Abonament radiowo-telewizyjny a radio i tv przez internet

Jeśli w domu nie mam ani telewizora, ani radia jako takiego, a rozgłośni radiowych słucham przez internet oraz programy tv również oglądam przez internet, to muszę płacić abonament radiowo - telewizyjny?

Płaci się za posiadanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego, nie za słuchanie radia lub oglądanie telewizji.

No nie do końca, opłacie podlega odbiornik podłączony do instalacji antenowej w sposób umożliwiający oglądanie programów telewizyjnych. Powstaje zatem pytanie co jeśli oglądamy TV internetową na telewizorze nie podłączonym do instalacji antenowej?

Co nie zmienia faktu, że pytam o sytuację, w której jedynym sprzętem w domu z ekranem i umożliwiającym podłączenie głośników jest komputer.

Więc teoretycznie płacić trzeba nawet za komórkę z radiem. A jak jest z radiem/TV internetową - nie mam pojęcia. Ale wygląda na to, że komputer z dostępem do Internetu i oprogramowaniem umożliwiającym odbiór TV/radia z Internetu (np. Windows Media Player dołączony do Windowsa) takim urządzeniem jest. Ustawa nie nadąża za rozwojem technologii.

A jak jest z tunerem dvb-t na usb do kompa ciekawe :slight_smile:

Z tej ustawy jasno wynika, że za komputer z tunerem płacić się powinno. Za sam tuner na USB już nie, bo bez komputera nic na nim się nie odbierze. Choć spotkałem się i z opiniami, że nie trzeba. Ale bez podania podstawy prawnej.

"WNOSZENIE OPŁAT ABONAMENTOWYCH

Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych dokonuje się w urzędach pocztowych w ciągu 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie."

A mnie się wydaję, że z tej ustawy nie wynika , że za komputer z tunerem płacić się powinno - nie wiem gdzie to wyczytałeś.

czy komputer został uznany za odbiornik radiowy lub telewizyjny - od kiedy komputer należy rejestrować w urzędzie pocztowym?

Do tego tuner można łatwo schować w razie czego jest wielkości ręki :D,zawsze mnie ciekawiło a co jak ktoś ma tv a z niego korzysta do używania konsoli tylko co wtedy.

"WNOSZENIE OPŁAT ABONAMENTOWYCH

Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych dokonuje się w urzędach pocztowych w ciągu 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie."

A mnie się wydaję, że z tej ustawy nie wynika , że za komputer z tunerem płacić się powinno - nie wiem gdzie to wyczytałeś.

czy komputer został uznany za odbiornik radiowy lub telewizyjny - od kiedy komputer należy rejestrować w urzędzie pocztowym?

"Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest urządzenie techniczne dostosowane do

odbioru programu. Charakteru odbiornika nie mają: magnetofon, magnetowid i odtwarzacz

CD lub DVD, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także

telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór

programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych.

Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest: telewizor, radio, radio samochodowe,

radiomagnetofon, wieża stereo z radiem. Charakteru odbiornika nie mają natomiast

urządzenia wielofunkcyjne jak: komputery, telefony komórkowe itp., ponieważ ich głównym

przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych."

Wszystko w tym temacie.

Ooo. Miło. Nie doszukałem się tej informacji. Czyli wychodzi na to, że mając tylko komputer płacić nie trzeba. :smiley:

Tak mówi ustawa radiowo-telewizyjna - mówiąc krótko nie popadajmy w paranoję.

Przecież zacytowałem ci wcześniej treść ustawy. Ustawa jest tutaj. I tu jest napisane tylko, że odbiornikiem jest urządzenie przystosowane technicznie do odbioru programu. Na komputerze PC z dostępem do Internetu i np. Windows XP program telewizyjny odbierać się da - tak więc można go uznać za odbiornik telewizyjny. Za komputer abonamentu RTV raczej nikt nie płaci, są nawet osoby, które nie mają pojęcia, że na komputerze da się oglądać telewizję. Ale nikt też raczej nie rejestruje stron WWW jako czasopisma, pomimo że teoretycznie jest taki obowiązek (wg jakiejś interpretacji bodajże Sądu Najwyższego).

Lepiej ty napisz, z jakiej ustawy wziął się cytat z tymi magnetowidami itp. :slight_smile: Może to prawda, bo to do czego doszedłem i mi wydaje się dziwne. Ale bez podstawy prawnej taki tekst nic nie znaczy.

Dla mnie absurdem jest płacenie tego abonamentu korzystając z usług dostawców.

Dlaczego nie może być tak, że za płacenie zakichanego abonamentu r-t zajmą się dostawcy sygnału. Wtedy sporo osób by płaciło, a tak… puki się nie zarejestrujesz to mogą cię pocałować w nos.

Nikt nie łazi po domach i dopytuje się, czy płacisz za abonament. Jeśli zajdzie potrzeba to można powiedzieć krótko: Jestem nowym użytkownikiem i jeszcze nie minęło 14 dni.

Komputer nie jest urządzeniem podlegającym opłaty abonenckiej.

Po takich wpisie widać jak nam daleko do Europy, oczywiście zachodniej bo do wschodniej to całkiem blisko.

Szczególnie urocze są te słowa: “Jeśli zajdzie potrzeba to można powiedzieć krótko:…”

Mogę się zgodzić, o ile podasz podstawę prawną.

A moim zdaniem, podobnie jak do ceny paliwa wliczona jest akcyza, z której finansowane jest utrzymanie dróg, podobnie abonament powinien być wliczony do opłaty za energię elektryczną. Jeśli ktoś nie posiada telewizora i to udowodni - otrzyma zwrot lub abonament RTV nie będzie wliczany do rachunku za prąd.

Nie jest to wcale głupi pomysł, ale jednej rzeczy nie bierzesz pod uwagę - tv i radio mają stacje państwowe, ze które powinno się płacić abonament, a energię dostarczają nam akie firmy jak Vattenfal czy Tauron, które nie należą do skarbu państwa.

A czy spółki paliwowe są własnością skarbu państwa ??

Też nie są i zamiast podatku drogowego płacimy akcyzę od paliwa.

Dlaczego ja mam płacić haracz na TV państwową skoro i tak jestem zmuszany do oglądania reklam i bzdurnych audiotele??

Stacje komercyjne nie otrzymują ani grosza z abonamentu RTV. Były plany zniesienia opłat dla emerytów i spełzły na niczym.

Całą ustawa jest przestarzała i nie nadąża za rzeczywistością. Może przy okazji jej reformy wartało by się zastanowić nad ryczałtem w rachunku za prąd lub całkowitym zniesieniem abonamentu ??

Widzisz, a ja mam odbiornik telewizyjny, ale nie mam żadnej anteny, z kablówki zrezygnowałem. TV służy tylko jako wyświetlacz obrazu generowanego przez konsolę, czasami komputer. W takim wypadku też powinienem płacić abonament? Bo ustawa domniemywa, że skoro mam telewizor, to korzystam z niego do oglądania telewizji.

No to w tym wypadku powinno być tak samo. Tyle że to już ludzie będą nadużywać.