Aktualizacja BIOS

Witam! Postanowiłem zaaktualizować BIOS na płycie głównej mojego brata, dokładniej jest to Fujitsu D2990-A11 i na stronie producenta znalazłem plik do aktualizacji z poziomu systemu Windows, i mam pytanie, w jaki sposób będzie przebiegać instalacja. Mam Windows 7 64 bit, na stronie pisze, w opisie pliku, że Windows 7/32, nie wiem o co chodzi.
https://support.ts.fujitsu.com/IndexDownload.asp?lng=PL

Instalacja przebiegnie normalnie. Oczywiście proszę się upewnić, że system działa stabilnie i w trakcie aktualizacji nie dojdzie do utraty zasilania.

Chodziło mi o system, mam 64 bitowy, a na stronie jest Windows 7 32 bity, chyba, że się nie znam.

To lepiej nie ruszaj bratu biosu, jeśli nie wiesz co znaczy “Windows 7/32”. :wink:

Nie ma to żadnego znaczenia. System w architekturze 64 bitowej potrafi uruchamiać aplikacje przeznaczone dla systemów 32 bitowych. W większości przypadków nie odnotujesz żadnej różnicy. Fakt, że w sekcji ze sterownikami dla architektury 64 bitowej nie znalazłeś takiego narzędzia oznacza tylko tyle, że dla tej wersji systemów nie przygotowano oddzielnego pakietu do aktualizacji. Możesz użyć narzędzia, które znajduje się w sekcji 32 bitowych sterowników.

1 polubienie

Udało się zaaktualizować, i mam jeszcze pytanie, przed aktualizacją była wersja R1.8.0, zaaktualizowałem do R1.10.0 i mam wrażenie jakby wersja R1.9.0 została pominięta, bo w owej wersji miał się zmienić wygląd BIOS’u a nic się nie stało, mogę go jeszcze doinstalować, czy nie za bardzo?

Nowsze wersje BIOSu zawierają wszystko to, co oferują starsze plus ulepszenia i poprawki błędów. Dla samego wyglądu interfejsu moim zdaniem nie warto kombinować, zwłaszcza że ogląda się go raz na ruski rok.

2 polubienia

Nie jest to prawdą, ale zgadzam się, że nowsze wersje oprogramowania wydawane są dlatego, że wprowadzają zmiany i ulepszenia. Nie jest tak oczywiście zawsze - zdarzały się przypadki, że na nowszych wersjach komputery pracowały niestabilnie, albo znikała funkcja lub dwie z ustawień.

1 polubienie

Przedstawiłem sytuację wzorcową. Jak dzisiaj wygląda proces aktualizacji oprogramowania każdy wie.

To mogę spróbować zainstalować jeszcze starszy BIOS?

Teoretycznie tak, praktycznie nie każdy mechanizm aktualizacyjny pozwoli na zainstalowanie starszej wersji. Czy na tym coś zyskasz? Wątpię.

1 polubienie

“bo w owej wersji miał się zmienić wygląd BIOS’u a nic się nie stało,” to jest to czego potrzebuje :smiley: dla takich rzeczy warto ryzykować :wink:

1 polubienie

Tutaj jest screen wygląda uruchamianie się komputera u innego użytkownika, u mnie natomiast jest to wielki napis Fujitsu na cały ekran, a miałem ten sam BIOS, czemu to inaczej wygląda? To jest ta sama płyta główna.

W ustawieniach BIOS zapewne znajduje się opcja odpowiedzialna za wyświetlanie logo Fujitsu zamiast ekranu, który pokazałeś. Może mieć w nazwie “boot logo” lub coś podobnego.

1 polubienie

Mógłbyś opisać każdą zokazję opcji? Co zmieni i w ogóle. I która to opcja, która pozwoli mi zmienić wygląd loga.

ty nie za dużo wymagasz? jest taka strona google.pl wpisz odpowiednie frazy i poczytaj, zobacz opcje ‘quiet boot’ jeśli włączona, to wyłącz

Polecam lekturę… Daje sporo do myślenia.

Za wyświetlanie logo odpowiadać może opcja “Quiet Boot”. Nie wiem jakie parametry kryją się pod nią, a “bogactwo” dokumentów na temat tej płyty na stronie producenta wręcz “onieśmiela” https://support.ts.fujitsu.com/IndexDownload.asp?SoftwareGuid=16FB39EF-DC01-47EF-AE4B-B8E35EF3A4D1

Dobra, mam. Jeszcze jedno, jak było tamto logo jak i również to, pojawia się na ułamek sekundy, znika, znowu się pojawia na trochę dłużej i potem uruchamia się system, da się to zmienić? Irytujące to trochę.

Raczej nie da się tego zmienić. To typowa dla tego modelu procedura startowa. W moim Asusie pojawia się logo, później info o urządzeniach pod eSATA, logo, info o RAID, znów logo i startuje system. Ale muszę przyznać, że masz skłonność do skupiania się na sprawach o dość wątpliwej wadze :wink: