Aktualizacja Windows 2004 a brak automatycznego usypiania

Miałem Windows 10 ver. 1909. Nie chciałem aktualizować, bo wszystko działało i bałem się że coś się popsuje. Dziś wracam z pracy i żona mi zaktualizowała Windowsa do wersji 2004.

Zasadniczo działa, ale zauważyłem już pierwszy problem - mam ustawione automatyczne wyłączenie ekranu o automatyczne usypianie komputera. O ile teraz ekran raz się wyłącza a raz nie, to automatyczne usypianie komputera nie działa. Nie usypia sprzętu po zadanej liczbie minut. Ręcznie mogę uśpić, automatycznie nie działa.

Co mogło się stać i jak to naprawić ??

Lekarz pyta pacjenta… Poradził pan sobie z tą zgagą?
Tak panie doktorze. Rozwiodłem się… :zipper_mouth_face:

Skoro już masz 2004, to zaktualizuj system do 20H2. Może usterka się naprawi?

A jaki morał z tego?

Nie ma oferty takiej aktualizacji u mnie. Mogę co najwyżej jeszcze zainstalować opcjonalne KB4601382

Więc zainstaluj! Windows 10 jest nieustannie aktualizowany i osobiście staram się iść z nim naprzód. :grinning:

Masz dwie możliwości.
Uruchom wiersz poleceń(Administrator) i wpisz:

sfc /scannow. (klik na enter)

Czekaj az naprawi. Wyświetli sie jeden z trzech komunikatów, zweryfikował i nic nie znalazł.
Znalazł i naprawił. Znalazł ale nie naprawił.
Jak będzie ten trzeci to wpisz:

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

A potem ponów to pierwsze polecenie.
Jeśli to nic nie da to odinstaluj aktualizację. Masz na to 10 dni.

Dostałem komunikat “Windows Resource Protection did not find any integrity violations.” (czyli jak rozumiem nie ma błędów)

Odinstalowanie na pewno wróci do poprzedniego stanu, tuż przed instalacją?

W pierwszym przypadku nic nie znalazł a w drugim tak.

Nie rozumiem.
Miałem tylko komunikat jak wyżej. Polecenia "Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth: nie używałem.

Mam jeszcze raz zrobić “sfc /scannow” ?

Nie. Po prostu skaner nie znalazł błędu w plikach systemu.

:thinking: a zaglądałeś do ustawień zaawansowanych?
obraz

edit
“Czyniąc rzeczy wielkie, zaczynaj od rzeczy drobnych.”
Laozi

Gdybyś napisał jaki to laptop ( np: ASUS xxx, Lenovo xxx, ABC xxx) to by można było zapytać, czy system po update ma lub wyrzucił fabrycznie zainstalowany program typu Energy Management ASUS lub Lenovo Energy Management, bez którego przynajmniej mój Lenovo nie ma możliwości sterowania tymi opcjami samym Windowsem. Poszukaj w systemie czy masz coś podobnego, zerknij na stronę producenta co oferuje w tym typie zainstaluj lub przeinstaluj skoro się popsuło.
Nie wiemy jaki to laptop, ale przynajmniej wiemy że masz zonę. Żona jest nie winna, upłynął termin na bezpieczeństwo wersji 1909 i było wymuszenie update. Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia. Dla żony przynajmniej kwiaty i buzi.

Nie mam żadnego laptopa.

Sprawdź, co masz w Autostarcie - może któryś proces działa w tle, wtedy automatycznie się nie uśpi.
Wyrzuć to, czego nie znasz - zawsze możesz później przywrócić.
Oczywiście konieczny restart (w celu zaoszczędzenia czasu usypianie ustaw na minimalny czas).
P.S. Autostart masz w menedżerze zadań (zakładka uruchamianie).
EDIT: U mnie np. automat nie działa wtedy, gdy mam otwartą sesję na Facebook-u - dlaczego tak się dzieje - nie wiem, magia :stuck_out_tongue:

Autostortu nie zmieniałem bo przed aktualizacją miałem to samo co teraz i działało.

Czasem działa usypianie automatyczne a czasem nie. Coś widocznie blokuje a nawet chyba wybudza (?! - choć nie wiem czy to możliwe) - bo raz się komputer uśpił a potem przychodzę i działa.

Nie mam pomysłu jak ustalić co blokuje uśpienie czasem

Z poglądu zdarzeń - takie dziwne rzeczy mam:
“Zgodnie z ustawieniami uprawnienia właściwe dla aplikacji nie jest udzielane uprawnienie Lokalny Aktywacja do aplikacji serwera COM z identyfikatorem klasy CLSID
{2593F8B9-4EAF-457C-B68A-50F6B8EA6B54}
i identyfikatorem aplikacji APPID
{15C20B67-12E7-4BB6-92BB-7AFF07997402}
użytkownikowi JAREK-2020\Weronika o identyfikatorze zabezpieczeń SID (S-1-5-21-3710564909-3994646359-1933087136-1002) z adresu LocalHost (użycie LRPC) działającemu w kontenerze aplikacji o identyfikatorze SID Niedostępny (Niedostępny). To uprawnienie zabezpieczeń można modyfikować przy użyciu narzędzia administracyjnego Usługi składowe.”

"System przechodzi do trybu uśpienia.

Przyczyna: System Idle" - czas 2021-03-02 13:28:17

a za 3s tj. 2021-03-02 13:28:20
“System został wznowiony ze stanu uśpienia.”

Jakby uśpienie trwało 3sekundy tylko.

Co jakiś czas
“Typ uruchamiania usługi Usługa inteligentnego transferu w tle został zmieniony z autostart na uruchamianie na żądanie.” a potem w drugą stronę tj. na automatyczny

no i:
“The time provider ‘VMICTimeProvider’ has indicated that the current hardware and operating environment is not supported and has stopped. This behavior is expected for VMICTimeProvider on non-HyperV-guest environments. This may be the expected behavior for the current provider in the current operating environment as well.”

Pamiętaj. 10 dni.

Wolałbym uniknąć, bo boje się kolejnych kłopotów, pewnie prędzej czy [później i tak będę musiał aktualizować. Powalczę jeszcze i pomysle.

Microsoft sugeruje powrót do poprzedniej wersji gdy po aktualizacji sa problemy.

Tu masz stronę gdzie jest zbiór możliwych rozwiązań twojego problemu
https://appuals.com/fix-windows-10-wont-sleep-automatically/