9800 GXx2

to był middle - end i swoją rolę spełniał znakomicie w owym czasie. wtedy 9800pro kosztowało 1tyś zł albo ponad.

to był najwyższy model z serii mx - niskobudżetowych, znakomicie nadawał się do gier takich jak quake 3, pax payne, fifa 2002 itp.

porównywanie niskobudżetowych kart z najwyższymi modelami z owego czasu nie ma sensu i nic nie wnosi.

od siebie dodam że na 5900xt spokojnie po aktualizacji zmodowanym biosem karty, osiągi miała lepsze od 9800pro który słabiutko się kręcił (słabe chłodzenie).

Proszę zmienić temat postu na konkretny, opcja edytuj i popraw.JNJN

no bo faktycznie można się zakochać :wink:

jeszcze między czasie czeka nas nowa rewizja układu RV670 A12, na 100% będzie 3870 X2 z tymi układami i z GDDR4, a czy będą w jednogłowych kartach to nie jestem pewien, ale podejrzewam że raczej też napewno :slight_smile:

lukaszzek , odwrotnie właśnie nowa rewizja będzie stosowana w kartach jedno chipowych, a co do X2 to zostanie skrócone PCB, wymieniony mostek, i pamięci ddr4

Od dawna wiadomo że r670/80 bez porównania lepiej się skalują w crossfire niż jakiekolwiek gf’y w sli. Na zachodzie i na wschodzie ludzie to jakoś zauważyli, a tutaj w Polsce niemożecie się z tym pogodzić, dziwne. Właśnie dlatego przemiera tego gx2 była tyle razy opóźniana, a nie zapominajcie że sterowniki ati, jak to sami ludzi straszycie w innych tematach, są też niedopracowane, więc nie liczcie na to że 9800gx2 będzie lepszy od 3870x2 przy wyłączonym AA :] Z resztą to bardzo dobrze że mamy dwie podobne karty high endowe na rynku, może nvidia wreszcie się ruszy i przestanie wydawać kolejne odgrzewane kotlety, ile lat musi minąć zanim wypuszczą nową kartę graficzną? :]

No nowe radki będą ciekawe.

A teraz AMD powinien kupić jeszcze nVidia 'e i był by spokój :smiley:

No i byś płacił za 3650 1000zł :smiley: bo po co ati miał by dawać nisze ceny jak konkurencji nie ma.

po co wypuszczać nowe karty skoro w segmencie middle-end nie mają konkurencji? a na tym bije się największe kokosy

Jeszcze jak powiesz, że płyty pod SLI są drogie - nforce 750i czy nawet 650i da się kupić za podobną cenę co płyty na P35 z trybem 16x-4x przy czym tryb 16x-4x bardziej obetnie wydajność niż 8x-8x

jakiś dowód że hd3870 w CF wygra z 8800gt w SLI? skoro jedna karta jest słabsza nawet o 50% (np Lost Planet EC) to dwie również będą słabsze

a to, ze karty typu HD3870x2 czy GX2 nie pokazują swojej pełnej mocy to wina w większości ze strony gier jak również po części sterowników (tutaj dużo większe wymagania pod względem sterowników stawia połączenie PLX’em niż integracja 2pcb z gpu mostkiem SLI)

AMD sobie ze sterami nie radzi ostatnio, zarówno do urządzeń przenośnych (palmtopy) jak i GPU do PC, nawet mają udostępnić dokumentację dla programistów open source aby za nich odwalili brudną robotę co bardzo dobrze podkreśla stosunek ATI do klienta

nie mówmy o czymś, czego jeszcze nie ma a co będzie zupełnie nową architekturą

Znowu mam specjalnie dla ciebie szukac ten link do testu na expert cośtam który zamieściłem ze 3 razy niedawno na tym forum?

Piotrek, nie rozumesz słowa “skalowanie” ? Jak łączysz 2 karty w sli czy cf to nie masz 2x większej wydajności, tylko np 1,2x 1,5x 1,8x. I właśnie pod tym kątem radeon bije gf’a na głowe, nie ma tutaj znaczenia ile kosztują płyty, no i na dodatek takie cf od ati bierze sporo mniej pradu i w idle i w stresie, tak więc jeśli ktoś ma 1400zł na karte graficzną to 3870x2 w połączeniu z p35 (itp) jest najlepszym wyborem.

bzduryyy, usa, kanada ,gb, niemcy i tym podobne kraje jadą na high endach :wink: tam się nie opłaca kupować middle, tylko w wyraźnie biedniejszych krajach (jak polska) gdzie znakomita większość ludności musi się gryźć z pieniędzmi…

to zależy od gry raz sli przoduje, raz cf :

http://en.expreview.com/2007/11/26/hd-3 … li/?page=4

tutaj :

http://www.overclockersclub.com/reviews … ire/13.htm

http://www.overclockersclub.com/reviews … ire/13.htm

wnioski nasuwają się same.

Dziękuje bardzo :slight_smile:

Dołączam sie do pytania poprzednika, Mariosti*

, ile jeszcze mamy kurna czekać ?!

i o ile 8800GTX i HD 2900XT dawał jakieś światełko w tunelu przyszłości między innymi na szerszą magistrale danych, przypomnę ze układ RV600 ma 512 bitową szynę :P, to teraz wrócili wszyscy do starego rozwiązania 256. Wszystko dla niższych kosztów produkcji.

