Nie widać dysku IDE - DVD

(Hanka2501) #1

Podobny problem już miałam. Ba nawet identyczny. Opisywałam go w tym wątku problem-uruchamianiem-windowsa-t335431.html Niestety żadna z tych porad wtedy nie zadziałała i w efekcie komputer zawiozłam do serwisu. Okazało się, że problem był banalny. Facet z serwisu tłumaczył, że z automatu było ustawione buforowanie z DVD (może coś mylę) i komp sobie z tym nie radził. Gość to wyłączył i problem zniknął aż do teraz. Ostatnio córka często ogląda bajki, nie wiem może coś kliknęła. Może ktoś wie jak to buforowanie wyłączyć?? Będę wdzięczna za pomoc.

(scripter1) #2

Chyba chodziło o bootowanie z DVD czyli uruchamianie sytemu z DVD, ale to się ustawia w biosie więc chyba mało prawdopodobne żeby to ci córka zrobiła “przypadkiem”.

Ale założę się że pewnie masz w napędzie jakąś płytę i dlatego komp próbuje wystartować z niej system (pewno poprzednio spec w serwisie po prostu wyciągną płytę z napędu is skasował cię jak za naprawę - często robią tak z amatorami).

_ Edit: _

Jeszcze może być inna przyczyna, u mnie czasem coś się dzieje że dysk i napęd nie są poprawnie rozpoznawane a wystarczy że ruszę ręką taśmę od napędu i zaczyna znów poprawnie działać (może mam jakoś naderwana tą taśmę).

(Hanka2501) #3

Tak o bootowanie chodziło :slight_smile: A czy jesteś w stanie mi pomóc w tym biosie aby pozmieniać te ustawienia?? Ja totalnie zielona jestem.

(Mad Duck) #4

Najprostszą metodą jest pamiętanie o tym, żeby nie zostawiać płyt w napędzie przy wyłączaniu komputera :wink: Nie wymaga to zmiany ustawień w biosie :smiley:

Jeśli bardzo zależy Ci na zmianie tego ustawienia, mogę spróbować pomóc. Powiedz mi tylko jaki masz bios

taki http://www.overclockers.pl/recenzje/shu … bios_1.jpg

czy taki http://www.urzadzeniatechnikikomputerow … l/bios.jpg

Żeby wejść do biosu, trzeba przycisnąć klawisz DELETE zaraz po włączeniu komputera. Zwykle na dole ekranu pojawia się wtedy komunikat Press Del to enter setup, lub coś w tym stylu.

(Hanka2501) #5

Mam tego http://www.overclockers.pl/recenzje/shu … bios_1.jpg biosa.

Dam jeszcze, że samo wyjęcie płyty z napędu DVD nie pomogło. Gdy wchodzę w mój komputer nie widać napędu. Kiedy wchodzę w bezpieczne usuwanie sprzętu pojawia mi się właśnie ten napę. Z tego wynika chyba, że komp widzi go jakby był odłączony. Dlaczego jednak to muli tak komputer. Sam Windows wczutuje sie czasem 15 minut. Może powinnam spróbować usunąć napęd DVD??

(Akmo) #6

Ja bym przywrócił system do dnia przed tym jak to się stało.Może być tak ,że system zgubił jakiś plik od napędu.

(Hanka2501) #7

A jak to zrobić?? Tak krok po kroku?? Problem pojawił się wczoraj po południu. Przedwczoraj wszystko było ok.

(Mad Duck) #8

Wejdź w Advanced BIOS features i ustaw First Boot Device na Hard Disk (lub HDD-0, zależy co będzie do wyboru).

(Hanka2501) #9

W Biosie są dokładnie takie ustawienia jak podałeś. Nic w przyszłym tygodniu do serwisu pojadę. Komp jest na gwarancji to niech się martwią.

(Akmo) #10

Odnośnie przywracania systemu

Najedź na : start później na - wszystkie programy następnie - akcesoria tam -narzędzia systemowe i tam masz - przywracanie systemu. Tam już przeczytasz co zrobić .

Pozdrawiam

(Hanka2501) #11

No własnie przywrócenie systemu też nic nie dało. Jak wchodzę w “mój komputer” to nie widać DVD. W kreatorze w dodawaniu sprzętu gdy chcę zainstalować (zakładając, że cos się odinstalowało) też tego nie widać.

(Akmo) #12

Hm,spróbuj odłączyć kable od napędu [owszem przy wyłączonym komputerze] a następnie włącz komputer i wyłącz. Teraz podepnij z powrotem napęd i włącz komputer.