Acer Nitro 5 - brak sterownika pamięci masowej

Mam Nitro 5 od kilku tygodni z procesorem i5 11400H. Jest problem, brak sterownika pamięci masowej. Dla czystej instalacji systemu jest sterownik a właściwe folder o nazwie „INTEL Storage Generic Driver 18.0.0.1135_v2_Verified,” który należy dodać podczas podczas instalacji aby instalator pokazał partycje(dysk laptopa), i system można instalować a chodzi konkretnie o sterownik „Intel RST VMD Controller 09B”, jego jako takiego nie ma w powyższym folderze instalator wczytuje informacje z pliku inf folderu. Brak pliku instalacyjnego setup tego sterownika.
I teraz chcąc zrobić kopie systemu np z poziomu windowsa jest to możliwe, lecz nie można zrobić dysku naprawy systemu usb. I kiedy nie będzie się chciał uruchomić system nie będzie można uruchomić przywracania. koppii systemu z poziomu usb. Podobnie jest brak możliwości wykonania obrazu systemu przy
pomocy zewnętrznego programu w moim przypadku Acronis ponieważ ten nie widzi dysków laptopa widzie siebie i podłączony dysk







zewnętrzny.
A problem ten dotyczy właśnie Intela i5 11-tej generacji, podobno ta generacja procesora weszła w połowie ubiegłego roku maj lub czerwiec.
Może coś Panowie wiecie więcej coś na ten temat. Szukałem tego sterownika na stronie intela ale tam po angielsku a ja już prawie nie pamiętam. W załączeniu fotki. Jak dla mnie jest to dość dziwne że nie widać dysku wewnętrznego i co mi obrazie windowsa skoro brak możliwości jego wykorzystania w przypadku kiedy system się nie uruchamia.

Do się robi nie tak:
Po pierwrsze sterowniki są tu:

Po drugie nie jest ci potrzebny ten dysk wystarczy pendrive z windowsem, tak jest w zaawasowanych przywracanie tylko tak trzeba:
Na ten pendrive tworzysz katalog np: X
Do niego wgrywarz pliki z tego trzeciego VMD
Po uruchomieniu sytemy wciskasz Shift F10 i wpisujesz w okno np: E: CD X obyś weszedł w ten folder a nastepnie
drvload.exe iaStorVD.inf
Enter
powinno napisać że załadowanie
wychodzisz z okna i już widzisz wszyskie dyski
i to na tyle

Rób kopię zapasową rozwijanym programem.

Na chwile dzisiejszą „Optane” i VMD obsługuje tylko ACRONIS. Do AOMEI, macrium reflect, EaseUS Todo Backup trzeba dodawać sterownik przez drvload.exe. Albo po prostu przełączyć w BIOSIE/UEFI na tryb AHCI i tyle.
obraz

Jeżeli ktoś używa komputera do gier to nie ma to żadnego znaczenia.

Przepraszam podałem złą nazwę sterownika powinno być
„Intel RST VMD Controller 9A08 (TGL)”

Dodawanie sterownika podczas instalacji systemu stosuję bo dodaję sterownik kiedy pokaże się puste okno dysków, i tam jest opcja dodaj sterownik.
Natomiast w biosie nie mam możliwości przełączenia UEFI na AHCI
przycisk jest nie aktywny załącznik 1 i 2.
W poprzednim wpisie dodałem załącznik z Acronisa i on widzi tylko pendrive samego siebie i podłączony dysk zewnętrzny z 2 pa
rtycjami.
Do Darek a ten trik shift+F10 to mam zastosować również przy instalacji windowsa z pendriva? To jest dla mnie wyższa jazda.
Te sterowniki pobrałem które wskazałeś.
Nie rozumiem również jak robić kopię z menu rozwijanego.
Pozdrawiam.



nacisnij CTRL+S na zakładce MAIN jak nie zadziała po potem ci powiem inaczej

Cześć.
Jednak nie zadziałało. Załączam wszystkie zakładki mojego biosu, main po użyciu klawiszy ctr+s a na końcu zrzut ekranu z tego poradnika.
U mnie jest oprogramowanie Intel Optane, zastanawiałem się co to jest. Wyczytałem w sieci że to w zasadzie dotyczy dysków HDD, u mnie nie ma, jest miejsce ale nie ma złącza do podpięcia dysku.
Zajrzałem do laptopa bo miałem zamiar przełożyć hdd ze starego
laptopa 1000 GB.
Pozdrawiam i dzięki za zajęcie się tematem, dla mnie nowość z tym Optane, czy to w związku z tym pendrive Acronis nie widzi dysku laptopa?.
Z poziomu zainstalowanego Acronisa można zrobić kopie zapasową partycji systemowej bo dyski są widoczne.
Ja już jestem grubo w drugim półwieczu mojego życia, więc proszę mi wybaczyć.






