Acer Aspire 5738G - programy w tle

Witam :slight_smile:

Kupiłam Acera z zainstalowanym oprogramowaniem Vista Home Premium i teraz kieruję do Was pytanie odnośnie programów, które się automatycznie zainstalowały mi.in.: Orion, Acer Arcade Deluxe itp. Do czego one służą i które z nich mogę usunąć? Chciałabym też powyłączać usługi przy uruchamianiu komputera, gdzie tych procesów jest ponad 60. http://img22.imageshack.us/img22/4277/procesy.png Jak to zrobić i które można wyłączyć? Jestem zielona w tych sprawach… Aha i jeszcze jedno: zainstalowałam grę, w której ostatnie słowo w scence filmowej jest “urywane” przez bohatera. Dlaczego i jak można temu zaradzić?

Będę wdzięczna za pomoc.

Co do programów pracujących w tle to zrób tak: pobierz i zainstaluj Ccleaner, zrób zrzut z menadżera auto-start i daj link na forum do tego zrzutu, troszkę zoptymalizujemy Ci start systemu ;] .

Co do tego “urwanego” słowa to może jest to zwykły bug gry, czy to jest aż tak bardzo potrzebne słowo ??

Auto-start - http://img189.imageshack.us/img189/9188/31077433.png

Co do urwanego ostatniego słowa, to jest niewypowiadane przy każdej scence filmowej. Hmm… Zawsze przed uruchomieniem się gry wyskakuje komunikat, coś w tym stylu: “0MB Nocturne coś tam, coś tam… free 200 MB virtual memory”. I może dlatego bohater nie dokańcza swojej kwestii. Co to oznacza?

W mojej opinii możesz wyłączyć wszystko oprócz:

-Defender

-McAfee

-Synaptics

Ale w menadżerze auto-start z Ccleaner tylko wyłącz te pozycje, jeżeli stwierdzisz że coś jest Ci potrzebne to sobie to włączysz z powrotem.

Pamiętaj że w Acer jeżeli nie dostałaś płyt z systemem i sterownikami to musisz zrobić je sobie sama, jak dobrze pamiętam musisz użyć programu eRecovery, który powinien być zainstalowany na Twoim sprzęcie, przeważnie potrzebne są dwie płyty DVD do tego celu.

Co do komunikatu, to wygląda na to że brakuje mu pamięci wirtualnej, sprawdź:

Wejdź we właściwości systemu-> zaawansowane ustawienia systemu-> zakładka “Zaawansowane”-> Wydajność “Ustawienia”-> znowu “zaawansowane”-> pamięć wirtualna-> podaj jaka wartość jest ustawiona.

P.S. Piszę z 7 , więc myślę że w Viście szybciej dojdziesz do tych ustawień, po prostu nie pamiętam dokładnej “ścieżki” do tych ustawień. :wink:

Hmm… Pamięć wirtualną mam ustawioną na 3366 MB.

Tak, nagrałam system i sterowniki na płyty. Teraz mam pytanie: czy podczas ponownego instalowania systemu wystarczy włączyć i zainstalować te płyty, czy trzeba będzie wcześniej jeszcze jakąś czynność wykonać?

Hej,

Ogólnie wszystkie takie programy można usunąć. Orion to rodzaj komunikatora internetowego. Acer Arcade Deluxe to program zarządzający multimediami, bardzo podobny do Windows’owego Media Center. Oprócz tego w systemie masz na pewno zainstalowany pasek Google, gry Acer Gaming Zone (nie pamiętam, czy tak dokładnie się nazywa :slight_smile: ) oraz eSorbi (nie pamiętam, z czego to było - ale na pewno niepotrzebne) - wszystko to możesz wyrzucić.

Ja zostawiłbym jeszcze NvCplDaemon oraz NvMediaCenter - są to usługi odpowiedzialne za poprawne działanie karty graficznej GeForce’a, znajdującej się na pokładzie tegoż laptopa. Nie wyłączał bym także PLFSetI, gdyż mogą pojawić się problemy z uruchomieniem kamery internetowej - a podejrzewam, że model ten jest w nią wyposażony. Zostawiłbym także RtHDVCpl - sterowniki i ustawienia karty dźwiękowej Realtek’a - gdyż bez nich dźwięk może nie działać; a na pewno straci się możliwość jego konfiguracji poprzez panel Realtek’a. Na koniec jeszcze jeden - LManager - program do zarządzania klawiszami multimedialnymi oraz do wyświetlania odpowiednich komunikatów OSD, między innymi poziomu głośności, włączania/wyłączania poszczególnych urządzeń, etc. Resztę faktycznie można by odznaczyć… :slight_smile:

Dokładnie - kopię systemu należy zrobić za pomocą programu Acer eRecovery Managment - powinien być on dostępny w menu programów lub po naciśnięciu przycisku funkcyjnego e - oczywiście pod warunkiem, że Twój laptop go posiada. :slight_smile: Najlepiej zrobić kopię systemu w dwóch kopiach - nigdy nie wiadomo, co może stać sie z płytkami… Samo zrobienie tych płyt jest o tyle ważne, że instalacja bezpośrednio z ukrytej partycji może być niemożliwa do wykonania bez płyty DVD, a jeśli już uda się ją uruchomić, to nastąpi przywrócenie laptopa do ustawień fabrycznych - łącznie z początkowym układem partycji.

Czyli na pewno problem nie wynika ze zbyt małej ilości pamięci wirtualnej. Bardziej obstawiałbym, że jest to problem ze zgodnością z Windows Vista. Najlepiej przy uruchamianiu gry kliknij na skrót i wybierz Właściwości , a następnie zakładce Zgodność zaznacz uruchomienie w trybie zgodności na przykład z Windows XP. A tak w ogóle jaka to gra??

Na dobrą sprawę nic nie trzeba będzie robić. System przywrócisz przynajmniej na dwa sposoby - albo zrobisz to z poziomu programu Acer eRecovery Managment - wkładasz płytkę do napędu, wybierzesz opcję przywrócenia systemu, komputer się zrestartuje i uruchomi się przywracanie - albo wkładasz płytki, restartujesz komputer i booot’ujesz komputer z płytki. Po przywracaniu otrzymasz system taki, jak po pierwszym uruchomieniu systemu - czyli najprawdopodobniej z grami i dodatkami, które będziesz mogła oczywiście usunąć. :slight_smile: Ewentualnie istnieje w programie Acer eRecovery Managment druga możliwość - czyli utworzenie kopii użytkownika - po jej wykonaniu i przywracaniu system wraca do ustawień, które były obecne przed wykonaniem płytki… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ta gra, o którą mi chodzi to Bloodrayne. Jest to pełna wersja kupiona kiedyś przeze mnie w gazecie.

Zrzut komunikatu: http://img148.imageshack.us/img148/7229/warning.png

Mam jeszcze jedno pytanie, może dość głupie… Bardzo często wyświetla mi się Windows Update z poleceniem zainstalowania aktualizacji. Czy muszę je ciągle aktualizować? Bo raz tak zrobiłam i w niektórych grach pousuwały mi się savy…

I jeszcze jedno: gdy włączę laptopa, to wyświetla mi się raz czarny ekran, potem ikonka ładowania, potem szary ekran, czarny. Ten proces nie trwa długo, ale po kupieniu laptopa tak nie było. Wtedy to od razu wyświetlał się program powitalny bez tych przerywników - czarnych ekranów. Czy to może być spowodowane grami i programami, które zainstalowałam?

Co do aktualizacji to lepiej jak będziesz je instalować, zapewniają bezpieczeństwo Twojemu systemowi, obowiązkowo instaluj latki oznaczone jako krytyczne i ważne, opcjonalne możesz sobie darować.

Co do tych “migotań” ekranu to jest to raczej normalne, w tym momencie system ładuje sterowniki i usługi wiec nie masz czym się przejmować, to że nie było tego na początku a teraz jest to też jest raczej normalne, system po jakimś czasie używania zaczyna działać troszkę wolniej.

Hej,

Tak jak podejrzewałem - dość stara gra (z roku 2003), więc nie dziwi, że są problemy z Windows Vista. Dlatego, tak jak pisałem w poprzednim poście - proponuję uruchomić grę w trybie zgodności z Windows XP - możesz spróbować też uruchomienia w trybie zgodności z Windows 98.

Warto aktualizować system, gdyż jest wtedy zdecydowanie bezpieczniejszy. Na niezaktualizowanym oprogramowaniu łatwiej złapać niepożądane szkodniki… Choć szczerze mówiąc dziwne, że aktualizacja Windows’a powoduje utratę save’ów… :expressionless:

Wiem, o co Ci chodzi… Mam dokładnie to samo z moją Vistą. Zaraz po zniknięciu paska postępu ekran robi się czarny na kilka sekund - a dopiero po tym pojawia się logo Visty, ekran Zapraszamy i pulpit… :slight_smile: Też nieco siedziałem nad tym i nawet przywracałem system, by sprawdzić, co powoduje takie zachowanie systemu. Okazało się, że winna jest Aktualizacja platformy dla systemu Windows Vista (KB 971644), która wprowadza do Visty DirectX w wersji 11. Odkąd poprawka ta została zainstalowana, przed uruchomieniem systemu pojawia się czarny ekran…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Komunikat już nie wyskakuje, ale te ostatnie słowa w dalszym ciągu są “urywane”…

Czyli nic już z tym zrobić nie można? ;>

Mogę usunąć NTI Backup Now 5, NTI Media Maker 8 i Windows Live?

