Antena LTE, warto?

Warto kupić do nadajnika oddalonego 3,5-4 km? Na zewnątrz chyba się nie nadaje, a w środku będzie spory zysk te 25 dBi?

Do D-Link DWR-960.

Miałem identyczną antenę i wystawiłem ją na zewnątrz. Zysk na modemie - jedna kreska.
Te anteny działają adekwatnie do ich ceny. Aby zminimalizować rozczarowanie lepiej wybrać to źródło

lub inną, bardziej profesjonalną antenę.

Ja mam w DWR-960 dwa wejścia na antenę LTE czyli musiał bym dwie takie kupić?? Tak biało na tych zdjęciach, ze nic nie widać :stuck_out_tongue:

Rozumie, ze lepsza antena, zysk 35 dB wpłynie to też na prędkość downloadu? Czyli +/- 35dB sygnał będzie lepszy, czyli np RSRP mam -100dB to o 30 mniej będzie, ale tylko gdy ją wystawię na zewnątrz?

Znajomy ma podobną i widać, że zasięg i jakość użytkowania widocznie się poprawiły. Dla LTE nawet jedna kreska potrafi zrobić różnicę.

Ja mam obecnie 4 kreski z pięciu.

Obecne parametry sygnału:


Przy tak dobrym sygnale zwiększenie mocy nic nie zmieni w kwestiach prędkości.

Tu trochę na temat anten prędkości, zasięgu.

https://www.dipol.com.pl/czy_zewnetrza_antena_zwieksza_predkosc_lte__bib532.htm

Chyba, że jesteś zawiedziony prędkością, to możesz kupić kierunkową i ustawić ją na inny, z większą ilością pasm nadajnik.

Masz racje, ale, gdy nadajnik nie jest obciążany do granic możliwości. Gdy nadajnik nie ma już dostępnych zasobów a użytkowników na pasmach przybywa to ogranicza swoją moc, by Ci co są dalej utracili jego sygnał i przełączyli się na inną stację.
U kolegi wyżej sygnał jest wręcz idealny, cokolwiek, by nie zrobił nie wyciśnie więcej z tego nadajnika.

Kiedyś gdzieś czytałem w necie, że RSRP poniżej -80 dB jest idealne to jak to w końcu jest? Skoro idealnie czemu zasięg 4 kreski, a nie pięć co widać na zrzucie wyżej tym z zasłoniętym IP i Bramą.

Mam drugi nadajnik, którt widze z okna i on zawsze na BTSearch oznaczony był na pomarańczowo czyli Orange. Czasem router z nim się połączy. On ma pasma 800, 1800, 2100 Mhz z pasma 10Mhz, a ten co wyżej na zrzutach oddalony 3,5 km i ma pasmo 15Mhz. Sprawdzane jak miałem Huawei w HManager.

Zrzut z bliższego nadajnika poniżej. Czyli antena bez obsługi 2600Mhz by wtedy dała szansę korzystać z bliższego, ale jak wymuszałem na Huawei w HManager 1800 i 2100Mhz i pokazywało LTE Auto w HManager i LTE+ to prędkości były gorsze niż na tym dalszym.

Ten na zrzucie wyżej pamiętam Hmaneger po cell id jako pasmo główne łączy się z pasmem 2600Mhz, a ten z bliższego po cell ID jako pasmo główne 1800Mhz.

Z jakiegoś powodu dwie godziny temu router przełączył się na ten bliższy nadajnik i narazie na nim działa, a tak cały czas leciał z tego nadajnika co zrzuty dałem wcześniej, wyżej.
Zaznaczyłem czas połączenia LTE i czas od ostatniego uruchomienia routera, wiec ja żadnego ponownego uruchomienia routera nie robiłem, żeby mógł z innego nadajnika złapać sygnał.

Kto tym steruje z jakim BTS modem LTE się łączy mógł by mi ktos w końcu to w miare wytłumaczyć?? :slight_smile:

Pani Basia w centrali T-Mobile :joy:

A tak na poważnie to chyba już kiedyś Ci w innym wątku to tłumaczyłem.

Tak, że łączy się z tym nadajnikiem, który ma lepsze parametry sygnału. To dlaczego do tej pory łączył się z dalszym, a teraz sam z siebie przełączył się na bliższy, który priorytetowo jest dla Orange według niegdysiejszej mapki BTSearchbo teraz ta mapka nie działa.
Wcześniej łączył się na chwile z tym bliższym BTS-em każdy router jaki miałem z LTE czyli B525, B618, B715 i obecny D-Link DWR-960, ale po chwili wskakiwał na ten dalszy. Tu wyżej pisza, że na dalszym lepsze parametry niż na bliższym. Ja już mam taki mętlik z tym, ze powoli ciężko stwierdzić kto co mówi i kto ma racje (bez urazy nikogo).