AMD jeszcze rozumiem bo im szło ciągle pod górkę, ale nVidia ?! po królewskim roku przechodzi na stare rozwiązania zamiast iść do przodu. W dodatku zapowiada się że dużo tańsze w produkcji 9800GTX będą sprzedawane w cenie 88GTX, a to wszystko dzięki tańszemu procesowi produkcji 65nm i możliwości ustawienia wyższych częstotliwości. No paranoja po prostu…

Padło tutaj pytanie

wydaje mi się że tylko około 20-40% forumowiczów pamięta te czasy. Dlaczego? Bez obrazy, jednak myślę że ogólnie dużo osób wypowiadających się na forach to dzieci w wieku od 12-15 lat które takiego Radeona 9800 nie pamiętają, a teraz mają GeForce 8800GTX za pieniądze mamusi lub tatusia i kozaczą, oraz “FANBOY-e” którzy za kartę nVidi są w stanie dać 5000 tys. zł, pomimo iż Radeon jest np. 2x wydajniejszy i przy tym 3x tańszy. Wydaje mi się że gdyby dac takiemu Radeona z przerobionym BIOS-em (nazwy, modele, itd.) i powiedzieć że to najnowszy GeForce to zachwalałby tę kartę, bo to w końcu GeForce. Nie mam zamiaru tutaj nikogo obrażać, ani nie kieruje wypowiedzi do konkretnych użytkowników.

Moim zdaniem to dobrze iż ATI odzyskuje rynek, poza tym AMD nieco miażdży nVidie CENOWO.

PS: Proszę o podanie konkretnych przykładów na to iż nVidia zawsze była nad ATI, bo i takie tu wypowiedzi spotkałem. Owszem nVidia czasem wyprzedzała ATI, ale nie było tak zawsze.

ja mam na stanie radeon 9800pro :slight_smile: co z tego wynika ?? nic, a nic w owym czasie za równo nvidia jak i ati miała high-endowe propozycje na rynku - nvdia 5950ultra ?? bodaj :P. reasumując zapodaj jakieś dobre benchmarki pokazujące wyższość ati nad geforce w jakiejś rozsądnej płaszczyźnie a nie zamydlasz obraz rynku…

Tak GeForce 8800GS jest delikatnie szybszy od Radeona HD3850 a nawet ma podobną wydajność jak Radeon HD3870 zależy od gry a cena taka sama a mniejsza od Radeona HD3870, GeForce 9600GT jest wydajniejszy od Radeona HD3870 a kosztuje mniej to powiedz gdzie AMD/ATI miażdży nVidie cenowo ?? GeForce 8800GT/GTS jest wydajniejszy od Radeona HD3870 ale cena większa w tym przypadku mniejsza cena za Radeona HD3870 nic nie da.

Przemek07 ty tak narzekasz na fanboyii nVidii a sam jesteś fanboyem ATI/AMD

nVidia daje od razu dobre sterowniki po wydaniu swojej karty a ATI/AMD ciągle sterowniki poprawia.

Kiepskie sterowniki ATI pod linuksa które czasem są problemowe.

ATI/AMD obiecują wiele większą wydajność na nowszych sterownikach a wydajność jest nie wiele większa od starszych sterowników a czasami nie widać poprawy.

AMD (podobno) planuje kolejną obniżkę cen kart, FANBOY-em nie jestem. Liczy sie cena/wydajność.

Tutaj link do testu: http://pclab.pl/art8048.html

poza tym chodzi mi po prostu o to że każda firma ma swoje upadki i wzloty, to jest jak “Raz na wozie, a raz pod wozem”. Czyli raz produkt udaje się nVidi a raz ATi. A kupuje się to co się najbardziej opłaca, bez względu na to czy jest Radeon czy GeForce.

Ha! A ja jestem chorym psychicznie maniakiem (aka fanboyem ati) i jestem z tego dumny :]

Przestańcie się wyzywać na “fanboy’ów” bo to żenujące.

Prawda jest taka że wydajność np. 8800gs vs 3850 zależy od tego kto czyta wyniki :]

raczej kto je sporządza i czy nie jest stronniczy :slight_smile:

No miast pisać o nowym GF to zeszliśmy na typową dyskusje Ati vs. Nvidia. :slight_smile: Skoro wg niektórych GF są tańsze to pokażcie konkrety, w paru portalach i czasopismach podawano ze ATi jest do 20% tańsze ale gdzie? Na całym świecie tylko nie w Polsce, bo miast pomóc ATi i dać ich ceny to dystrybutorzy i sklepikarze wyczuli okazje i dali ceny wyższe, nawet od GF. To zbrodnia na portfelach konsumentów i nadrabianiu straty do nvidii prez Ati. Jesli tak zrobią z nowa serią Radeonów, to na pewno go kupie - ale nie w Polsce.

Czasów Radkow 9xxx i Gf 5xxx sie nie zapomina, ponizej test wg ktorego R9800XT przegrał wówczas z GF 5950Ultra. Tyle ze 5950 to był model wyższy od pierwowzoru 5900u którego R9800Xt biło na głowe. Ati wtedy chyba nie dało innego modelu bo po co, skoro karty po ponad 1500 zloty chodzily a i tak większość miala lub marzyła o 9800pro.

http://twojepc.pl/artykuly.php?id=9800-xt_vs_5950

A tu komentarz z innej strony: “Zadaliśmy wcześniej pytanie, dlaczego “FX 5950 Ultra”, a nie “FX 6000 Ultra”. Teraz już wiadomo. Nazwa “FX 6000” sugerowałaby, że jest to produkt nowej generacji. Tymczasem mamy do czynienia tak naprawdę tylko z podkręconym FX 5900 Ultra.”

Poczekajmy do premiery tego GF jak i serii 4xxx Radków, wtedy bedzie mozna coś napisać z praktyki, bo o to właśnie chodzi. Jak to zadziała u usera a nie w labie jakims.

Kto mi powie kiedy mają wyjść radki z serii 4 ? :slight_smile: