1050ti vs 1060 max-q

16GB na jednej kosci to tak samo jak 8GB na jednej. :slight_smile: W obecnych grach będziesz miał IDENTYCZNE wyniki. Po prostu w przypadku dual channel masz podwojoną przepustowość. W przypadku jednego modułu - logiczne, ze nie masz jej podwojonej, także dane są 2x wolniej zapisywane i odczytywane.

Jeżeli szukasz zdecydowanie najlepszego stosunku do wydajności lepiej wypada model Acer.
Acer Aspire 7 i5-8300H/8G/240+1000/Win10 GTX1050Ti FHD
Acer Aspire 7 i5-8300H/16G/240+1000/Win10 GTX1050Ti FHD
Tylko konfiguracja jest mniej wydajna od GTX1060.

Już prawie miałem go kupić (wersja outlet), ale ktoś w ostatniej chwili mnie wyprzedził. Porównując model za 4tys do tego zaproponowanego przez mnie róznica wynosi 1000zł, a otrzymuje lepszą kulturę pracy (chyba), więcej ramu i lepszą kartę graficzną , do tego dochodzą lepsze porty i lepszy serwis della, więc wydaje mi się, że ta różnica jest tyle warta

Rozumiem, ale na jednym i drugim chodzi obecnie fajnie a za powiedzmy rok czy dwa kiedy 8 gb ramu będzie niewystarczające to lepiej mieć wtedy to 16, przynajmniej tak wywnioskowałem z wcześniejszej rozmowy.

Przepraszam za moją głupotę, ale czy mógłbyś mi jeszcze raz powiedzieć czy 16gb ramu na jednej kości starczy na dłużej (chodzi o grywalność) niż 2x4? Rozumiem, że lepiej byłobt 2x8, ale niestety nie mam takiej możliwości, więc albo 1x16 albo 2x4 i drugie pytanie czy w codziennej pracy na studiach lepiej mieć te 16 czy 2x4?

Do codziennej pracy, jeżeli to nie będą jakieś potężne programy typu duże IDE programistyczne z dużymi projektami, CAD, jakieś renderowanie - 8GB starczy w zupełności.

Ehh… :slight_smile: W obecnej chwili w zupełności wystarczy tez 2x4GB. To jest prawie najlepsze wyjście. Do wszystkich obecnych gier wystarczy, tym bardziej pod zestaw z GTX 1050 Ti. 16GB w pojedynczej kości będzie tak samo wydajne jak i 8GB pamięci - bo po prostu jest to jeden moduł więc ograniczona jest przepustowość. Różnica będzie tylko (może) w przyszłości, gdy gry będą już wymagały minimum 8GB a w zalecanych będzie 12/16GB. Wtedy na tych 8GB (nawet po 2x4GB) może czasami przycinać gierkę, tym bardziej jak włączysz jakieś Średnie/Wysokie ustawienia, na które jest szansa, że GTX 1050 Ti dalej pozwoli.

Do GTX 1050 Ti - bierz 2x4GB. Teraz oszczędzisz, a Ty z przyszłości będzie się martwił jak gry zaczną przycinać. :joy: Jest szansa, ze jednak np. po premierze nowej generacji Geforce’ów wymagania kart też skoczą, to i GTX 1050 Ti będzie i tak na Niskie/Średnie ustawienia, a do takich na pewno 8GB starczy długi czas.

EDIT:
No to ciekawostka. Sprawdziłem na ojcowym Acerze E5-575G (i5-7200U, 6GB RAM, 1x4GB + 1x2GB). Nie dość, że kości różne pojemności maja, to jeszcze jednaj est Microna, druga Kingstona…a CPU-Z pokazuje Dual channel. W BIOSie nic kompletnie nie da się wyczytać, żadnych opcji nie ma, także nie wiem jak to działa. Czy dla CPU-Z intelowski Flex jest tym samym co Dual i tak to czyta? Czy jakimś cudem coś mnie ominęło w rozwoju pamięci i do trybu Dual channel nie ma już żadnych wymagań? :stuck_out_tongue: Nie wiem…zgłupiałem. A w sieci żadnych konkretnych informacji na ten temat nie ma.

