Amilo Pi 2550 jak wejść w recovery gdy nie działa F8 przez Windows 8

Jedynie do upewnienia się że jest tam tylko jeden obraz.

 

Przed przywróceniem obrazu należy sformatować partycję.

Obszerniejsza instrukcja http://www.fixitpc.pl/topic/1279-instalacja-windows-z-recovery-kiedy-rozruch-z-recovery-zostal-uszkodzony/#entry10470 (Krok 1 i 2, instrukcję musisz dostosować pod siebie).

 

Zamiast tego możesz użyć narzędzia Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia

Mam jeszcze pomysł. Gdyby tak skopiować pliki z partycji Recovery WinRe (G:) na dysk i odpalić z poziomu Windowsa ImageX i zrobić przywracanie obrazu?

Przywracanie uda się tylko w przypadku bootowania z poza systemu operacyjnego czyli z płytki instalacyjnej, płytki ze środowiskiem WinRE lub WinPE.

Skoro wcześniej udało się użyć komendy z parametrem /info, wersja z /apply z całą pewnością zadziała.

Jeżeli masz już pena z kopią instalki visty, zrób tak jak radził @falcon89 i wrzuć pliki wykonowalne (imagex.exe) w folder, którego nazwa jest krótka i nie zawiera spacji, będzie łatwiej wpisać polecenie bez błędu.

Co do formatowania partycji, możesz posłużyć się narzędziem diskpart z wiersza poleceń.

Wpisujesz po kolei:

diskpart

list volume (to wyświetli wszystkie partycje - poznasz po rozmiarze na której ma wylądować windows, zapamiętaj jej numer)

select partition x (gdzie x to numerek z poprzedniego polecenia, to polecenie wybierze właściwą portycję)

format fs=ntfs label=vista quick (to sformatuje partycję)

exit (powrót do wiersza poleceń)

następnie

wywołaj imagex wg schematu

ścieżka_do_imagex\imagex.exe /apply ścieżka_do_pliku_wim\factory.wim 1 literka_partycji_na_którą_przywracasz_system (proces potrwa kwadrans lub nieco dłużej)

bcdboot literka_partycji_na_którą_przywróciłeś_system\Windows

Następnie restart. Jedyna niedogodność będzie polegać na tym że możesz mieć później nadmiarowe wpisy w menu rozruchowym, odnoszące się do nieistniejących już systemów - są one jednak proste do usunięcia kiedy już odzyskasz podstawowy system.

Hmm nie wiem czy coś źle robię ale gdy wybieram select partition 2 bo taki jest numerek partycji na Windows to wyskakuje błąd: Nie wybrano dysku do ustawienia partycji. Wybierz dysk i spróbuj ponownie.

W twoim przypadku będzie to najprawdopodobniej disk 0.

Czyli przed select partition 2, daj select disk 0.

Jeżeli masz wątpliwości (tylko w przypadku kiedy masz kilka hdd, bo przy jednym zawsze będzie hdd jako 0 a pendrive jako 1) o który dysk chodzi, również możesz sprawdzić przez list disk (po rozmiarze).

Przed tym musisz wybrać dysk.

Zamiast list volume wykonaj :

list disk 

select disk X

list partition

 

 

Edit

Czy to jest partycja która została utworzona przy instalacji Windows 8 czy została jeszcze po Viście?

Czy partycja na której jest/będzie system jest aktywna?

Szczerze to nie wiem co to za partycja - Zastrzeżone przez system (C:) tam jest tylko jeden plik recovery ale coś mi się wydaje ,że jest to jednak partycja Windows 8 - nie systemowa ale dla windows 8. Systemowa partycja to E: wiem bo sprawdzałem zawartość. Tam jest folder Windows program files itp.

Odpowiadając na drugie pytanie hmm raczej tak raczej jest aktywna a jak to sprawdzić?

 

format fs=ntfs label=vista quick (to sformatuje partycję) - Dlaczego to polecenie ma w sobie vista? Skoro aktualnie postawiony system to windows 8? Czy muszę je jakoś zmodyfikować pod siebie?

Partycja będzie miała taką etykietę (zamiast Dysk lokalny będzie vista).

Możesz nie stosować label=vista.

 

Rozumiesz że to polecenie usunie Windows’a 8.

Zastrzeżone przez system to partycja na której przechowywane są pliki bootmanagera, została utworzona automatycznie podczas instalacji windows 8. Ma rozmiar albo 100mb (sam rozruch) albo ok 350mb rozruch + WinRE ( środowisko naprawcze). Nie sugeruj się literką C: - w normalnych warunkach nie dostaje żadnej litery. Jestem jednak ciekaw co masz pod D:

Jak wchodzę przez pendrive przez napraw komputer przez notepad w mój komputer. To dysk lokalny (D:) to zwykła partycja D tam gdzie przechowuję sobie pliki. Nie systemowa.

W takim razie możesz śmiało wykonać proponowane wcześniej polecenia stosując jako docelową  literkę E:

Jeżeli nie masz pewności, że partycja E: jest aktywna po komendzie formatującej wpisz active.

Pliki z partycji D: pozostaną na miejscu, stracisz natomiast pliki z partycji E: (Czyli wszystko co miałeś na pulpicie czy w folderze z dokumentami itp…)

Teraz po wykonaniu czynnośći i po uruchomieniu komputera ponownie wyskakuje komunikat Brak BOOTMGR.

Użyłeś polecenia bcdboot ?

Tak użyłem. I wcale nie robił tego 15 minut tylko chwilkę dosłownie. Nie wiem a mam wyciągać pendrive po tej akcji? Czy nie?

 

To nie jest normalne zachowanie (imagex powinien zająć tyle czasu, bcdboot działa natychmiast) , ale załóżmy że wszystko odbyło się poprawnie.

W wierszu poleceń przejdź do partycji na której zainstalowałeś Vistę (czyli E:)

Po prostu wpisz E:

Następnie

Przejdź do katalogu Boot wpisując 

cd Boot

następnie:

bootrec /FixMbr

bootrec /FixBoot

bootrec /RebuildBcd

Potem reboot

Po tej wykonanych komendach wyskoczyło info Czy dodać instalację do listy rozruchu? I mam do wyboru tak lub nie lub wszystko. Co wybrać?

Wybierz tak

Następnie reboot

Nic to nie dało i zauważyłęm jakby ciągle mi 8-kę przywracało sam już nie wiem.

Jak będziesz przy tym komputerze daj screena z wynikiem komendy imagex /apply.

Pewnie coś nie tak ze ścieżkami albo składnia dla imagex w wersji dla visty jest nieco inna.

Bez wyniku polecenia ciężko jest cokolwiek doradzić.

Okej dam screena w piątek wieczorkiem. :slight_smile:

 

Zrobiłem poprawnie imagex Apply co dalej?

 

Podczas ładowania visty wyświetla się taki komunikat:

http://i.imgur.com/HvbVVve.jpg