Amilo Pi 2550 jak wejść w recovery gdy nie działa F8 przez Windows 8

W takim razie możesz posłużyć się poleceniem imagex.

Najpierw daj

imagex /info G:\fsfactory\factory.wim

Powinna wyświetlić się informacja o dostępnych indeksach i ich zawartości (zapewne wszystko jest pod numerkiem 1)

Następnie 

imagex /apply G:\fsfactory\factory.wim [numer indeksu] [literka partycji docelowej]

wartości w nawiasach wypełnij zgodnie z wynikiem pierwszego polecenia oraz literką partycji systmowej.

Potem reboot.

Tu jest to dość dobrze opisane http://peb.pl/4546476-post40.html (wykonaj Przywracanie obrazu *.wim lub *.swm).

Mam jeszcze pytanie, gdzie mam zainstalować imagex? Na pendrive z vistą? Czy zostaje na dysku c:/ Windows 8.1? I czy pendrive musi być duży? Np żeby pomieścił recovery, imagex’a i vistę?

imagex możesz umieścić na pendrive lub partycji z recovery (nie na partycji C).

Opisanymi sposobami przywrócisz obraz systemu FACTORY.WIM na partycję C zamiast Windows 8.1 (ta partycja zostanie sformatowana).

@falcon89 W poradniku jest napisane : Szukamy Recovery & Backup ImageX.exe klikamy na niego prawym myszy i dajemy uruchom jako admin problem w tym ,że program mi się nie uruchamia. Nic się nie dzieje gdy kliknę uruchom jako admin.

Możliwe że program, który uruchamiasz nie jest kompatybilny ze środowiskiem z jakiego próbujesz go uruchomić ( winre / płyta instalacyjna)

Co do imagex to działa on z wiersza poleceń. Otwierasz cmd, komendą cd przechodzisz do katalogu z imagex i dopiero wtedy używasz podanych wcześniej poleceń.

Co do imagex, możesz go pobrać w normalny sposób czyli ze strony microsoftu w ramach WAIK (około gigabajtowy download), albo użyć tego narzędzia aby ściągnąć tylko potrzbne pliki (kilka megabajtów). Dalej potrzebujesz bootowalnego nośnika zawierającego imagex, możesz dodać do płyty instalacyjnej pobrany imagex, ale możesz też wykonać sobie własny bootowalny okrojony system czyli WinPE - ja zazwyczaj używam do jego budowyMistyPE nagrywam na pendrive i potem kopiuje na pendrive wszystkie dodatkowe potrzebne pliki.

.

Spróbuj kliknąć samo Otwórz.

 

 

imagex.exe jest zawarty w Recovery & Backup ImageX

@falcon89

Gdy klikam samo otwórz otwierają mi się krzaki w notatniku, czyli sam notatnik z różnymi dziwnymi znaczkami jest ich pełno ale program się nie uruchamia.

 

@_nikt79_

Program wrzuciłem na pendrive. Czy samo to nie wystarczy? I czy muszę stworzyć bootowalny pendrive z imagex? Czy tak się da w ogóle?

Tak, musisz utworzyć bootowalny nośnik. Pendrive jest do takich celów najlepszy bo możesz później dograć do niego pliki takie jak imagex czy inne narzędzia.

Możesz pójść po najmniejszej linii oporu i przenieść na pendrive płytę instalacyjną windowsa np przy użyciu Rufusa, a potem tylko dograć na nośnik imagex.

Po zabootowaniu z pendrive i dojściu do pierwszych okienek graficznych naciskasz shift + f10 żeby wywołać wiersz poleceń (na etapie wyboru dysku do instalacji). Potem komendy jak w poście wyżej.

Inna opcja to wykonanie własnego WinPE, które może przydać się w wielu różnych problematycznych sytuacjach typu resetowanie hasła administratora, naprawa bootowania systemu, odzyskiwanie plików z niebootującego systemu itp.

Wariant ze zwykłą płytką instalacyjną powinien być jednak wystarczający.

@_nikt79_

Przepraszam za tak początkujące pytanie, że tak to nazwę delikatnie… Ale jak uruchomić imagex z cmd? Czy mógłbyś w miarę prosto to opisać Gdzie imagex jest w folderze Recovery & Backup ImageX 2.0, który znajduje się na pendrive H. Googlowałem trochę ale nie wychodzą mi poprawnie te komendy i nie wiem co źle robię. Prawdopodobnie robię gdzieś literówki dlatego potrzebowałbym w miarę prostej instrukcji. :slight_smile:

Załóżmy, że po zabootowaniu masz przypisane następujące literki do partycji C: - systemowa, D: - recovery i H: - Pendrive. Na pendrive masz wypakowane Recovery & Backup ImageX 2.0.

Otwierasz wiersz poleceń i wpisujesz w ten sposób:

“H: Recovery & Backup ImageX 2.0\Recovery & Backup ImageX 2.0\imagex.exe” /info D:\factory.wim

Cudzysłów jest potrzebny jeżeli w ścieżce znajdują się spacje. W wyniku wykonania tego polecenia otrzymasz wykaz obrazów zawartych w pliku .wim (najprawdopodobniej jest 1, ale szukaj indeksu tego który jest podpisany jako Vista).

