows 7 wykrywa 3.50 GB??? ;/ Na XP wytkrywało 3.25 :open_mouth:

(roobal) #12

Może masz szczęście :slight_smile: Ale tak, czepiając się szczegółów, system wykrywa Ci 3,5GB czy wykorzystuje 3,5 z 4GB? To znaczy, system pokazuje Ci coś na wzór Zainstalowane 4GB (dostępne 3,50GB)? Bo w słowach wykrywa a wykorzystuje jest wielka różnica :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Grzegorz) #13

32-bitowe Windowsy oczywiście od dawna obsługują ponad 4 GB dzięki PAE. Microsoft woli jednak promować z jednej strony systemy serwerowe a z drugiej 64-bitowe. Dlatego wyłącza PAE i straszy, że jak PAE zostanie włączone to sterowniki zgłupieją.

Do poczytania:

http://www.raymond.cc/blog/archives/200 ... gb-memory/

http://blogs.technet.com/markrussinovic ... 92070.aspx

http://www.geoffchappell.com/viewer.htm ... memory.htm

(Soren) #14

@Roobal

PAE i w zwykłych edycjach xp/visty/7 (znaczy nie typowo serwerowych) chyba idzie włączyć więc nie ma problemu :slight_smile:

(roobal) #15

Niby tak ale w większości przypadków jednak nie działa, z tego do mi kilku znajomych się skarżyło, bo ja osobiście mam zwykłego Celeronka :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Mutant5) #16

PAE to nic innego jak rozszerzenie przestrzeni adresowej do 36 bitów :stuck_out_tongue:

Powinno obsługiwać 64 giga, ale to wersje enterprise serwerów chyba reszta ma limity 8)

Włączenie PAE jest całkowicie niekorzystne dla zwykłego desktopa stracimy dużo na szybkości i stabilnośći :stuck_out_tongue:

Bo w serwerach robi to się dla 30 gb ram a u nas chce dla 0,5 =D>

Jeżeli pisze we właściwościach mojego komputera rozszerzenie adresu fizycznego tzn. że procek obsługuje PAE :smiley:

Ale w systemach desktopowych jest ono potrzebne do działania DEP czyli zapobieganiu wykonywania danych :smiley:

Lepiej kupić x64 system niż robić coś na siłe :smiley:

(Marekglapa) #17

Vistę i 7 64bit możesz zainstalować bez kupowania nowej licencji. Wystarczy oryginalny nośnik z taką samą edycją systemu pożyczony od znajomego. Klucz działa w obu wersjach (mam tak u siebie już ponad pół roku). Zresztą sam certyfikat autentyczności nie ma żadnego napisu wskazującego wersję.

(Mutant5) #18

Jeżeli to wersja box nie ma problemu :stuck_out_tongue:

Jeżeli OEM to kupujesz albo x86 albo x64 :smiley:

(Marekglapa) #19

Sprawdzałeś? Bo ja w tej sprawie kontaktowałem się z MS. Można to zrobić nawet na OEM. Warunek jest jeden. Nośnik musi być oryginalny.

(roobal) #20

Jeśli chodzi tylko o kupno systemu to tak, to Kaczorinax ma rację. System na licencji BOX od razu dostarcza nośniki z wersją x86 i x86_64, kupując system na licencji OEM od razu trzeba zdecydować, pod jaki procesor chce się mieć system, bo dostaje się lub nie nośnik tylko z jedną wersją :slight_smile:

Pozdrawiam!