Adresy IP

Witam
Od pewnego czasu interesuje się sieciami komputerowymi. I mam kilka pytań

  1. Czy każdy komputer ma 2 adresy IP?
  2. Adres lokalny dostaje od routera. A zewnętrzny ?? Od isp? Jeśli tak to on od kogo dostaje?
  3. Czy mój router też ma zewnętrzny adres IP?
    Bardzo proszę o odpowiedź.
    Mam nadzieję że wybrałem dobra kategorie
  1. Komputer może nie mieć żadnego adresu IP / komputer może mieć dziesiątki adresów IP
  2. adres lokalny jest ustawiony ‘na sztywno’ (sam ustawiasz), lub z serwera DHCP np. na routerze. Adres zewnętrzny - tak, masz od dostawcy internetu
  3. tak, ma zewnętrzny dla niego - co nie oznacza, że jest to adres widoczny do internetu. Twój router od strony internetu (a dokładniej WAN) może być wpięty w koleny router wewnętrzny Twojego dostawcy.
  1. Niekoniecznie, ale zazwyczaj tak
  2. Tak, ISP ma kupione/otrzymane adresy od organizacji która nimi zarządza (IANA - chyba)
  3. Zależy od tego jak zbudowana jest sieć Twojego dostawcy internetu, może mieć, ale nie musi. Może on mieć przydzielony prywatny adres IP. Jednak abyś miał dostęp do stron w sieci zawsze musisz mieć jakieś publiczne IP, przy czym niekoniecznie może ono być przypisane tylko do Twojego routera. To zależy od budowy sieci operatora.

Poczytaj czym jest NAT i brama wyjściowa/domyślna.

Dzięki ale skąd dostawcą ma?
Od swojego dostawcy i tak dalej?

Dzięki za odpowiedzi. Temat zamknięty

IPv4 już są praktycznie nie do zdobycia, pula się już dawno wyczerpała i teraz tylko da się je zdobyć przez zakup od firm które je posiadają lub poprzez przejęcie takiej firmy. Ewentualnie dzierżawa jeszcze, ale to wszystko to są wysokie koszty.

To tak na marginesie bo widzę, że o to Ci najbardziej chodziło.

Dostawca może mieć z różnych żródeł adresy IP publiczne, np. od dzierżawcy łącza, którym puszcza swój ruch, od sieci akademickich od innego operatora, do którego jest przyłączony, od organizacji, która przydziela bloki adresów IP.

Pdejrzewam, że chodzi Ci o to czy każdy komputer w Twoim domu ma adres prywatny i publiczny? Jeśli takm to nie. Komputery otrzymują prywatne adresy od routera, do którego są podłączone. Twój router może mieć, ale nie muszi, publiczne IP, którym przedstawia się w Internecie. Router posiada mechanizm, który nazywa się NAT i zamienia adres prywatny kompuera na publiczny i dzięki temu usługi w Internecie wiedzą do kogo odpowiedzieć. Jeśli Twój router nie ma publicznego IP, tłumaczeniem adresów prywatnych na publiczne zajmuje się router brzegowym Twojego ISP.

IPv6 nadal operatorzy przynajmiej w Polsce nie wdrażają i nie robią standardem co dla mnie jest bez sensu bo w koncu będą musieli i obudza się z reka w nocniku. Mówię o duzych firmwach głównie mobilny internet.

Z ipv6 to nie takie hip hop. Te protokoły nie są ze sobą kompatybilne, więc zmiana adresacji nie jest taka łatwa. Zmiana adresacji ipv4 też nie jest taka prosta jak się wydaje, bo ciągnie to za sobą konsekwencje, wiele uslug zależy od innych.

Ja tylko dodam, że dostawcy internetu (Ci więksi) znają problem i gdzie mogą, pchają IPv6 - przykładowo UPC w kilku krajach (w tym w Polsce) w ostatnich miesiącach bez wiedzy użytkowników przerzuca ich na IPv6 (NATowanie), bo kończą się im adresy. Jest oczywiście procedura, żeby wyłączyć i wrócić do IPv4.
Ja miałem tak z 1.5 miesiąca temu, że nagle wycięty cały dostęp od zewnątrz, VPN i inne usługi przestały mi działać, dostarczone urządzenie dostało IPv6.

Tylko, ze nic operatorzy nie robią i w końcu jak im braknie IPv4 będą na chama dawac IPv6 nie zaleznie od tego czy np masz router nie ich i padnie ci internet. Jaki problem dla Orange czy T-Mobile w LTE na domyślnym APN zmienić operatorowi z IPv4 na IPv6 chodzby dla testów? Nie wiem czy Huaweie, które daja sobie z tym poradza, a co dopiero mój Asus 4G-AC68U, w którym IPv6 obecnie wyłączyłem.

W Google mozna znaleźć PDF dla Orange z konfiguracją APN dla IPV6 i pisze tam, że trzeba ustawiac jakiś Roaming dla IPv4 nawet mój Asus takiej opcji nie ma. Kiedyś na modemie USB Huawei z LTE w win 10 patrze w Statusie połączenia windowsa, ze ma dla modemu IPv6, wiec wyłaczyłem protokół IPv4 w windowsie i internetu nie ma bo to dalej leci przez IPv4 głównie. Szczerze tego nie rozumiem i po co takie jakieś dziwne kombinacje, albo dają IPv6, albo nie.

Jak mówiłem, zmiana adresacji to nie takie hop siup. Można to zrobić w 5 minut i konsekwencje zbierać miesiącami :wink:

Prędzej będą NAT’ować bardziej niż dzisiaj, zamiast 50 użytkowników per publiczne IP będzie ich np. 200 a wtedy zaczną się problemy :slight_smile:

Przecież NATują tylko mali lokalni operatorzy, można poznać choćby po tym, że można za dodatkową opłatą wykupić indywidualny IP. Gdyby NATowano to nie byłoby opcji wystawić usługę na takim łączu, a przecież się da bez problemu.

Głównym chyba problemem jest to, że wiele usług nie zostało “przepiętych” przez administratorów na IPv6, pomimo, że często DC dają za darmo te adresy. Wystarczy popatrzeć po serwerach DNS ile z nich zwraca adres IPv6.
Już pomijam aplikacje które nie są dostosowane do pracy na tych adresach i wymagałby aktualizacji, bo to jest spora część, ale w porównaniu do usług które już mógłby działać, ale nie są skonfigurowane to jest na tą chwilę nawet pomijalne.

Moim zdaniem brakuje kogoś kto by wymusił przejście na IPv6. Sam po sobie widzę, że pomimo iż mam przydzielone za free adres IPv6 dla mojego serwera to nawet nie chciało mi się ich skonfigurować na interfejsie. A w sumie praktycznie wszystkie usługi mógłbym dodatkowo przy jego pomocy udostępniać.
Myślę, że tutaj powinien zadziałać coś google z operatorami internetowymi. Google promować strony które są dostępne po IPv6, a operatorzy przydzielać dwa adres IP per user v4 i v6. W ten sposób część ruchu szła by już po v6. W późniejszym czasie można by zapewnić wsparcie dla starych usług, niezaktualizowanych właśnie poprzez udostępnianie userom IPv4 tylko przez NAT. Na tym etapie też DC nie powinny przydzielać nowym serwerom IPv4.

Obecnie tkwimy w błędnym kole, userzy nie mają IPv6 bo nie ma usług z ktorymi by się mogli łączyć. Nie mamy usług po IPv6 bo nie ma userów.

Oczywiście jest to moja subiektywna opinia w temacie i mogę się mylić. Jest to mój własny pogląd sytuacji, przedstawiłem jak ja to widzę.

Mówisz, że Vectra czy Inea to mali lokalni operatorzy? Bo oni są jednymi z tych co standardowo wrzucają cię za NAT. Nie mówiąc o wszystkich sieciach komórkowych.

Nie wiem, nie korzystałem z ich usług. Z tego co zauważyłem postępują tak lokalni dostawcy czy mniejsze firmy. Sieci komórkowe to trochę inna sytuacja. Mogę się mylić bo nie przyglądam się hobbystycznie ofertom firm oferujących łącza internetowe w Polsce.
Obie firmy na moje oko swoje usługi oferują tylko w większych miastach i często na wybranych osiedlach, przez to zaliczyłbym je raczej do małych/średnich firm (w porównaniu do takiego Orange czy Neti). Oczywiście te firmy mają bardzo dużo klientów i gdyby oceniać je pod tym kątem będą to duże firmy, ale pod względem posiadanej infrastruktury, raczej średnie.

PS. Nie zamierzam się kłócić i spierać o to czyja racja jest bardziej racjejsza. Po prostu przedstawiłem Ci jak oceniałem wielkość firm. Co nie zmienia faktu, że masz też rację. Wszystko zależy od tego na podstawie czego oceniamy wielkość firmy.
Po prostu chciałem wyjaśnić moje słowa z poprzedniego postu, a nie udowadniać Ci, że nie masz racji.

Trend jest taki, że każdy zaczyna NATować, bo każdemu kończą się adresy IPv4.
Nie tylko mniejsi, lokalni dostawcy ale też ci najwięksi (no może poza Orange, który ma prawie 6 mln adresów)

Vectra jest drugą największą kablówką w Polsce zaraz po UPC, mają prawie milion klientów i działają w całym kraju więc nie powiedziałbym, że jest to średnia lokalna firemka :slight_smile:
Nie znam ich infrastruktury szkieletowej więc tutaj więcej nie powiem.
Za to Inea jest największą wielkopolską kablówką, która okablowała chyba każdy domek na każdej wsi w Wielkopolsce, więc ich sieć jest bardzo rozbudowana, ale tylko w obrębie województwa.
W każdym razie widać w którą stronę idą większe firmy telekomunikacyjne, i nie jest to IPv6 :slight_smile:

Nie wiem dlaczego tak to odebrałeś.
Ja też nie zamierzam się kłócić, w końcu jesteśmy na forum dyskusyjnym, więc dyskutujemy :slight_smile:

Dodam tylko, że całkiem spora część ruchu, bo Google i Facebook generują blisko 50 % całości w sieciach operatorów, a jak wiadomo, te dwa molochy internetu są IPv6 ready :slight_smile:

To już tak profilaktycznie napisałem bo czasami trafiają się tacy co wręcz by się na ringu chcieli sprawdzić byle tylko ich racja była na wierzchu :stuck_out_tongue: .

Ruchu webowego tak, ale WWW to tylko niewielka cześć usług internetowych. Nie można zapominać o pozostałych usługach i patrzeć na ruch przez pryzmat WWW, gdy bierzemy pod uwagę cały ruch to fb i google już nie generują takiego obciążenia.