BSOD: ***STOP: 0x0000000A Czy to problem z dyskiem twardym? Jak mu zaradzić?

Dopadłem ostatnio mojego starego laptopa Toshiba Satellite L300 i zainstalowałem na nim Windows XP Professional (Drivery SATA oczywiście były), ale system nie wstał już po instalacji (czarny ekran). Gdy próbowałem zdziałać coś z pomocą trybu tekstowego lub chciałem zainstalować system od nowa, pogoniło mnie takim oto Bluescreenem:

http://www.fotosik.pl/zdjecie/174cf4f14072506b

 

MHDD nie wykrył dysku twardego, mimo iż jest on widoczny w BIOSie.

Za każdym razem, gdy laptop był rozmontowywany i składany od nowa, lub gdy dłużej leżakował, system (Windows Vista HP) miał problemy z uruchomieniem się. Wstawał za mniej więcej 5 razem.

Dysk, za czasów działania Visty, był skanowany programem HDtune. Gdy przeleciały 3/4 skanu (bez wykrytych badów) dysk osiągnął zbyt wysoką temperaturę ,więc bojąc się uszkodzenia, wyłączyłem komputer.

Zaopatrzyłem się w AVG Rescue CD, Ultimate Boot CD i oczywiście płytkę z Windowsem XP. Mam też możliwość podłączenia dysku do komputera stacjonarnego.

Co mam zrobić? Jak mam to naprawić?

 

Podłącz dysk do komputera stacjonarnego i sprawdź na obecność bad sektorów.(Tam nie osiągnie maksymalnej temperatury jak w laptopie). Przydał by się też odczyt SMART dysku. Chociaż jest to głównie problem software, to niewykluczone że winny jest dysk, później ram i ewentualnie uszkodzenie płyty głównej.

A to że laptop ma problem ze wstawaniem może być wina baterii od podtrzymywania ustawień BIOS.

MHDD widzi tylko dyski jak przestawi się w biosie dysk na IDE.

Jaki to dysk twardy? Model?

Jak już mówił poprzednik -> ustawienia w BIOS sprawdź… i tam zmień opcje z AHCI na IDE… wtedy sprawdź instalkę i MHDD…

Wypal iso z hirens boot i wrzuć raport smart i benchmark z HDTue

Materiały pomocnicze do tematu - Program BlueScreenView

"To program do odczytywania szczegółowych informacji odnośnie niebieskiego ekranu śmierci (BSOD) w systemie Windows. BlueScreenView  czytelnie pokazuje co powoduje awarię systemu operacyjnego.

http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/testowanie_i_diagnostyka/BlueScreenView.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Może coś się zepsuło przy pierwszej próbie instalacji Windowsa XP. Przez cały czas było ok, tylko właśnie pod koniec coś zdechło.

Czy muszę potem przestawić na AHCI z powrotem tak jak było?

Zrobiłem 1 passa Memtestem, zero błędów.

@zbigg47 BlueScreenView nie użyję, gdy mój system nie chce wstać?

@adamk1985 Co to jest hirens boot?

@Irydium dysk to WD 2500BEVS-26USTO

Co to ten S.M.A.R.T. dysku? Jak mam go odczytać?

Może powinienem zrobić jakiś format całego dysku, razem ze wszystkimi partycjami, ale czy to coś da?

 

Hej,

Tak.

Wrzuć w wyszukiwarkę - to zestaw narzędzi w formie bootowalnej, który zawiera na przykład wersję Mini Windows XP, czyli system uruchamiany bezpośrednio z płyty.

https://pl.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T._(informatyka) Do analizy służą różne programy - na przykład wspomniany już HD Tune czy CrystalDiskInfo.

Pozdrawiam,

Podłączyłem dysk do komputera stacjonarnego, na którym też był Windows XP. Przy uruchamianiu zrobiło się sprawdzanie dysku. Zrobiłem skan, przełożyłem dysk z powrotem do laptopa no i windows wstał. Kontynuowała się instalacja. Trwała sobie, kiedy nagle komputer się zrestartował, no i tak było cały czas, w różnych momentach instalacji. Czego to wina? Może rozpocznę instalację zupełnie od początku?