Przecierz na Main masz VMD cortolel - przełacz na Disable
https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1044458/
Pozdrawiam Darek :roll_eyes:

Laptop się nie uruchamia.
Komunikat: wystąpił problem komputer zostanie uruchomiony ponownie. I tak kilka razy. W końcu wyłączyłem przyciskiem.
Niebieski ekran jak poprzednio z tym że dwa okienka Rozwiąż problemy i Zamknij. Zamknąłem po chwili uruchomiłem wejście do biosu i ponownie zmieniłem na enable. Wróciło do normy.
A w tym poradniku Asusa napisane jest że te kroki podjąć należy podczas instalacji win 10. Niby piszą, że po tym zabiegu powinny już być pokazane dyski na stałe u mnie tak nie jest.
Dzięki, pozdrawiam.

To zbrój tej drugiej metody - sterownik masz tam gdzie ci pokazałem. Przecież ktoś zaistalował Windowsa na tym kompie więc musiała widzieć dyski. Może być tak ka mówisz bo w systemie ma złaczone RTS - trza aby to wyłaczyć ale to wyższa szkoła . Ale o dziwo, że przy wyłaczeniu VMD z boot z intalatora Windows nie pokazuje ci dysków? Ja nigdy nie miałem z tym problemów a instalowałem na MSI GF63 11 gen i ASUSIE 11 gen z dyskami ssd PCIe NVMe.
Wyłacz VMD, usychom lapka z instalatora Windows i wejdź z zaawansowane. Jeżeli będa tam isnieć partycje co jedynie co ci zostaje to je usunąć i sworzyć nowe i zaintalować widnows od nowa bez tego sterownia. Jak nie będzie widać ich to już sam nie wiem.
Wszyscy tak piszą:
"Temat zamykam i dziękuję za zainteresowanie.
Wyczytałem gdzieś na zagranicznym forum w czeluściach internetu, że w drugiej zakładce BIOS trzeba wcisnąć ctrl+s i wyskoczą ukryte ustawienia. Po zmianie opcji WMD Controller w tych opcjach zaczął widzieć dysk. Już się instaluje. "

Cześć.
My się nie do końca rozumiemy.
Ja problemu z instalacją systemu nie mam. Ładuję sterownik i dyski są widoczne, ale tylko na czas instalacji. Mi chodzi o kopie systemu (obraz systemu).

  1. Od dawna robię obraz systemu przy pomocy ACRONIS (szybko łatwo)
  2. Mam pendrive ACRONIS który uruchamiam z poziomu biosu.
  3. I właśnie Acronis nie widzi dysków (partycji) wewnętrznych.
  4. A po to jest pendrive Acronis że jeśli system się nie uruchamia z powodu jakichś błędów, czy wirusów to można odzyskać system bez nowej instalacji systemu.
  5. W tym jest problem ponieważ pkt 3.
  6. Już w pierwszym poście o tym pisałem i dodałem załącznik nr 4 o nazwie ACRONIS. Na starszych laptopa nie ma takiego problemu
    Pozdrawiam.

Rozumie ale nie nia znam za bardzo ACRONIS, używam AOMEI Backupper. I ja dodaje sterowni przez CMD. Jeżeli po wystartowaniu ACRONISA jest możliwość węścia w WIERSZ POLECEN (takie czarne okieko) i na tego pendrive dograsz np kalolog X z tyli sterownika mi to ta:
Załozmy że penrive jest E ale może byc F trza sprawić to
Wchodzisz w czarne okienko
E:
Wciskasz ENTER
DIR
ENTER - powinny sie pojawić pliki na nim
CD X
Wciskasz ENNTER
DIR
Wciskasz ENTER - powinny sie pojawić pliki w katalogu X
drvload.exe iaStorVD.inf
Wciskasz ENTER
Powinno napisać że załądował
Wychodzisz z okienka powinneś mieć dyski
Na AOMEI działa ACRONISA nie znam

Och Darku no właśnie teraz się rozumiemy.
Wiesz mam wnusię na głowie nie chce wracać do córki, śpi ze mną i wydziwia, kocham ją.
Wydaje mi się że Acronis nie ma możliwości wejścia do wiersza poleceń, sprawdzę.
A ten AOMEI jest w wersji trial z ograniczeniami czy trzeba kopić wypróbował bym.
Pozdrawiam.

Pobrałem darmową wersję.
Zainstalowałem, zrobiłem nośnik startowy działa.
Ale podczas próby załadowania sterownika na ostatnie polecenie dostaje odpowiedź załączam zrzut cmd.

Wcześniej był z innym?

Chyba tak. zmieniałem nazwę folderu.

Wpisałeś iaStoreVD.info
zamiast iaStorVD.info…

Wpisałem nie działa.
Ale oryginalna to iaStorVD.info.
:flushed: