AMD Phenom II czy Intel i5?

Chłoptasiu nie jestem fanboyem Intela bo miałem procki AMD i Intela i na tą chwilę moja lista procków jest jak najbardziej na czasie.

To zależy Phenom II dobrze się kręci…

Ale bież intela i5 on też nadaje się do O/C.

RMK_99 , co nie zmienia faktu, że piszesz bzdury.

Tym razem zgodzę się z skitles01 :slight_smile:

W Twojej liście C2Q bym wywalił na sam dół, resztę chyba zostawił tak jak jest, ewentualnie i5 zrównał z PII. i7 bym natomiast kupił tylko jakbym nie miał co zrobić z pieniędzmi :wink:

No ok ,ale teraz tak zupełnie szczerze: Czy zestaw zbudowany na platformie AMD(phenom II X4) za kwote 2.000 (+/- 200zł) jest dość dobrym zestawem, który troszkę posłuży i będzie (dość wypaśny) jak na te czasy ? Czy może lepiej się wstrzymać i pozbierać 1.000zł więcej i wtedy kupić coś porządnego za 3.000 - 4.000 zł ?

Pytam celowo, bo już wprowadziliście tezę, że tak na serio za 2000 zł dobrego i mocnego kompa się nie złoży.

Oczywiście, że będzie wypasiony i przyszłościowy. Nie musisz zbierać więcej siana.

IMHO komputer będzie przyszłościowy za 2kzł, ale do dalszej rozbudowy. Jeśli chcesz mieć komputer bez zmiany części przez dłuższy czas (czyt. ponad 3 lata), to warto dołożyć i zbudować coś lepszego.

Za 2 tys nie złożysz dobrego zestawu na intelu i5, bo za dużo pieniędzy trzeba przeznaczyć na sam procesor (bo nie ma sensu branie 2 rdzeniowca na dłuższy czas).

Za te 2,2tys zaproponuję coś takiego:

GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 360zł

NEC AD-7243S SATA LabelFlash (black) 99zł

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 190zł

Gigabyte MA770T-UD3P /AMD 770, DDR3 1333/ 299zł

Corsair 400W [CMPSU-400CXEU] 199zł

AMD Phenom II X4 925 /2.8GHz, 2MB L2, 6MB L3, 95W, BOX, AM3/ 499zł

HIS Radeon HD5750 iCooler 1024MB DDR5 /128bit/DVI/HDMI/DP 499zł

TakeMe Aramis (bez zasilacza) 90zł

Razem: 2235zł (w esc)

W tym zestawie dorzuciłbym najwyżej te 60zł do lepszej obudowy typu cooler master elite 335.

Co do procesora to za 65zł więcej jest model 3.2GHz z odblokowanym mnożnikiem, co też jest warte swojej ceny.

Jak widać w odróżnieniu od zestawu na i5 750 w tej cenie mamy tutaj od razu 4gb ramu, lepszy zasilacz i zdecydowanie mocniejszą grafikę.

To ja zaproponuję coś lepszego, ale jak wspomniałem IMO lepszym wyjściem będzie trochę pozbierać:

I masz całkiem solidny i wydajny sprzęt z procesorem Core i5. Zestaw podany z Polecanych Zestawów Komputerowych. Wady tego zestawu to tylko 2GB pamięci Ram, słaba obudowa i już dość leciwa karta graficzna (tutaj możesz pomyśleć nad Asus HD4770 Formula albo Asus HD5750 Formula, w podobnej cenie).

No i to mi się podoba - konkretne odpowiedzi i konkretne zestawy.

Najbardziej jednak przekonuje się do AMD ten zestaw za 2235zł jest w sumie bardzo " sympatyczny" ogólne mogę przyjąć, że lepiej dołożyć powiedzmy te 100-200 zł do tego zestawu i mieć wypaśnego kompa za 2.500zł. :o Godne uwagi i zastanowienia.

Co do i5 to faktycznie jest to dość spory wydatek i za tę cenę nie osiągnę podobnych parametrów co AMD, musiałbym zakupić słabsze elementy (podzespoły - czyli np mniej ramu,bo nie 4 GB a 2Gb w przypadku i5)

A co do płyty pod AMd to do tego zestawu nie lepiej wpakować parę złoty wiecej i mieć płytkę z USB3.0 ? Czyli to chyba model UD3 lub UD4 - ponoć są to najnowsze płyty od Gigabyte jednak też droższe !

Ps. Mam jeszcze pytanie : Dlaczego ktoś w zestawach luty 2010 za cenę 2.000 - 2.500 zł podaje procesorki Phenom X2 a nie np X 4 skoro to chyba nowszy i lepszy model ?

Jaka jest różnica pomiędzy X2 a X4, który jest lepszy ? Jaki wybrać ?

Lepsze wyjście to AM3 i DX11 niż i5 i DX10…

Na razie to drogie i niepopularne nowinki. Płyta którą zaproponowałem jest niedroga, solidna i sprawdzona przez bardzo wielu użytkowników. Jak już usb 3.0 i sata 3 zadomowią się na rynku razem z kolejną generacją chipsetów amd, albo i jeszcze kolejną… wtedy dopiero będą popularne urządzenia korzystające z tych interfejsów, ergo nie ma sensu teraz przepłacać.

X4 są jak widać sporo droższe ale na dobrą sprawę takich procesorów nie będzie sensu wymieniać aż do pojawienia się kolejnych architektur od amd/intel’a, a x2 są wyborami optymalnymi obecnie (liczba oznacza ile procesor ma rdzeni).

A co do grafiki to nie patrzyłbym aż tak na tego dx’a… 5750 ma po prostu dużo szybkiego ramu z potencjałem oc i podobnie z gpu, wydajność między 4870 a 4890 po oc nie będzie zbyt dużym problemem. Mimo iż nie jest to wydajność odpowiednia do “wymaksowania” tytułów wspierających dx11 to jednak wydłuża on okres kompatybilności karty z nowymi tytułami, a o to właśnie chodzi w komputerze który ma służyć kilka lat.

Sensowna płyta z USB3 to http://www.skapiec.pl/site/cat/13/comp/869539 - lekko trzeba by dopłacić.

Do AMD Phenom II x4 955 czy 965 można dopłacić, szczególnie jakbyś trafił już w sklepach na rewizję C3 (lekko mniejszy pobór prądu, lekko lepsze oc, a za tę samą cenę).

Co do procesorów x2, to w grach na dzień dzisiejszy liczą się bardziej wydajne 2 rdzenie, niż 4 średnie (bo w cenie AMD Phenom II x2 550 mamy najsłabszego AMD Athlon II x4). Poza tym, istnieje szansa na odblokowanie 2 rdzeni w tym Phenomie II x2, co dodatkowo podnosi wartość tego procesora.

W takim razie lepiej jest kupić mocniejszego X2 niż najsłabszego X4 ?

Czy po odblokowaniu rdzeni w X2 nie ma problemów z tym procesorkiem ?

Jak to jest faktycznie z opłacalnością - lepiej x2 i odblokowac rdzenie czy x4 ?

Szczerze to juz mam wizje swojego sprzętu, jednak chodzi mi jeszcze właśnie o te detale.

Uważam, że platforma pod AMD to coś właśnie dla mnie i na moją kieszeń.

Ps. Co w przypadku kiedy nie uda się odblokować 2 pozostałych rdzeni?

Ps2. Jeśli miałby być to procesor serii X2 to jaki polecacie najlepszy i jaką do tego płytkę (tak żeby odblokować te rdzenia)

Ps3. Czy podczas odblokowywania rdzeni coś może się stać ? Czy jest jakieś zagrożenie uszkodzenia procesora ? ( nie mam o tym pojęcia )

Jeśli procesor ma być na kilka lat to x4.

Jeśli są problemy to się tych rdzeni nie odblokowuje :stuck_out_tongue:

Nie wiadomo ponieważ nieznane jest prawdopodobieństwo trafienia na taką sztukę x2

Nic, po prostu masz x2

Phenom II X2 550/555, mają odblokowane mnożniki i 6mb L3 cache, czyli w razie trafienia na 4 sprawne rdzenie mamy topowego Phenoma II za blisko połowę ceny. Co do płyty to każda którą polecaliśmy radzi sobie z tym zadaniem.