Zaktualizowałam laptopa - na ten proces poszło znowu ok 4 GB…

Hej,

Zatem połowiczny sukces. :slight_smile: Bardzo prawdopodobne, że niestety nic z tym już nie zrobisz i będziesz musiała pogodzić się z urywaniem końcówek animacji… :expressionless:

Niestety, ale chyba nie da się nic z tym zrobić. Szukałem na forach i nie znalazłem żadnych konkretów… Trzeba się przyzwyczaić - a z drugiej strony te kilka sekund to naprawę nie taki straszny problem… :slight_smile:

Tak, można usunąć. Pakiet NTI służy do tworzenia back-up’ów danych oraz do nagrywania płytek. Niestety ma kilka wad i nie działa zbyt stabilnie - na przykład ma spory problem z obsługą polskich znaków diakrytycznych. A Windows Live to kilka narzędzi od MicroSoft’u - między innymi klient poczty, komunikator i kilka innych programów. Jeśli nie będziesz z nich korzystać, bez problemu można usunąć z systemu. :slight_smile:

Warto więc od czasu do czasu sprzątać niepotrzebne pliki - bardzo dobry w tym jest program CCleaner. Instalujesz, uruchamiasz i klikasz przycisk Analiza. Po skanowaniu klikasz na Uruchom Cleaner, zatwierdzasz komunikat i gotowe - niepotrzebne pliki usunięte z dysku… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

A mogę zamiast tego zainstalować Nero OEM SUITE? :slight_smile:

Używam ten program od dawna, ale niestety zbyt dużo miejsca się nie zwalnia… :slight_smile:

Hej,

Jak najbardziej. Oczywiście pod warunkiem, że nie jest to pakiet sprzedany na przykład do innej nagrywarki, gdyż w takim wypadku oprogramowanie w ogóle się nie zainstaluje.

W takim układzie malejąca ilość wolnego miejsca może wynikać z aktywnego przywracania systemu na partycji systemowej. Możesz to sprawdzić klikając prawym przyciskiem myszy na Mój Komputera -> Właściwości -> z listy Zadania wybierz Ochrona systemu. W oknie tym możesz sprawdzić, czy na partycji systemowej jest aktywne przywracanie. Jeśli tak, możesz je wyłączyć i zwolnić tym samym miejsce na dysku…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zwolniło się ponad 20 GB! Hmm… a czy po wyłączeniu przywracania systemu mogą pojawić się potem jakieś problemy?

Mogą, dlatego nie powinno się go wyłączać, można za to ograniczyć ilość miejsca przydzielonego dla punktów przywracania Klik, włącz przywracanie z powrotem i zastosuj się do porady z linku, osiągniesz kompromis: “wilk syty i owca cała” :wink: .

Jakie wartości mam ustawić pod X i Y? :slight_smile:

W miejsce X wstawiasz literę swojej partycji systemowej czyli w 99% musisz wpisać C:, w miejsce Y wpisujesz nową wartość jaka będzie przydzielona dla przywracania systemu, w mojej opinii 3GB wystarczą aż nad to, czyli podajesz wartość 3072MB, pamiętaj o wpisaniu wartości z wielkością w MB tak jak to podałem.

Hmm… wywala mi komunikat, że nie mam uprawnień do tej czynności. Ale jestem przecież administratorem :confused:

Domyślnie Vista nie daje pełnych praw Administratora, nawet jeśli jesteśmy zalogowani do systemu jako “Admin”, operacja, którą chcesz zrobić wymaga podniesionych praw Admina, prawa te podnosi się w Viście bardzo prosto, gdy w Menu start w polu “wyszukaj programy i pliki” wpiszesz CMD pojawi się wynik wyszukiwania, żeby uruchomić owe CMD na podniesionych prawach Admina należy ten wynik wyszukiwania kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać z menu kontekstowego opcję “Uruchom jako Administrator”, potwierdź komunikat UAC i już będziesz mogła przeprowadzić zadanie bez kłopotów.

BTW.Wspominałem o tym w poradzie:

:slight_smile:

Okej, dzięki :slight_smile:

Czytałam też gdzieś, że można wyłączyć hibernację. Czy warto to zrobić, by zaoszczędzić kilka GB?