Jest sens wstawiania screenów z HDTune? z góry mówię, że skan nie wykazał badów, a na smarcie wszędzie było OK.

Hej,

Mało prawdopodobne, by komputer restartował się z powodu błędów na dysku. To symptom innego problemu sprzętowego - na przykład uszkodzonej pamięci RAM bądź samej płyty głównej.

Czy jest sens wrzucać screeny - tak, oczywiście. Programy czasami źle odczytują dane i mimo, że widać w S.M.A.R.T’cie, gdzie jest problem, program pokazuje lakoniczne ok.

Pozdrawiam,

Po formacie i ponownej instalacji Windowsa, komputer wyłączył się zrestartował się, gdy do końca zostało 13min. Wtedy instalacja kontynuowała się gdy było 39min do końca i restart nastąpił w chwili podawania klucza.

Czy to brak jakiś plików na płycie instalacyjnej? Czy to coś da jak przy instalacji podłącze laptopa kablem do internetu?

Hej,

A komputer się nie przegrzewa przypadkiem?

Nie, to problem ze sprzętem - przegrzewanie, błędy RAMu bądź płyty głównej. Nie, nie sądzę by połączenie z siecią miało cokolwiek dać.

Pozdrawiam,

Komputer się raczej nie przegrzewa, czyściłem go już i nałożyłem nową pastę. Wymienię ram, bo mam taką możliwość, ale boję się, że to właśnie płyta główna. Ogólnie jest ona w słabym stanie, ale mam nadzieję, że jeszcze pociągnie.

Hej,

Przegrzewać może się też sam zasilacz. To też warto sprawdzić.

Pozdrawiam,

Próbowałem już na różnych zasilaczach. Może nLite skopał coś, gdy instalowałem stery SATA, zaraz sprawdzę instalkę na VirtualBox.

Na jednym Acerze miałem też problem z Windowsem - za nic nie chciał się zainstalować (instalator się zawieszał), a linux poszedł bez problemu… Sprawdź u Siebie czy tak jest… jeśli się to potwierdzi to na 99% uszkodzony jest mostek na płycie głównej co niestety mogło spowodować też uszkodzenie HDD. Ja musiałem wymienić oba elementy i lapek śmiga do dziś… :wink:

Z kolei na starej stacjonarce nie mogłem zainstalować Windowsa za pomocą wbudowanej nagrywarki bo wyskakiwały błędy przy kopiowaniu plików - użyłem zewnętrznej na USB i poszło… Co dziwne po instalacji ten wbudowany sprzęt lepiej czytał płytki niż zewnętrzny napęd (nośnik, fakt lekko sfatygowany, ale to na bank coś z laserem było)

Hej,

Może tak być. Aczkolwiek w takiej sytuacji instalator by się zawieszał, a komputer sam by się nie restartował.

Pozdrawiam,

HDD jest sprawny, skombinowałem też płytę główną. Sprawdzę niedługo jak się na niej to wszystko sprawuje. Szkoda tylko, że nie pasuje ona do obudowy laptopa, ale coś wykombinuję.

Nie włożę płyty głównej do mojej obudowy, więc zdecydowałem się przetestować coś z GNU Linux, ale nie znam się na tych systemach. Może mi ktoś zasugerować, jaką wersję zainstalować, skąd ją pobrać itp. ?

Hej,

Myślę, że najszybciej dowiesz się pisząc post w tym temacie: http://forum.dobreprogramy.pl/jaki-linux-wybór-dystrybucji-155827t.html.

Pozdrawiam,

Gdy instalowałem Linuxa Fedorę znów się zrestartował. Jest dla niego jeszcze jakiś ratunek?

Hej,

Czyli 100% problem sprzętowy. RAM możesz przetestować z płyty bootowalnej z MemTestem. Jeśli będzie ok, to prawdopodobnie albo przegrzewanie się procesora, albo uszkodzenie płyty głównej.

Pozdrawiam,