Aktywacja czytnika lini papilarnych

Mam Linux Mint jak mogę aktywować czytnik linii papilarnych?

Musisz przede wszystkim zainstalować sterowniki i oprogramowanie.

Jakie oprogramowanie?Proszę o nazwę.

Jeśli nie masz konfiguracji odcisku w ustawieniach użytkownika to chyba musisz doinstalować fprintd? :thinking:

Olej temat, zaraz ci napiszą że to nie jest żadne zabezpieczenie i że co za idiota używa czytnika linii papilarnych…
Kolego, kiedyś miałem temat rozkminiony, od którejśtam aktualizacji nie działa i już.


Zresztą to i tak w linuksie było bezużyteczne bo i tak wszędzie trzeba było klepać hasło.

Ciekawe tylko po kiego walca Linuks wykrywa bezbłędnie i instaluje wszelakie czytniki linii papilarnych skoro nie potrafi ich używać.

A to w Windowsie można używać czytnika linii papilarnych zamiast hasła administratora? :thinking:
Fingerprint GUI to program spoza repozytorium dystrybucji autora. Jeśli go zainstaluje ręcznie jak ty, to sam będzie musiał dbać, żeby aktualizować, żeby nie było konfliktów zależności, bo któregoś dnia może przestać działać jak tobie, a skoro ta funkcjonalność jest wbudowana w gnome, to po co?

Zresztą to i tak w linuksie było bezużyteczne bo i tak wszędzie trzeba było klepać hasło.

Przecież można używać odcisku palca nawet do uwierzytelniania sudo

Ale to nie to że mi przestał działać, nie dał się zainstalować!
Wywalił coś w sensie że nie wspiera tego i koniec, bo najnowsza wersja Minta.

Oczywiście, tylko jakie czary trzeba uprawiać żeby tak było i dlaczego i co trzeba doinstalować i skąd to wziąć?
Instaluję Linuksa, Linuks widzi urządzenie, ma sterowniki ale nie używa tego bo system nie ma takiej funkcjonalności, gdzie tu logika?
Windows nie ma tego problemu, po prostu działa, żadnych sterowników ani dodatkowego oprogramowania nie trzeba instalować.

Ciekawe to co opowiadasz, bo np. gnome twierdzi coś zupełnie innego
https://help.gnome.org/users/gnome-help/stable/session-fingerprint.html.pl

I nie mieszaj pojęć, system w rozumieniu dystrybucja może mieć różne środowiska graficzne, to nie jest tak hermetyczny system jak Windows. Jedne środowiska są bardziej rozbudowane inne mniej.

Przeczytałem treść którą podałeś w linku ale po kliknięciu na użytkownicy w Mincie nie ma tego co jest w opisie na stronie.

Wróć do pierwszego postu wątka a następnie porozmawiajmy o tym co twierdzi Mint.

Szkoda mi czasu na przepychanki z tobą. Wracaj do komentarzy na głównej portalu, bo tutaj nie pomagasz.

@j88 Zakładam, że korzystasz z domyślnego cinamona na Mincie, który jest oparty na gnome. Niestety nie korzystałem z tego środowiska, a dokumentacja Minta jest wyjątkowo uboga jak na system niby dla początkujących :confused: Czy zainstalowałeś już paczkę fprintd (albo fprint) i dalej nie pojawiła się ta opcja w ustawieniach użytkownika?

1 polubienie

Tak korzystam z cinamona nie zainstalowałem nie wiem jak Linux to moje pierwsze podejście.

No to otwórz terminal i wpisz

sudo apt install fprintd

Komunikat nie udało się odnaleść pakietu.

Bo zjedzona jest literka “t”
Nie fprind tylko fprintd :slight_smile:
https://community.linuxmint.com/software/view/fprintd

Poprawione, a już zaczynałem pobierać minta, żeby przetestować na lapku z czytnikiem, a potem sobie przypomniałem, że został w robo :joy:

tak, można w windowsie używać czytnika linii do konta admina.
Na codzień z tego korzystam.

Jakby nie działało to jeszcze można spróbować innego forka biblioteki mianowicie libfprint-tod dla czytników bazujących na dotyku, bo też się z tym spotkałem w niektórych lapkach.
A tak prawidłowo to należałoby sprawdzić najpierw jaki jest tam czytnik i czy jest na liście wspieranych przez bibliotekę, żeby niepotrzebnie się nie gimnastykować :wink:

Paczkę zainstalowałem weszłem na użytkownicy pozycja grupy ale fprintd nie widzę.Czy po instalacji konieczny jest restart kompa?