Problem: Instalacja Windows 7 - Styl partycji GPT

Witam,

Mam dość spory problem. Zakupiłem nowego notebook’a marki ASUS, a dokładnie model K55A i chciałem zainstalować mu czysta wersję systemu bo ta brandowana to jakieś nieporozumienie. Włożyłem płytę z Windows 7 Home Premium (oczywiście posiadam licencję) uruchomiłem instalacje i usunąłem 2 fabryczne dyski (OS i DATA), recovery nieruszane.

Utworzyłem 2 nowe partycje, ale okazało się, że nie mogę zainstalować na nich systemu bo pojawia się info: “Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku. Wybrany dysk ma styl partycji GPT”.

Teraz nie mogę ani zainstalować systemu, ani odtworzyć z recovery bo pojawia się wielki czerwony ERROR na białym tle :confused:

Trochę poczytałem i podobno trzeba zmienić GTP na MBR czy coś w tym stylu, ale ja nie mam pojęcia jak to zrobić a co za tym idzie ruszyć z miejsca.apik

Czy mógłby mi ktoś pomóc w tej sprawie?

Pozdrawiam serdecznie,

Przy wyborze urządzenia bootującego (u mnie F8) powinieneś mieć wybór urządzenia DVD. Do tego urządzenia powinieneś mieć 2 “podopcje” - uruchomienie w trybie AHCI bądź IDE, a druga opcja która powinna Cie interesować to opcja UEFI.

Nie wiem czy taki wybór jest na lapkach/netbookach, ale na stacjonarce taki wybór jest.

Ja w Boot Menu (ecs) mam 2 opcje Windows Boot Manager oraz napęd DVD. W WBM wyskakuje info Uruchomienie systemu Windows nie powiodło się… Natomiast jak uruchomię DVD no to przy wyborze dysku na którym zainstalować system nie ma opcji DALEJ, gdyż partycje mają styl GPT :confused:

A jak wejdziesz do biosu, to nie masz innych opcji dotyczących urządzeń rozruchowych? Ewentualnie możesz pobrać program GParted! i tam skowertować GTP na MBR, ale wtedy stracisz wszystko, możliwe że nawet partycje recovery.

Dodane niedziela, 25 listopada 2012, 12:05

Nawet nie musisz pobierać programu z tego co widzę. Na necie jest dużo poradników i przykładów jak to zrobić.

Mam tylko 2 opcje boot’owania w BIOS: 1: Windows Boot Manager i 2: P2: Slimtype DVD

takie pytanie poboczne, masz stary BIOS, czy UEFI graficzny bios?

Stary, standardowe niebieskie tło i biała czcionka.

Ok, czyli Twój komp po prostu nie obsługuje stylu GPT. Musisz przekonwertować na MBR.

Tutaj masz przykład. Ja tego nigdy nie testowałem, więc nie wiem czy działa. Pamiętaj że utracisz prawdopodobnie wszystkie partycje

Uruchom konsole systemową, bodajże wybierasz napraw system, a potem

diskpart

list disk

select disk n - twól wylistowany

clean

convert mbr

exit

Udało mi się uruchomić Gparted, ale nie wiem co dalej. Niby te 2 partycje, które utworzyłem są w formacie NTFS to czemu przy instalacji wyskakuje GPT?

Spróbuj to zrobić spod konsoli. NTFS to system plików, a GTP to jakby nowszy MBR, tak można najprościej powiedzieć. NTFS jako system plików możesz mieć na MBR bądź na GPT. System Ci nie puszcza instalacji windowsa dlatego, że Twoja płyta główna, a w zasadzie cały komputer nie obsługuje GPT.

Po wybraniu opcji Napraw wyskakuje błąd: ta wersja opcji odzyskiwania systemu jest niezgodna z wersją systemu windows, którą próbujesz naprawić :confused:

Musisz przekonwertować typ dysku z GPT ma MBR - możesz to zrobić narzędziami Microsoftu http://www.sevenforums.com/general-discussion/17521-how-fix-mbr-through-command-prompt.html albo użyć Gparted i tam przekonwertować typ dysku (nie partycji).

Przydatne linki:

http://www.firewing1.com/node/610

http://www.rodsbooks.com/gdisk/mbr2gpt.html

Pablo_Wawa dzięki wielkie za zainteresowanie, ale widzę że to wyższa szkoła jazdy. Nic z tego nie wiem, a mój angielski niestety nie jest za dobry :confused:

Najgorsze jest to, że muszę uruchomić tego notebook’a, a tu taka lipa :/. Nigdy nie miałem takich problemów.

Najprościej jest usunąć wszystkie partycje z dysku i spróbować wyzerować (lub naprawić) MBR jakimś programem narzędziowym (zewnętrznym).

Masz dostęp do pendrive’a lub czystej płytki CD-R? Ściągnij Hiren’s Boot CD: http://www.hirensbootcd.org/files/Hirens.BootCD.15.2.zip. Jak masz wolnego pendrive’a, to tu http://www.hirensbootcd.org/usb-booting/ masz instrukcję, jak przygotować na nim Hirensa (ale możesz też użyć płytki CD-R).

Potem musisz zbootować tego Hirensa (np. z napędu CD-ROM) i wybrać Mini Windows XP. Tam w tym systemie (Live XP) jest HBCDMenu i w nim masz programy narzędziowe: Programs -> Partition / Boot / MBR -> CommandLine -> FixMBR oraz inne.

Masz na myśli usunąć wszystkie partycje poprzez włożenie płytki z windowsem? Stracę wtedy partycję recovery tak? Ogólnie jest 5 partycji na tym laptopie. 2 moje utworzone zamiast fabrycznych OS i DATA, 1 recovery i jeszcze 2 małe systemowe.

Co do HirensBoot to mam dostęp do pendrive’a oraz płyty DVD

EDIT: ściągnałem HirensBoot CD w pliku zip. Jak mam nagrać to na płycie DVD? Wypakowac i luźno jak pliki wrzucic na płytę?

I tak stracisz zawartość wszystkich partycji przy przejściu z GPT na MBR. Partycję Recovery możesz skopiować tymczasowo gdzie indziej (najlepiej jakimś programem do backupu partycji - w Hirensie jest ich kilka, np. Programs -> Backup -> Image for Windows), ale możesz też jakimś w obecnym systemie Windows: http://www.dobreprogramy.pl/Narzedzia-dyskowe-i-plikowe,Kategoria,Windows,54.html, np. Eassos PartitionGuru Free 4.0.1 lub HDClone 4.2.1 Free Edition.

użyłem tego MBRFIX pojawił sie plik NotePad i co dalej? W wierszu poleceń zatrzymało sie na B:\Temp\HBCD>

W notatniku jest instrukcja, jak użyć programu. U Ciebie spróbuj

MbrFix /drive generatesignature

gdzie to numer dysku (0 - pierwszy i jedyny dysk). Ewentualnie użyj jednaj lub wszystkich poleceń:

MbrFix /drive 0 clean Delete all partitions on the selected disk

MbrFix /drive 0 fixmbr /win7 Update MBR code to W2K/XP/2003, Vista or Win7

MbrFix /drive 0 generatesignature Generate disk signature in MBR

Witam,

Problem został rozwiązany. Usunąłem wszystkie partycje systemowe wraz z recovery (trudno) i instalacja ruszyła bez problemu.

Dzięki wszystkim za zainteresowanie i pomocne rozwiązania. Znowu się czegoś nowego dowiedziałem :slight_smile:

Pozdrawiam,

apik

Odpal instalator Windows wciskamy Shift + F10

diskpart

list disk

select disk n - twól wylistowany

clean

convert mbr

exit