Aktualizacja Ubuntu do najnowszerj wersji


(blumberplumber) #1

Witam!
Jakie polecenie / polecenia wydać w Terminalu, żeby zaktualizować Ubuntu 16.04 do najnowszej wersji, czyli 17.04??? i czy warto to robić??


(kuba3351) #2

do-release-upgrade

Zawsze earto, nowsze ubuntu to nowsze pakiety, najnowszy kernel wraz z nowymi usprawnieniami itp.


(marcin82) #3

Ubuntu LTS zaleca się aktualizować do LTS, a nie do wydań półrocznych. Możesz rozwalić system.

W tym przypadku lepiej zainstalować “na czysto” wydanie 17.04, potem można podnosić wersję do następnego półrocznego wydania. Oczywiście nie ma gwarancji, że się nic nie wysypie for human nervings …:smiley:


#4

Ja raz w ustawieniach Ubuntu 16.04 ustawiłęm aktualizacje do wersji innych niż LTS. Zaktualizował się do 16.10 i się posypał :slight_smile:

Zrobiłem to z ciekawosci i zostaje na LTS. Dłuższe wsparcie bezpieczeństwa i stabilności, a nowsze wersje sofru z PPA mozna dodac i wtedy się sam zaktualizuje. Po co kombinowac :slight_smile: 16.04 to najstabilniejsza chyba obecnie wersja Ubuntu tak jak najstabilniejszego ostatnio wydanego Windowsa o num erku 8.1 :slight_smile:


(roobal) #5

Najnowszy kernel to będzie tylko w dystrybucjach rolling-release, ale na pewno nie domyślnie w Ubuntu :wink:


#6

Co to znaczy??


(~MacG) #7

Znaczy tyle że system nie ma wersji jak *buntu tylko jest aktualizowany na bieżąco z najnowszymi pakietami a nie rozbity na LTS i inne dziwne twory. Dodatkowo nie trzeba przeinstalowywać systemu co pół roku bo ciągle masz wszystko aktualne. Dobrym przykładem jest dystrybucja “Arch”


(pocolog) #8

#9

Morzesz podrzucić jakiś link Ja chciałem Minta ale po zainstalowaniu dziwnie wstawał co któryś raz, a Ubuntu działą bez problemu dlatego go używam. Jeśli jest jakaś inna dystrybucja na bierząco aktualizowana i podobna do Ubuntu w obsłydze chodiz mi o pakiety z aplikacjami i aktualizowanie systemu przez UI, a nie tylko Terminal :)ze zrzutamiz tego Arch skoro mówisz, że lepsze od Ubuntu:) No i pewna, że za działą bo Mint mnie dobił juz jakby Ubuntu nie działało LTS musiałbym wrócić do Win 10 :wink:


(krystian3w) #10

http://distrowatch.com/gallery.php?distribution=arch


#11

Zobacz wyżej bo edytowałem :slight_smile:


(krystian3w) #12

https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman/Tips_and_tricks#Graphical_front-ends :question:


#13

Co mi to da, że bedzie nowsze wszystko niż w Ubuntu o jakiś jeden, dwa numerki wersji?? Pytam bo trocxhe sie już przyzwyczaiłem do ubuntu jest dość prosty w obsłudze, a SMplayer, libreoffice gimp i kilka innych dodałem już PPA czy są jakieś aktualniejsze źródła niż PPA?? :slight_smile:


(~MacG) #14

https://manjaro.org/
https://antergos.com/

Obie dystrybucje oparte są na archu ale z ułatwioną instalacją i konfiguracją przez GUI


#15

Po polsku jest?? :stuck_out_tongue: Boz moim angielskim nie najlepiej.


#16

Jak to pobrac jak trzeba 2 dolce im zapłącic o co chodzi?? :wink:


(krystian3w) #17

chyba dla ciebie lepsza będzie wersja live niż minimal.


(~MacG) #18

Język zmienisz po uruchomieniu live cd lub w instalatorze.


#19

Jakoś wpadłem na to :stuck_out_tongue: Ale dzięki wielkie :slight_smile: Wybrąłem Live ISO. Sciąga sie 5-8MB/s LTE Orange :stuck_out_tongue:


#20

Dzieki :slight_smile: