53% zajęcia pamięci RAM w motorola motoG6 android 9.0

Ostatnio zauważyłem w ustawieniach i nie tylko, że mam zużycie aż 1,5 a czasami prawie 2GB RAM w telefonie zobaczyłem co najwięcej zużywa no i widzę chrome no to skoro mam zdjęte OEM odinstalowałem to dodam, że nie mam roota w telefonie. Potem pobrałem app freezer i nadal to samo mam tak prawie za każdym razem telefon ma 3 lata w marcu będzie już miał 4lata.
Moja motorola ma 3GB RAM dodam, że fabrycznie był android 8.0 ale dodało mi update do 9.0 i od ok. 1,5 roku mam android 9.0 jednak wcześniej nie było z tym problemów.
Co dziwne nawet po ponownym uruchomieniu telefonu nadal mam to samo czy warto zmienić telefon?

RAM jest po to, aby z niego korzystać. Jeżeli zajmuje to Chrome zajmuje Ci dużo pamięci warto go zresetować. Podobnie jest z każdą inną aplikacją z której dużo korzystamy. Zbierają dane, które są gromadzone w pamięci telefonu. Zobacz także, ile masz aktualnie otwartych kart w Chrome, pozamykaj, Reset i po prostu korzystaj. Co do pytania, czy warto zmieniać telefon to zależy tylko od Ciebie. Jeżeli jest dla Ciebie wystarczający, nie zawiesza się, otwiera się wszystko co potrzebujesz to moim zdaniem nie warto, chyba, że bateria już nie trzyma, bądź dzieje się z nim coś innego niedobrego. Jeżeli nie, to jest to kwestia indywidualna i musisz sam ocenić, czy masz taką potrzebę, czy chcesz, czy jednak nie. Nie ma co ukrywać, że jest to telefon, który nawet w chwili debiutu nie był demonem szybkości, nie zmienia to jednak faktu, że moja mama korzysta z HTC Desire 12+ z podobnym procesorem, podobną ilość pamięci na dane i RAM i do dzwonienia, Facebook, Messengerm Youtube, SMS i czasem Chrome jest wystarczający i daje sobie jeszcze radę.

Jak 53% pamięci RAM się nadaje do utylizacji (czyt. zużyta na maksa) to może w 2022 padnie pozostałe 47% i odasz telefon do odświeżania (refurb) [jak jakiś elektronik wie gdzie tam jest moduł RAM by wymienić go na mniej wyczerpany „krzem”].

1 polubienie

Strony internetowe i przeglądarki „puchną”, 3 GB RAM to poziom low-endu typu „telefon z Biedronki” w 2021 roku.

Być może wywalenie Googla i lżejsza przeglądarka pomoże, ewentualnie reset danych (jak dużo śmiecia), ale pogódź się, że to już mniej smart, a bardziej phone. :wink:

Bez przesady.

Pozwól telefonowi samemu decydować o tym jak przydzielać RAM. On będzie wiedział które aplikacje, www działające w tle usypiać lub nawet całkowicie wyłączyć. Ja mam w telefonie 8 GB RAM i ciągle mam zajęte 80% pamięci.

Tak wygląda to u mnie:

Ostatnio w gazetce Auchana były modele 3/4 GB po 500-600 zł. Więc to naprawdę już low end telefonów. I nie mówię, że zły, jak działa stabilnie, to olać zajęcie pamięci 60%. To nie powinno usera interesować, problemem byłyby np. lagi. A jak ich brak, to nie warto szukać dziury w całym.:wink:

Problemem może być przepisanie kodu blik z apki bankowej do przeglądarki, czasem przeglądarka może umrzeć w procesach na tyle, że strona się odświeży chamsko i potem czekaj ze 24 godziny na odrzucenie niepoprawnej transakcji, bo sklep nie zaimplementował normalnie „ponów transakcje” (np. zakupy.auchan.pl).

To było 3-4 lata temu, kupiłem wtedy w dronce Redmi 5 z 3/32GB za 555 zeta.

Teraz Low end ma 4/128.

Chyba że mówimy o najtańszym nowym, te tez potrafią mieć więcej.

Wszystko zależy od modelu zarządzania pamięcią. Android zwykle alokuje ponad połowę pamięci RAM, aby przyspieszyć ładowanie się najczęściej używanych aplikacji i zmniejszyć zużycie energii poprzez rzadsze wczytywanie apek „na zimno”.

Przykładowo POCO F3 6GB RAM/128GB zajmowane jest na dzień dobry 3-3,2GB RAM.

Powiedz to Apple. :rofl:
Taki tam low endzik według daraska za 4k

https://www.apple.com/pl/shop/product/MX572ZM/A/zestaw-kółek-apple-do-maca-pro?afid=p238|sjEX5lB6d-dc_mtid_187079nc38483_pcrid_432493762955_pgrid_103026019800_&cid=aos-pl-kwgo-pla-btb--slid---product-MX572ZM/A-PL

Coś jeszcze chcesz wiedzieć o Apple?
Może porozmawiajmy o podstawce do monitora?
Albo ich bezstratnym dźwięku którego ich urządzenia nie są w stanie przetworzyć?
A może o rozszerzeniu pamięci w iPhone?

Widzę, że nie załapałeś ironii.
Chodziło mi tylko o to,że to czy coś jest low endem czy nie wcale nie zależy od parametrów technicznych ani od tego ile telefon ma pamięci RAM i pamięci wbudowanej. Nie można po prostu tak tego upraszczać jak to zrobiłeś, że 4/128 to low end. Bo to nie jest prawda. A Apple jest tego idealnym przykładem i dowodem jak w wielkim błędzie darasku jesteś. Zresztą nie tylko ty bo @anon7248146 popełnił tutaj podobny błąd.

Ale produkty Apple to dla mnie gorzej niż low end, i cena tego nie definiuje.

Drogie bezużyteczne przedmioty mają dla mnie taką samą wartość jak tanie podobnie bezużyteczne.

Oczywiście ogromnie szanuję Apple za to jak uzależnili od swojego ekosystemu swoich klientów i jak skubią ich z kasy.

Swoją drogą porównując tego iP za ponad 4k z moim Xiaomi za 699 jestem jeszcze bardziej zadowolony ze swojego budżetowego telefonu.

Marcin nie popełnił błędu, bo zawięził cenę do 600 zł, jak znajdziesz iPhone 13 sprawne za 600 zł – nie z aukcji od złotówki w górę byle sprzedać to będziesz mieć rację.

Czy ty to na trzeźwo piszesz? RAM się zużył. Krzem się wyczerpał?
Ty tak zrozumiałeś info że w trakcie działania urządzenia, 53% pamięci zostaje zajęte przez system i działające aplikacje? :man_facepalming: :man_facepalming: :man_facepalming: :man_facepalming: :man_facepalming:

Zobacz pierwotny tytuł - użył słowa zużyte to przed atakiem darasa zmieniłem na „zajecia” ale kto by tam spardzal historię edycji posta.

No i co z tego co autor napisał?
Ja skomentowałem bzdury któreś ty napisał, nawet gdy ich zamiarem było ośmieszenie kogoś.
Ktoś chłopczyku ma problem a twoją jedyną odpowiedzią jest albo drwina albo puszenie.
Poza tym określenie że dany proces zużywa tyle a ty ram-u jest szeroko stosowane.
P.S. Użył słowa " zużycia " a nie " zużyte "

Zgadzam się, że @anon7248146 popełnił mniejszy błąd bo inaczej użył skrótu myślowego bo jego wypowiedź dotyczyła świata androida w którym 3GB RAM faktycznie zaczynają znaczyć mniej niż standard. Jednak @daras28-82 ze swoim 4/128 napisał to tak jakby odnosiło się to do wszystkich smartfonów. A jednak w tym wypadku mamy takie coś jak iPhone który z taką konfiguracją jest telefonem premium więc na pewno nie można tak spłycać tematu i wsadzać wszystkie telefony z 4GB RAM i 128GB RAM wbudowanej do worka z napisem „low end”.

Ale w francuską ortografię ze spacją w zapisie cudzyslowia to się nie baw.

Gdzieś mi lata że 99% RAM-u to inny skład chemiczny niż krzem (możesz sobie mieć uranowy RAM jak ta porcelana z XX wieku).