Abonament RTV

Ja niby powinienem płacić bo mam magnetofon z radiem i czasami jak jest coś fajnego to nagram na kasetę…

Ale nie płacę i nie będę po prostu;) Niech sobie zakodują TV to nie będzie problemu a wielu ludzi wyleczy się z uzależnienia :slight_smile:

Tam w tym KRRiT jest od dłuższego czasu bałagan.Walki polityczne robią zamęt.

Oni nie mają czasu na zrobienie porządku z abonamentem i dokładnym wyjaśnieniem przepisów,które od wielu lat są podobne.

Powinna być jakaś decyzja o zakończeniu płacenia abonamentu jako haracz i sposób finansowania ambitnych i informacyjnych programów.

Teraz jest czas grzania foteli w gabinetach.

KRRiT powinno się zamknąć.

Ja nie ma telewizora. i Nie placę abonamentu. Radio też nie mam. Komp wystarcza

A co na kompie nie można słuchać radia i oglądać TV? Ustawa jest na tyle chora, że nie precyzuje co to jest odbiornik radiowo telewizyjny, więc przyjąć trzeba że komputer też nim jest.

Chcesz płacić za posiadanie komputera, laptopa?

Ja NIE!

Można,ale w/g ustawy komputer nie jest odbiornikiem i jest zwolniony z opłat.

Gdzieś na początku tej dyskusji są podane linki do tych ustaw.

Bzdura.

Dla Ciebie bzdura,bo nie przeczytałeś wcześniejszych postów.

Dla mnie na razie abonament RTV nie jest problemem.

Ciekawe czy na przyszły rok regulamin się nie zmieni.

Wątpię, jest więcej niejasnych rzeczy, trzeba by zmienić dużo, ale aż strach coś ruszać, bo luki wyjdą gdzie indziej. Rzeczy nie popsutych się nie naprawia.

A ty przeczytałeś ustawę? Gdzie tam jest jakakolwiek wzmianka o komputerze?

http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/abonament/abon_inf_rozsz_20110210.pdf

Punkt 4 (wyciąg):

"…Charakteru odbiornika nie mają natomiast

urządzenia wielofunkcyjne jak: komputery , telefony komórkowe itp., ponieważ ich głównym

przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych…"

W aktualnej wersji tego tekstu, która widnieje obecnie na stronie KRRiT, tego fragmentu nie ma:

http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub … 072012.pdf

Poza tym na jakiej podstawie uważasz, że ten tekst ma jakąkolwiek moc prawną? To jest tylko interpretacja KRRiT, w dodatku dość luźna, bo traktująca np. magnetowid jako urządzenie “pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu”, nie biorąca za to pod uwagę faktu, że magnetowid zawiera również tuner telewizyjny. A pobieraniem opłat abonamentowych KRRiT się nie zajmuje. Ustala tylko ich wysokość.

Wbiłeś mi haka :slight_smile:

W najnowszym rozporządzeniu zrobiono uproszczenie i nie ma wzmianki o komputerach ani telefonach komórkowych.

Jest takie zdanie:

Komputer to trzeba najpierw włączyć a po załadowaniu i uruchomieniu systemu można dopiero uruchomić odtwarzanie z karty telewizyjnej.

Czyli nie jest to natychmiastowy odbiór.

Z telefonem komórkowym powinno być podobne wytłumaczenie.

Najpierw trzeba wcisnąć “Power” i uruchamia się telefon.

Po uruchomieniu telefonu można uruchomić wbudowane radio.

Na stronie https://rtv.poczta-polska.pl/

Po kliknięciu na “Informacje o abonamencie rtv” a później na “Akty prawne” pokazują się linki do różnych regulaminów i dokumentów.Niestety nie mogę otworzyć linków.Błąd 404. Jutro się tym zajmę.

Ja muszę najpierw włączyć dekoder, potem TV, jeśli coś jest nie tak ustawione muszę wybrać kanał na TV (AV1 lub AV2). Jeśli dekoder nie wystartuje (zdarza się, norma w DVBT) to muszę go zrestartować (wyłączyć i włączyć do prądu). Jeśli TV ucieknie mi z AV1 lub AV2 na inny kanał to muszę z powrotem przestawić. Jeśli mam kod zabezpieczający muszą go wpisać. To nie jest gotowe do natychmiastowego odbioru;-) Czyli nie mam płacić abonamentu?

To wszystko jest strasznie nie jasne i trudne do zrozumienia… :frowning:

Tyle że… to nie jest rozporządzenie! Chyba że masz na myśli coś innego niż ja. Jeśli tak, to daj mi link do tego rozporządzenia.

Ustawa mówi tyle:

Co można interpretować na różne sposoby. Na pewno interpretacja KRRiT nie jest tą jedyną słuszną.

Co stanowi problem? Zdefiniowanie kilku pojęć:

1/ urządzenie techniczne

2/ program

3/ odbiór

4/ natychmiastowy

Urządzenie techniczne. Urządzenie. Nie zespół urządzeń, nie instalacja. Telewizor na pewno jest urządzeniem. Ale czy zawsze jest dostosowany technicznie do odbioru programu? Tutaj trzeba zadać pytanie, co to program. Dla mnie program (w domyśle radiowy, telewizyjny) to to, co nadaje stacja telewizyjna lub radiowa. Ale przyjmijmy, że telewizja analogowa została już wyłączona. Jeśli nie mam dostępu do kablówki, to jedynym dostępnym dla mnie programem jest ten cyfrowy. W tej sytuacji odbiornik telewizyjny (a więc urządzenie techniczne - telewizor, telewizor z tunerem zewnętrznym to już dwa urządzenia), chociaż jest dostosowany do odbioru programu (analogowego), to nie jest w stanie umożliwiającym jego natychmiastowy odbiór (trzeba go najpierw przetransportować w miejsce, gdzie jest dostęp do analogowej kablówki albo działa jeszcze telewizja analogowa).

A co się zmienia gdy podłączymy zewnętrzny tuner DVB-T? Zależy, co rozumieć przez odbiór programu. Czy dekodowanie sygnału, czy jego wyświetlanie. Czy może obie te czynności jednocześnie. W pierwszym przypadku odbiornikiem będzie tuner. Umożliwia natychmiastowy odbiór programu nawet bez telewizora. Tylko co to za odbiór jeśli nie można nic zobaczyć? Żaden odbiór. Chyba że zostanie podłączony do urządzenia wyświetlającego obraz. A podłączenie do innego urządzenia to jest jakiś stan. Tuner DVB-T znajdzie się w stanie umożliwiającym odbiór programu. Podobnie jak bezpośrednie podłączenie do anteny. Telewizor bez podłączonej anteny nie będzie odbiornikiem.

W ten sam sposób odbiornikiem, wbrew temu co podawała jeszcze w ubiegłym roku KRRiT, będzie magnetowid. Chyba że magnetowid bez wbudowanego tunera, bez podłączonej anteny lub po wyłączeniu telewizji analogowej.

Problem z telefonem jest podobny. Do odbioru radia potrzebuje anteny (której rolę pełni kabel słuchawek). Bez podłączonych słuchawek nie będzie odbierać radia. Tylko tutaj mamy problem, bo w ten sposób telefon raz staje się odbiornikiem, a raz nie, w zależności od tego, czy zabieramy ze sobą słuchawki.

Tutaj jest jeszcze jeden problem - co to znaczy “natychmiastowy”. Skoro trzeba podłączyć słuchawki… To telewizor wyłączony z prądu albo odłączony od anteny (ale koniec niepodłączonego kabla za nim jest) też nie będzie odbiornikiem. Gdyby tak było, to przepisy można by było łatwo obejść. Wyłączając telewizor z prądu podczas kontroli, przed wejściem osoby ją przeprowadzającej do pokoju z telewizorem. Absurd.

A co z komputerem? Mamy dwie możliwości:

1/ odbiór programów przez Internet

2/ odbiór programów za pomocą tunera - i tutaj są jeszcze dwie opcje

2a/ tuner wewnętrzny - to samo urządzenie

2b/ tuner zewnętrzny na USB - osobne urządzenie

Wygląda na to, że komputer podłączony do Internetu jest odbiornikiem radiowo-telewizyjnym. Trzeba go włączyć, ale i telewizor trzeba włączyć. Skrót do stacji radiowej czy TV można umieścić na pulpicie.Taki komputer będzie umożliwiać natychmiastowy odbiór programu. Co też jest absurdem, bo chyba nikt nie słyszał o płaceniu abonamentu RTV za komputer z dostępem do Internetu (chyba że mówimy o obecnych pomysłach ustawodawcy, które raczej nie wejdą w życie).

Podobnie to będzie wyglądać przy odbiorze przez tuner (wewnętrzny lub zewnętrzny USB), z tym że w systemie muszą być zainstalowane sterowniki.

Ta część ustawy nadaje się do kosza.

No i udało mi się znaleźć wiarygodną informację z 8.05.2012r.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/615278,rewolucja_telewizja_w_komorce_czy_komputerze_bez_abonamentu.html

Nawet Polskie Radio ich cytuje.

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/599320,Telewizja-w-komorce-i-komputerze-bez-abonamentu

To kupuję tuner DVB-T sprzedawany jako odtwarzacz multimedialny i nie płacę abonamentu :slight_smile:

W każdym razie jeśli TVP chce mieć jakieś wpływy z abonamentu, powinna wymóc na rządzących taką zmianę ustawy, by od płacenia abonamentu nie dało się wymigać. Jasno zdefiniować, co jest odbiornikiem, a co nie. Przy czym komputer bez tunera TV liczyć się nie powinien, bo w telewizji internetowej (legalnej) wiele obejrzeć się nie da.

Ja też jestem ciekaw co jeszcze wymyślą.

Jeżeli państwo wycofa się z abonamentu RTV to będzie musiało np. sprywatyzować TVP1 lub TVP2.

Dobrze byłoby uwolnić TVP1 i TVP2 i niech żyją z reklam.

Na TVP3 państwo przekazywałoby dotację i byłaby to telewizja informacyjno misyjna bez latynoskich seriali.

Dodane 06.01.2013 (N) 23:07

W najnowszej informacji przywrócono tekst dotyczący komputerów.

http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/abonament/abonamentrtv-inf.rozszerzona-styczen2013.doc