Nie widać dysku IDE - DVD

Podobny problem już miałam. Ba nawet identyczny. Opisywałam go w tym wątku problem-uruchamianiem-windowsa-t335431.html Niestety żadna z tych porad wtedy nie zadziałała i w efekcie komputer zawiozłam do serwisu. Okazało się, że problem był banalny. Facet z serwisu tłumaczył, że z automatu było ustawione buforowanie z DVD (może coś mylę) i komp sobie z tym nie radził. Gość to wyłączył i problem zniknął aż do teraz. Ostatnio córka często ogląda bajki, nie wiem może coś kliknęła. Może ktoś wie jak to buforowanie wyłączyć?? Będę wdzięczna za pomoc.

Chyba chodziło o bootowanie z DVD czyli uruchamianie sytemu z DVD, ale to się ustawia w biosie więc chyba mało prawdopodobne żeby to ci córka zrobiła “przypadkiem”.

Ale założę się że pewnie masz w napędzie jakąś płytę i dlatego komp próbuje wystartować z niej system (pewno poprzednio spec w serwisie po prostu wyciągną płytę z napędu is skasował cię jak za naprawę - często robią tak z amatorami).

_ Edit: _

Jeszcze może być inna przyczyna, u mnie czasem coś się dzieje że dysk i napęd nie są poprawnie rozpoznawane a wystarczy że ruszę ręką taśmę od napędu i zaczyna znów poprawnie działać (może mam jakoś naderwana tą taśmę).

Tak o bootowanie chodziło :slight_smile: A czy jesteś w stanie mi pomóc w tym biosie aby pozmieniać te ustawienia?? Ja totalnie zielona jestem.

Najprostszą metodą jest pamiętanie o tym, żeby nie zostawiać płyt w napędzie przy wyłączaniu komputera :wink: Nie wymaga to zmiany ustawień w biosie :smiley:

Jeśli bardzo zależy Ci na zmianie tego ustawienia, mogę spróbować pomóc. Powiedz mi tylko jaki masz bios

taki http://www.overclockers.pl/recenzje/shu … bios_1.jpg

czy taki http://www.urzadzeniatechnikikomputerow … l/bios.jpg

Żeby wejść do biosu, trzeba przycisnąć klawisz DELETE zaraz po włączeniu komputera. Zwykle na dole ekranu pojawia się wtedy komunikat Press Del to enter setup, lub coś w tym stylu.

Mam tego http://www.overclockers.pl/recenzje/shu … bios_1.jpg biosa.

Dam jeszcze, że samo wyjęcie płyty z napędu DVD nie pomogło. Gdy wchodzę w mój komputer nie widać napędu. Kiedy wchodzę w bezpieczne usuwanie sprzętu pojawia mi się właśnie ten napę. Z tego wynika chyba, że komp widzi go jakby był odłączony. Dlaczego jednak to muli tak komputer. Sam Windows wczutuje sie czasem 15 minut. Może powinnam spróbować usunąć napęd DVD??

Ja bym przywrócił system do dnia przed tym jak to się stało.Może być tak ,że system zgubił jakiś plik od napędu.

A jak to zrobić?? Tak krok po kroku?? Problem pojawił się wczoraj po południu. Przedwczoraj wszystko było ok.

Wejdź w Advanced BIOS features i ustaw First Boot Device na Hard Disk (lub HDD-0, zależy co będzie do wyboru).

W Biosie są dokładnie takie ustawienia jak podałeś. Nic w przyszłym tygodniu do serwisu pojadę. Komp jest na gwarancji to niech się martwią.

Odnośnie przywracania systemu

Najedź na : start później na - wszystkie programy następnie - akcesoria tam -narzędzia systemowe i tam masz - przywracanie systemu. Tam już przeczytasz co zrobić .

Pozdrawiam

No własnie przywrócenie systemu też nic nie dało. Jak wchodzę w “mój komputer” to nie widać DVD. W kreatorze w dodawaniu sprzętu gdy chcę zainstalować (zakładając, że cos się odinstalowało) też tego nie widać.

Hm,spróbuj odłączyć kable od napędu [owszem przy wyłączonym komputerze] a następnie włącz komputer i wyłącz. Teraz podepnij z powrotem napęd i włącz komputer.