Jednak zastanowiłbym się tutaj… zestaw z niewielką dopłatą wychodzi razem X4 955 na pokładzie czyli jednym z 2 najwyższych modeli x4… biorąc x2 550 oszczędzamy 230zł… Daje to możliwość zakupu np niewiele wydajniejszego radeona 5770, 4890 albo gtx’a 260… nie jest to specjalnie ciekawa opcja biorąc pod uwagę fakt iż grafika jest najszybciej starzejącym się podzespołem pc’ta… tak więc jeśli stać cię na pełne x4 z odblokowanym mnożnikiem, a tak jest, to nie kombinuj z x2, bo jeśli szacować szansę odblokowania pozostałych rdzeni to jest ona raczej niższa od 1/3 (wnioskując z wpisów z różnych forów na ten temat).

Nie słyszałem o tym aby mogło to prowadzić do jakiś problemów, jeśli dodatkowe rdzenie nie są w pełni sprawne to będzie o tym szybko wiadomo, a zablokowanie ich sporrotem jest równie łatwe.

Jak zwykle Mariosti* dobrze napisał, ale kilka rzeczy bym uściślił:

To prawda, ale jeżeli komputer będzie modernizowany, a procesor ma być za jakieś 2 lata zmieniony, to jeżeli przeznaczenie komputera to gry, to lepiej brać x2.

Jeżeli uda się odblokować te 2 rdzenie, to jest to zdecydowanie najbardziej opłacalny procesor na rynku (w niskiej cenie dostajemy porządnego czterordzeniowca). No ale nie wiadomo jakie prawdopodobieństwo. :slight_smile:

4 rdzenie i5 są bardziej przyszłościowe, bo mają Turbo Boost, które samoczynnie może przyspieszyć proc. z 2.66 do 3,2 Ghz. dzieje się tak, gdy np. 2 rdzenie się obijają, bo aplikacja nie potrafi ich wykorzystać.

ja też będę brał PC’ta za 2-3 tyg. wezmę: core i5, Płyta Gigabyte S-1156 P55M-UD2 mAtx (ale zastanawiam się także nad jej kumpelom również od GB) potem karta myślę, że GF gts 250 lub gtx jakiś będzie śmigał pod maską. oczywiście 4 GB ramu i Win 7 Home pr. 64-bit

Bardziej przyszłościowe (pod względem wydajności), ale i droższe, szczególnie od Phenoma II x2 550 z odblokowanymi rdzeniami…

W i5 750 turbo boost na prawdę jest dobrą funkcją zwiększającą faktycznie wydajność ponieważ ten procesor nie posiada smt które to niweluje wszelkie zyski z turbo boost’a w modelach je posiadających(tzw. ht).

Żeby jednak nie zbaczać z tematu, zauważ że ta platforma była rozpatrzona i jest po prostu za droga względem przewidzianego tutaj budżetu i nie jest znowu aż tak bardziej wydajna od wyżej taktowanego Phenoma II na am3… szczególnie jeśli nie myślisz o podkręcaniu tego i5…

Powiem tak, nie spotkałem się z tak życzliwymi userami na tym forum - świetne posiadacie wiadomości, praktycznie uzupełniacie się wzajemnie i bardzo dobrze potraficie doradzić.

Niestety muszę rozczarować tych którzy namawiali mnie na i5 - wybiorę platforme oparta na AMD Phenom II X4 !

Tak jak wspomniałem na początku - komputer będzie służył do ogólnego użytku i nie prędko będzie cokolwiek wymieniane (chyba, że się coś sypnie). Ma to być komp praktycznie do wszystkiego:

Gry: Counter Strike, Diablo II w przyszłości Diablo III

Aplikacje: AutoCad, Photoshop, Corel, Ilustrator , oraz programy do obróbki audio-wideo, MS-OFFICE

Multimedia: Filmy, muzyka

Generalnie uniwersalny komputer, bez wielkich wymagać, ale za to z dużym zapasem na przyszłość ( po prostu żeby nic nie mulilo i nie było z niczym problemów)

Myślę, że za troszkę ponad 2.000 z waszymi wskazówkami i podpowiedziami, na pewno złożę coś sensownego.

Jeśli macie jakieś jeszcze sugestie i wskazówki byłby miło.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w tym topicu za pomoc i za cierpliwość oraz wyrozumiałość. Oby więcej takich userów.