Po zidentyfikowaniu właściwego indeksu wpisujesz

“H: Recovery & Backup ImageX 2.0\Recovery & Backup ImageX 2.0\imagex.exe” /apply D:\factory.wim 1 C:

Na zielono jest ścieżka do imagex, na niebiesko parametr, na pomarańczowo ścieżka do obrazu w pliku .wim, na szaro indeks obrazu i wreszcie na fioletowo partycja docelowa na którą zostanie “wypakowany” obraz systemu.

 

Zwróć uwagę na to że opieram się o wymyślone literki napędów (podałeś że pen ma H: resztę zgaduję). Jeżeli masz wątpliwości napisz dokładnie jakie masz widoczne partycje po zabootowaniu z pena/płyty i jakie mają literki.

 

Najprawdopodobniej samo przeniesienie obrazu nie wystarczy i po zakończeniu procesu będziesz jeszcze musiał użyć polecenia bcdboot C:\Windows aby dodać nowo uzyskany system do menu rozruchowego.

Więc tak po zabootowaniu pena mam takie partycje:

  • Zastrzeżone przez system (C:)

  • Dysk lokalny (D:)

  • Dysk lokalny (E:)

  • WinRe (G:)

  • Boot (X:)

  • Pendrive : (H:)

Na C: masz pliki rozruchowe. Najprawdopodobniej D: to partycja z windows (sprawdź czy są katalogi Windows Program Files itd.).

Przy takiej strukturze polecenia będą wyglądać tak:

“H: Recovery & Backup ImageX 2.0\Recovery & Backup ImageX 2.0\imagex.exe” /info G:\factory.wim

“H: Recovery & Backup ImageX 2.0\Recovery & Backup ImageX 2.0\imagex.exe” /apply G:\factory.wim 1 D:

bcdboot D:\windows

Sprawdź tylko czy ścieżka do imagex i factory.wim się zgadza, jeżeli nie - popraw.

Okej rozumiem. Ale mam jeszcze jedno pytanie. Jak poprawnie nagrać Imagex na pendrive? Pytam bo gdy go po prostu wrzucam do instalki windowsa na pendrive to mi się nie chce uruchomić jak klikam na niego uruchom tak jak już pisałem jako admin nic się nie dzieje, jak klikam otwórz także nic sie nie dzieje. Wiec jak poprawnie nagrać ImageX na pendrive z juz zainstalowanym na nim Windows Vista?.

imagex.exe działa tylko w wierszu poleceń.

 

Wykonaj pierwsze polecenie o którym pisał użytkownik _nikt79_ w swoim ostatnim poście (dostosuj go swojej sytuacji, tzn. uwzględnij lokalizacji plików w swoim przypadku).

Wszystko jasne tylko H: Recovery & Backup ImageX 2.0\Recovery & Backup ImageX 2.0\imagex.exe" /info G:\factory.wim chodzi mi o końcówkę. Factory.wim znajduje się w folderze FSCFACTORY i teraz dopiero FACTORY.WIM czy mimo to polecenie jest napisane poprawnie?

Nie, tak jak napisałem musisz dostosować polecenie pod siebie.

 

Ogólna zasada:

Ścieżka do imagex.exe  /info  ścieżka do obrazu systemu

 

Czyli u ciebie zapewne 

“H:\ Recovery & Backup ImageX 2.0\Recovery & Backup ImageX 2.0\imagex.exe” /info G:\FSCFACTORY\FACTORY.WIM

Czy mają być spacje czy nie? W całej tej komendzie? np: H:\ Recovery & Backup ImageX 2.0 czy mają być odstępy pomiędzy &? Pytam bo chyba ze 100 razy próbowałem tą komendą i zawsze wyskakuje mi błąd:  Nazwa recovery nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne, program wykonywalny lub plik wsadowy. NIe możliwe ,żebym przepisywał źle polecenie.

Nie wiem jak to wygląda u ciebie (sam musisz sprawdzić ścieżkę do tego folderu).

Pomiędzy H:\ a Recovery prawdopodobnie nie powinno być spacji.

Czy użyłeś cudzysłowów w ścieżce do imagex.

 

Najlepiej zmień nazwę folderu z imagex na jednoczłonową (bez spacji, np. recovery) i umieść w głównym katalogu na pendrive’ie (np. powinno wyglądać tak H:\recovery\ a w nim jest imagex.exe i reszta plików).

Z tym że znów będziesz musiał dostosować komendę pod nową lokalizację plików.

Wyskoczyło mi w końcu info WIM Information: Podac Ci co tam jest napisane? Czy teraz zastosować drugie polecenie od użytkownika _NIkt79_ czyli:

“H: Recovery & Backup ImageX 2.0\Recovery & Backup ImageX 2.0\imagex.exe” /apply G:\factory.wim 1 D:

bcdboot D:\windows oczywiście dostosowane pode mnie?