Aktualizacja bios-u ( gigabyte ga-k8nf-9 )

no to tak zrobiłem tylko zamiast w nero to w ashampoo

z zip wypakowałem memmtest86 w formacie iso, w ashampoo wypaliłem obraz płyty i zaznaczyłem ten plik

No to musi ruszyć, sprawdź nagraną płytę na innym kompie.

W Twoim zostawiasz podpięty do płyty tylko napęd CD i start memtest86.

95998391405045042832.jpg

wygląda na to że wszysto okej jest

EDIT: już powinno być okej ze zdjęciem

Czyli bios, CPU, płyta i pamięć wygląda na OK, zostaje dysk i system.

system i dysk wydaje mi się że są okej bo gdy podłączam starą płytę główną pod te dyski to system normalnie się odpala, myślałem już o tym i próbowałem system zainstalować nowy to takie coś dostaję (wybacz jakość)

39860833155921913891.jpg

jedyne co mi przychodzi do głowy to aktualizacja biosa, falcon89 napisał że musi być minimum wersja f9.

A myślisz, że aktualizacja biosu coś tu da? Bios wgrywasz gdy poprawnie nie wykrywa Ci CPU lub są inne problemy ze sprzętem. Tu wygląda, że problem jest inny. Dalej nie wiesz, jaki masz bios?, dalej nie wiesz, czy kupiłeś CPU faktycznie jak na aukcji Venice, bo może to drugi Winchester 3500+?

Trzeba sprawdzić dysk i dajesz zdjęcie ze smart, funkcja F8 i trzeba dysk wyzerować i dopiero wgrywać świeży system.

http://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-po … a-obslugi/

ok tylko pojawia się tu wcześniejszy problem, gdy podłączone są dyski to nie bootuje, przy odłączonych dyskach czekać na zbootowanie płyty z mhdd i podłączyć je?

To masz tu jakiś problem z nimi, co to za dyski i jak podpięte? do płyty.

Jak masz dysk systemowy ATA, zworka ustawiona na nim na Master (opis ustawienia na dysku) i sam na taśmie (środkowa

wtyczka taśmy i najdalej oddalona wtyczka od niej idzie do gniazda IDE płyty) i zobacz, czy bios go teraz wykrywa i teraz test MHDD.

Zrobiłem jak mówisz i nie wykrył dysku ani bios ani mhdd.

A wcześniej miałem podłączone dwa dyski główny master (odpowniednio ustawiony na master) do slave i do płyty głównej.

A nie można ich wyczyścić na innej płycie głównej albo z systemu na innej płycie głównej? (System na mojej starej płycie głównej z tych dysków odpala się normalnie)

To sprawdź dokładnie wszystko jeszcze raz i zmień taśmę sygnałową na inną, na taśmie zostaje wpięty tylko dysk systemowy.

Jeśli taśma sprawna, masz odpowiednio ustawioną zworkę (master) i dysk sprawny, bios musi go widzieć.

Poprawiłem, dysk wykrywa ale nie bootuje.

A nie można wyczyścić na innej płycie głównej albo z systemu na innej płycie głównej? (System na mojej starej płycie głównej z tych dysków odpala się normalnie)

Możesz dysk sprawdzić i wyzerować na innym kompie, nie ma problemu.

I dlatego trzeba z niego wszystko usunąć (ma być jak nowy i sprawny), bo teraz masz inną płytę główną.

I jak już podłączysz dysk poprawnie wyzerowany do nowej płyty, ustaw bootowanie w biosie, jako pierwsze z napędu, jako drugie dysk systemowy i instalacja.

Gdy dalej problem z bootowaniem:

I może być tak, że jak masz napęd CD/DVD sata (stare płyty), trzeba go na czas instalacji systemu zamienić na napęd ATA, zainstalować go na II kanale IDE sam na taśmie, zworka na nim ustawiona na Master i bios ma go poprawnie wykrywać, jak i dysk systemowy i start.

Nie wiem czy o to chodzi?

70842222198951347932.jpg

powiedz dokładnie jak w tym menu się poruszać i co naciskać bo w poradniku tak średnio to rozumiem, trzeba erase dać na on i zatwirdzić?

Tak, to jest dysk Seagate? masz uszkodzoną taśmę dysku (wymiana na nową), parametr 199, jak będzie taśma OK, to tu zawsze będzie 9551.

I teraz poczytaj podany link MHDD i komenda erase i zerowanie dysku - usunie wszystko z dysku. Na końcu komenda F4 i wkleisz zdjęcie ze scanu powierzchni.

Wpisz w linii komend erase i enter i wykonuj polecenia i tyle i ma ruszyć zerowanie.

69414382123372541088.jpg

teraz system zainstalować?

To wykonałeś scanowanie powierzchni F4, czy zerowanie dysku? czy obie rzeczy - napisz.

Zerowanie dysku (erase) jak pisałeś wyżej.

Według poradnika, wybrałem dysk > w meni zaznaczyłem eraze na on > enter i po 15 minutach otrzymałem to co na zdjęciu

OK, przepinasz dysk do nowej płyty, obowiązkowo sprawna taśma ATA, przed instalacją systemu sprawdzisz smart dysku i parametr 199, ma być 9551 i jak tu będzie OK, resztę Ci napisałem wyżej i rób.

nie rozumiem, skoro wcześniej tam w parametrze 199 była ta sama wartość i była taśma uszkodzona to jak wymienię na nową i będzie ta sama wartość to będzie ok?

Już taka zostanie, nie zeruje się, ma się nie zwiększać, wtedy jest OK.