Czy to jest kwestia oprogramowania na nadajniku czy w karcie SIM czy w modemie LTE?

Widzę, że już olany temat. Szkoda :frowning: Myślałem, że tu coś doradzicie, że coś podyskutujemy, ale ech… :frowning:

Pisałem już wcześniej, BTS mógł ograniczyć moc i Cię przelogowało pomiędzy nadajnikami. Najbardziej prawdopodobne jest właśnie to, że siedzisz na obrzeżach anteny danego pasma, tzn. na BTS’ach zwykle są tzw. sektory, każdy sektor to anteny, każda odpowiada za dane pasmo. Takich sektorów jest 3. Nadajnik zwykle pokrywa cały obszar wokół siebie w promieniu 3km - najlepszy sygnał, więc jeden sektor pokrywa 120 stopni obszaru wokół nadajnika i jak możesz się domyślić, sygnał będzie najmocniejszy centralnie przed anteną, im bardziej pod kątem - tym bardziej sygnał ulega degradacji, więc możemy uznać, że w Twoim przypadku BTS skręcił moc i jakość sygnału spadła do tego stopnia, że router objął priorytet na tym drugim.
W skrócie, oba nadajniki mają dobre natężenie sygnału w Twoim miejscu zamieszkania, gdy oba pracują optymalnie - ten pierwszy ma lepszą jakość sygnału. Gdy ten pierwszy ulega przeciążeniu, obniżenie jego mocy powoduje, że przerzuca Cię na drugi.
Możesz spróbować wymusić ten pierwszy jeśli Ci to przeszkadza ale musiałbyś sprawdzić wszystkie dostępne pasma na nadajnikach. Jeśli ten pierwszy ma wszystkie 4 a drugi powiedzmy 3, to możesz spróbować agregacji pasma, którego nie ma na tym drugi z każdym innym, na którym masz najlepsze prędkości/parametry. Innego sposobu nie widzę.

Tak zwane zjawisko “Cell breathing”, które - jak rozumiem - wspominasz nie występuje w sieci LTE.

Czyli, jak robie za pomoca strony WWW D-Link DWR-960 (bo taki mam obecnie) ponowne uruchomienie routera i najpierw łapie z tym bliższym co poznaję po Cell ID bo kiedyś z Huawei-a sobie zapisałem i po chwili przeskakuje na ten dalszy co widze tez po cell id i parametrach, którę sa bardzo dobre według was. To znaczy, że bliższy przeciążony?

Ale ten bliższy na stronce btSearch (jak działała, bo nie działa, google blokuje) ten bliższy był oznaczony Orange, a w szczegółach pisało NetWorks Orange/T-Mobile, a tego dalszego 2 lata temu mając LTE Orange nie widziałem w ogóle na tej mapce, a teraz jest to wtedy Orange tylko łączyło się z tym blizszym, czy dlatego, że dalszego nie było wcześniej?

Teraz inne pytanie. Skoro z T-Mobile odpisują na boa@t-mobile.pl że ten bliższy obsługuje tylko pasma 800, 1800, 2100, a dalszy zamiast 2100, obsługuje 2600 to kupno anteny z pasmem nie większym niż 2100 mogło by sprawic, ze mimo obciążenia bliższego by się z nim łączył router czy to tylko moje wydziwianie?

Czy w ogóle to ma sens i na transfer szybszy to nic nie da, że będę połączony z bliższym?

Może jestem upierdliwy, że pytam o jedno i to samo, ale chcę znać odpowiedź ostateczną :slight_smile:

Dodam, że D-Link podaje iż DWR-960 obsługuje 800, 900, 1800 i 2600 (2100 nie obsługuje).

To już nie rozumiem :stuck_out_tongue:

Rzeczywiście, gdzieś musiałem przeczytać nieprawidziwe informacje. Tak, czy siak - anteną nic mie wskurasz, chyba, że kierunkową.

Kierunkowe są na kilka częstotliwości czy tylko na jedną?

Nadal chciałbym wiedzieć czemu pomija bliższy nadajnik bo w żaden sposób tego nie rozumiem.

Czy bliskość nadajnika ma wpływ na prędkość danych czy to nie ma znaczenia?

Twoja odległość od nadajnika nie ma wpływu na prędkość, lecz ma na pewno na moc i jakość sygnału a właśnie od parametrów sygnału zależy szybkość. Parametry sygnału jakie masz są na prawdę dobre i jeśli chcesz wykrzesać większe prędkości musisz pomyśleć o antenie kierunkowej i nastawieniu jej na inny nadajnik.