Aktualizacja z 1909 do 20H2 - wisi na 99% i nie chce dalej się ładować

Cześć.
Kilkukrotnie już próbowałem aktualizować swoją “dziesiątkę”, poprzednio, nie mogłem, teraz instalacja, bądź jej próba, wisi na 99% od dwóch dni i ani rusz…
Wykorzystuję do tego narzędzie MS. Sam system nie pokazuje żadnych aktualizacji.
Co mogę zrobić żeby aktualizacja powiodła się, oczywiście nie tracąc danych?

Jak to wykorzystujesz to pobierz iso na dysk i otwórz w eksploratorze i z tego uruchom setup.exe. Jak to nie pomoże to tylko na czysto. Przed instalacją wyłącz wszelkie antywiry.

Jeśli nie widzisz aktualizacji w Windows Update w stylu Aktualizacja … jest dostępna. Pobierz i zainstaluj to na siłę nie próbuj instalować bo być może twoje sterowniki nie sa jeszcze kompatybilne z najnowsza wersją.
Inna możliwośc to uszkodzone Win Update.
https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/pobierz-aktualizację-systemu-windows-10-z-października-2020-7d20e88c-0568-483a-37bc-c3885390d212

https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/rozwiązywanie-problemów-z-aktualizacją-systemu-windows-10-188c2b0f-10a7-d72f-65b8-32d177eb136c

No właśnie nie chcę na czysto bo nie chcę stracić danych.

To dalej Windows 10 więc dlaczego sterowniki mają być nie kompatybilne…? Do tej pory aktualizacje urządzenie miało i wszystko było w porządku.

Uszkodzone Win Update… wątpię…

Nas nie pytaj, ale takie przypadki były już wielokrotnie przy tych grubszych aktualizacjach. Szczególnie na laptopach, ale też drukarki przestawały działać w firmach i inne kwiatki.

image

Takie coś mam w narzędziu do naprawy WinUpdate…

Ok, pytanie więc na koniec…
czy uruchomienie z ISO setup.exe pomoże? W sensie czy aktualizacja zrobi się czy będzie to czysta instalacja? Jak wspomniałem, nie chcę stracić danych ani uwalić systemu…

Jakimś live usb skopiuj dane na dysk zewnętrzny, a potem instalacja na czysto.

Ok, zapytam jeszcze o jedną rzecz…
Kiedyś na początku użytkowania laptopa używałem narzędzi do “blokowania telemetrii”. Może mało rozsądne ale jednak… Da się zresetować pewne ustawienia aby sprawdzić działanie Win Update? Może tu jest pies pogrzebany?

Nie chcę instalować na czysto, chcę uaktualnić system :wink:

Prawie na pewno tutaj jest problem w takim razie, ale jeśli nie wiesz co zmieniłeś w systemie, to raczej ciężko będzie to odkręcić w ciemno. Szybciej i pewniej będzie postawić system na nowo, bo wątpię, żeby ktoś tutaj miał taką specjalistyczna wiedzę.

Laptop kupiłem z systemem, wstępnie skonfigurowany, stąd nie chcę bawić się w świeże instalacje.

Jak nie wyłączałeś ręcznie to spróbuj sobie przypomnieć nazwę programu/skryptu, który to zrobił w kilka magicznych kliknięć.


Ze skryptów to np. te tajne z WinClub od m4s.

Szukałem kilku z nich co mam wyłączone ale wygląda na to że Win Update działa, reszta opcji wydaje się ok, ale pewności nie mam. Tez bez przesady nie blokowałem nie wiadomo ilu rzeczy…

Wystarczy, że przestawiłeś jeden krytyczny dla tego procesu parametr. Instalator próbuje np. skomunikować się za jakąś usługą, ale nie sprawdza czy ta działa, albo nie może jej podnieść bo coś usunąłeś w systemie i robi się problem.

To jest Windows tylko z nazwy. Praktycznie kazda “wiosenna” wersja “funkcyjna” to nowy system. Jesienna jest uzupełnieniem wiosennej i tez zawiera sporo zmian wewnętrznych. Od chyba wersji 2004 Microsoft wrzucił do systemu blokadę aktualizacji gdy coś jest niekompatybilne z najnowsza wersją. Z reguły wyświetla się wtedy po długim mieleniu komunikat ze aktualizacja nie mogła zostać zainstalowana.
P.S. niekompatybilne z nowa wersja moga oprócz sterowników być takze aplikacje. Przy wersji 1803 i 1903 były problemy z paroma antywirusami. Chyba avira, mcaffe i jeszcze parę i aktualizaja nie zachodziła.

Normalnie w komputerze otwórz zawartość pendrajwa wykonanego za pomocą Media Creation Tool:
https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209

Otwórz go i kliknij widoczną tam ikonkę “ setup .exe”. Potem już wykonuj co trzeba, idąc za kreatorem. Danych nie stracisz!
Nie wykluczam jednak, że i w ten sposób wykonywana aktualizacja ulegnie cofnięciu, jeśli faktycznie mocno nagrzebałeś w systemie.

A Media Creation Tool może pomóc w aktualizacji czy lepiej z instalki to robić?

:thinking: A jak wygląda plik hosts?
w folderze c:\Windows\System32\drivers\etc\

tam jeszcze może być wpis, który blokuje dostęp

Wykonać - https://komputerowapasja.pl/czyszczenie-systemu-ze-smieci

Po takim czyszczeniu ruszy.

Instrukcja ma pętle jak dojdzie do etapu:

Zaktualizuj system do najnowszej wersji

Poradnik nie zaleca iść dalej a niekoniecznie to naprawi coś:

Na samym początku – Punkt przywracania systemu

bo pewnie WU nie woła by je (Restore Point) włączyć lub zrobić nowy randomowy.

Jak ma mnie to zaskoczyć to powiem tak…
Już dawno zrobione, porządek mam w systemie więc czyszczenie po czyszczeniu nic nie da. Dbam o stan systemu.