Antywirus na Androida 7 - czy warto?

Czy warto instalować oprogramowanie antywirusowe an smartfonie z Androidem 7?

Telefen nie jest rootowanty. Wchodze tylko na portale internetowe. Nie sciagam apek z nieznanych zrodlel, tylko takie typowe i mega popularne typu messenger, firefox.
Czasami zdarzy sie pobranie malogroznej apki - jakies antutu benchmark lub speedtest

To nie instaluj antywirusa. Ja miałem już masę telefonów i od wielu lat nie korzystam z tej formy zabezpieczenia.

nigdy nic ci sie zlego nie przydarzylo?

a wchodziles moze na strony ktore moglyby byc niebezpieczne?

Zdarzał się że na coś wchodziłem i wyskakiwały dziwne reklamy, ale zmieniłem przeglądarkę.

Jak nie szukasz na siłę po nieznanych źródłach, to syfa nie złapiesz.

a mozna syfa przez przeglarke zlapac?

Przez wszystko można. To nie jest super bezpieczny system.

A czy rzeczywiscie antywirus na andka cos daje? Czytalem kiedys opinie czy artykul gdizes ze skoro telefon nie ma roota, to przez www (nie przez apki ze sklepu) nie mozna zalapac wirusa.

W teorii tak, w praktyce bywa różnie.

Mimo iż od pewnego czasu jest ten cały Google Play Protect i “podobno” skanuje apki oraz ma niby chronić (wg założeń Google). Ale… od siebie polecam ci coś z AV mieć. :slight_smile:

czyli nawet w moim przypadku - tego jak uzywam smartfona (patrz 1 post)- Twoim zdaniem powinienm miec mimo wszystko AV?

Ja uważam że jeśli dbasz o to co i gdzie oglądasz, nie instalujesz śmieciowych apek i nie ściągasz podejrzanych plików, to nie.

A używasz jakiegoś blokera reklam ? Bo przez te reklamy wchodzi najwięcej syfu. A AV jest po to, aby pilnował czy nic się nie wdarło. I wydaje mi się, że lepiej dbać o bezpieczeństwo i zapobiegać, niż potem leczyć. :slight_smile:

Adblock Browser i niech sobie próbują :slight_smile:

jest jakis bloker reklam dla apek? nie pytam www

Nie ma.

Jak nie chcesz reklam kup sobie apkę :wink:

a jesli już jakiś AV na Androdia to jaki polecacie?

coś darmowego

czy może płatny Kaspersky?

jest jakis bloker reklam dla apek? nie pytam www

Jasne, że jest. https://f-droid.org/packages/org.adaway/
Nie polecam żadnego antywirusa na telefon. Tylko Ci telefon zwolni.

1 polubienie

Adblock Browser i niech sobie próbują :slight_smile:

To już wolę Firefox z uBlock Origin (obecna wersja mimo że przepisana na WebExt działa, a jak komuś się zablokuje dostęp do opcji uBlocka to najprościej wybrać oczyszczanie pamięci podręcznej programu z ustawień aplikacji w androidzie - a jak nie chcemy tracić danych to można skorzystać z synchronizacji).

jest jakis bloker reklam dla apek? nie pytam www

1 polubienie

Na wyskakujące reklamy polecam https://adaway.org/ jednak wymaga on roota. Adguard podany przez @krystian3w nie zawsze (przynajmniej u mnie) działał.

Hmm…
Z jednej strony sam system daje radę z przeróżnymi syfami.
Ale z drugiej trafiają się infekcje - nie virusy, bo tych to już od lat nie widziałam nowych - inne brzydkie rzeczy,
które jednak mogą narobić problemów i być uciążliwymi w skutkach dla użytkownika fona.
Tu raczej odpowiedz sobie sam na pytanie, czy masz odpowiednie backupy i czy ci się chce je przywracać w razie “w”.

Inną natomiast sprawą jest firewall. To to raczej dziś jest koniecznością i warto go mieć na urządzeniu.
Co do reklam i świństwa dostarczanego tą drogą na fona, to także radziłabym coś mieć na to.
Próbowałam wielu różnistych i z obserwacji testów oraz tym podobnych powiem, że świetnie sprawdza się kombinacja AdAway wraz z AdBlockerReborn. Dają radę praktycznie każdej jednej dziś spotykanej formie dostarczania reklam i nie są obciążeniem dla urządzenia i systemu.