Acer Aspire z Systemem windows 10 bardzo wolno działa. Jak to naprawić?

Mam laptopa Acer Aspire F5 - 573G z zainstalowanym systemem windows 10 Home.
Laptop ten posiada procesor Intel(R) Core™ i5-7200U CPU @ 2.50GHz 2.70 GHz oraz zainstalowaną pamięć Ram 8,00 GB (dostępne: 7,87 GB).

Zauważyłem, że gdy uruchamiam laptop to trwa to bardzo długo zanim cały system się załaduje i wszystko się włączy razem z pulpitem i ikonkami na pulpicie. Jak już się pojawi pulpit to też muszę trochę poczekać zanim co kolwiek zrobię czyli na przykład uruchomię przeglądarkę.

Mam dysk z jedną partycją C:, o pojemności 930 GB

Oprócz systemu i zdjęć nie mam tak naprawdę nic na tym laptopie i nie wiem dlaczego tak mi zamula ten komputer. Nieraz bywa tak też, że jak kliknę w przeglądarkę to muszę trochę poczekać zanim się ona uruchomi.

Nie wiem co jest z tym laptopem nie tak. Czy da się to w jakiś sposób poprawić żeby laptop działał szybciej i szybciej się uruchamiał ?

Proszę Was o pomoc w tej sprawie.

A jakie masz taktowanie w lapku?
Być może zmalała ci szybkość procka? - ja tak miałem w swoim modelu.

@lordjahu Oj tego nie wiem. Nawet nie wiem gdzie to mogę sprawdzić ?

Czyżby dysk HDD ? Jak nie wiesz jak sprawdzić to możesz to zrobić w CrystalDiskInfo.
Ogólnie lagi Win10 na HDD to norma. Już 8.1 nie najlepiej na takim dysku działał.

Jeżeli jest to dysk HDD to nie oczekuj cudów. U mnie też najnowsze kompilacje Windows 10 uruchamiają się znacznie dłużej i system potrzebuje trochę więcej czasu na płynne działanie.
Jeżeli system Windows 10 ma uruchamiać się i działać bardzo szybko, to niestety ale trzeba zainwestować w dysk SSD.

“Ogólnie lagi Win10 na HDD to norma. Już 8.1 nie najlepiej na takim dysku działał”.
Ja wróciłem na swoim lapku do systemu Windows 8.1. I w porównaniu do Win 10, to zainstalowany na dysku HDD uruchamia się i działa jak rakieta.

@sultan13771 Zainstalowałem „CrystalDiskInfo” i zamieszczam screen z tego programu. I jaka jest Wasza ocena ?

@Pablo79 Tak to jest dysk HDD. Nie powinien tak moim zdanie powolnie system działać na laptopie wolno. I dlaczego w ogóle uruchamianie laptopa tak długo trwa ? bo aż nie całe 3 minuty. A to trochę za długo moim zdaniem, żeby tak mieliło. Da się to jakoś poprawić ?

Zmieniając dysk na SSD lub instalując linuxa. Ale taki Ubuntu też potrafi być mułowaty na hdd. HDD to już przeszłość, nawet do gier jest już bardzo średni. Ideapad siostry też miał hdd i to był dramat. Opera się włączała dobre 2 minuty. SSD bardzo pomógł.

Ja akurat miałem porównanie Win7 z Win8.1 więc pewnie dlatego mam takie odczucia.

Arch na nim szybciej i sprawniej działa jak W10 na ssd.

@lordjahu, @Pablo79, @sultan13771 A temperatury są dobre ? Nie da się nic zrobić, żeby laptop uruchamiał się szybciej ? I nawet ekran „Zapraszamy” żeby szybciej znikał i szybciej się pulpit ładował ?

Czy tylko dysk SSD w tym przypadku jest rozwiązaniem ? Nic się nie da zrobić ?

Najprostsze rozwiązanie.

Najlepsze rozwiązanie i jedyne.

Jeżeli będzie korzystać z W10 to się z tobą zgadzam.

Niezależnie od systemu.
Każdy działa zauważalnie wolniej na HDD niż na SSD.

W moim przypadku się nie zgodzę, jeżeli chodzi o archa, bo arch na starym hdd działa szybciej niż W10 na ssd. Nie wiem czym jest to spowodowane.
Podczas aktualizacji np 20h2 już nic nie uruchomisz bo zawiecha gwarantowana, wtedy tylko twardy reset.

No tak. Jest to dysk HDD
Prędkość obrotowa 5400 RPM
Interfejs SATA o szybkości odczytu i zapisu 600 MB/s
W swoim laptopie mam dysk HDD innego producenta, ale o podobnych powyżej przeze mnie wymienionych parametrach. I działanie Windows 10 jeśli chodzi o prędkość uruchamiania jest też niestety dłuższa.
Co można zrobić?
Spróbuj ewentualnie wyłączyć zbędne usługi systemowe, oraz zbędne programy które uruchamiają się razem z systemem z tzw. Autostartu.
Ale powiem tak: z mojego doświadczenia te zabiegi nie dały zbyt zadowalającego efektu.

No niestety prawda taka, że system Windows 10 jest bardziej optymalizowany do pracy pod dyskami SSD i jeżeli chcesz naprawdę w sposób znaczący poprawić wydajność tego systemu, to trzeba będzie zainwestować w taki dysk.

Temperatury. Ja mogę je porównać z system Windows 8.1 i jest tak że:
CPU i GPU jest średnio chłodniejsze 5-10 st. w Win 8.1 niż w Win 10. ( w trybie spoczynku i trybie pracy)
HDD tu temperatura jest zbliżona.

Po co ta informacja skoro HDD tyle nie osiągnie?

Taką informację zwracają programy do diagnostyki dysków (np. CrystalDiskInfo)

Ale to nie ma kompletnie znaczenia bo to tylko prędkość interfejsu, prędkości żadnego HDD mu nie dorównują.

A powiedzcie mi proszę czy obecnie mam używać jakiegoś programu typu Ccleaner do czyszczenia systemu ? czy jakiś tego typu rzeczy ? Czy nie jest to potrzebne ?
Tak samo jeśli chodzi o defragmentacje dysku to jakiś program jest potrzebny ?