Do gier w dobrej cenie z procesorem i7-7700HQ i kartą 1050Ti jest Acer Nitro 5. To typowo gamingowy laptop na matrycy IPS z dobrym odwzorowaniem kolorów i podświetlaną klawiaturą. Procesor i7-7700HQ ma bardzo zbliżoną wydajność do i5-8300H.
Acer Nitro 5 i7-7700HQ/8GB/240+1000/Win10 GTX1050Ti

Laptop z kartą graficzną GTX 1060 Max-Q da w grach więcej FPS od laptopa z 1050Ti. Dell G5 wydaje się być rozsądną propozycją w tym przedziale cenowym, tylko dopłacił bym do wersji z większym dyskiem SDD 240GB.
Dell Inspiron G5 i5-8300H/8GB/240+1000/Win10 GTX1060

Nie słyszałem żeby pod gry wymagane było więcej jak 8GB RAM, ale jak wiadomo z casem się to zmieni i wtedy będzie można dokupić ram i rozbudować.

Nie, to jest laptop producenci tutaj wsadzają kości OEM jedynie o konkretnym taktowaniu i CL, nikt ci nie zagwarantuje nawet że dostaniesz od konkretnego producenta.

Battlefield 1, CoD:WW2, Kingdom Come Deliverance, Forza Horizon 3. :wink: Pierwsze jakie mi przychodzą na myśl już z obecnie wydanych. A wszystkie z tych wymienionych bez problemu odpali nawet na 1050 Ti w ustawieniach co najmniej Wysokich, także 8GB RAM będzie nieco za mało na nie.
Zdziwię się, jak nadchodzące tytuły AA tj. AC: Odyssey, Fallout 76, Shadow of the Tomb Raider, Forza Horizon 4, miały w zalecanych mniej jak 12GB.

Czekaj bo już się pogubiłem, skoro te gry mają już więcej niż 8gb w zalanych to chyba lepiej, żeby było 16gb ramu w jednej kości nie 8 (2x4) w dwóch. Pytam bo cena jest ta sama

Tak, lepiej kiedy jest tylko 1 moduł 16GB bo w przyszłości po prostu dołożysz drugi.

Nie będę już nic nigdy do niego dokładał.

Skąd to wiesz?

Jeżeli gra ma w zalecanych 12/16GB a Ty będziesz grał na co najmniej wysokich, to

  • 2x4GB , będziesz miał sporo fps ale rzadsze lub częstsze ścinki, a w najgorszym wypadku nawet jakieś doczytujące się tekstury/postacie/elementy.
  • 1x16GB, będziesz miał ogólnie mniejszy maksymalny FPS niż mając 2x4GB, lub tym bardziej 2x8GB, jednak będziesz miał płynną rozgrywkę.

Dobra dzięki, a teraz szybka pomoc w decyzji wyjeżdzam i jak za 2h nie zamówie to już nie zdąży mi przyjść. Takze albo acer nitro 5 z i7-7700, 8gb ramu (1x8) , hdd, gtx1050ti za 3649
acer aspire 7 i5-8300, gtx1050ti 8gb ramu (2x4) , hdd+ssd i za 4099

Róznica spora ale po odliczeniu ssd wychodzi ‘tylko’ 250zł i jestem w stanie tyle dopłacić (7 jest najładniejszym laptopem jaki widziałem, a nitro najbrzydszym). Martwi mnie tylko ze ram 2x4 co sprawi, ze juz napewno nigdy go nie ulepsze

Chyba, żeby dołożyć do dell vostro z gtx1060max-q ,3 letnia biznesową gwarancją i lepszym serwisem, a także dobrze zrobionym ramem (1x8, a nie 2x4, lepszy dlatego bo drugą kość mógłbym jeszcze kiedyś dołozyć a w drugim wypadku już nigdy)

I teraz pytanie na ile lat starczy mi acer aspire 7 ( nigdy go nie ulepsze)

Od 0 do nieskończoności w zależności od tego co będzie z tym laptopem robił :wink:

jeszcze mam pół godzinki i zastanawiam się nad małym kompromisem w postaci dell g5 z 1050 ti za 4300zl (możesz wysłać link jak chcesz)