Asmax BR604g - podzial lacza

(Mark54) #1

Witam Wszystkich.

Przeszukalem forum na temat dzielenia lacza ale nie znalazlem odpowiedzi ktora by mi pomogla.

Temat wyglada tak:

Mam siec "osiedlowa" od dostawcy XXX.

Dostep do sieci blokowany jest na podstawie MAC adresu karty sieciowej.

Chcac podlaczyc inny komputer w miejsce swojego, to zmieniam MACa i jest OK.

Ale ostatnio chcialem rozdzielic siec na 2 komputery, wiec pozyczylem od kumpla router Asmax BR604g,

wpisalem mu moj MAC adres, no i niestety nic z tego nie wyszlo.....

Router jest na pewno sprawny bo przy Chello dziala OK.

Przegladajac forum zauwazylem, ze jest sporo informacji o blokowaniu TTL-a, tzn ustawianiu

przez admina sieci TTL=1.

No i zastanawiam sie czy u mnie nie jest cos w ten sposob pokombinowane,

ale jak puszczam pinga np. na onet.pl z komputera wlaczonego bezposrednio do sieci

(bez routera) to otrzymuje wartosc TTL=61 wiec to chyba nie to ?

Po podlaczeniu komputera przez router pingi na onet chodza i maja wartosc TTL=1

ale nie ma dostepu do internetu

W czym moze byc problem ?

Dodam jeszcze ze router posiada funkcje podbijania TTL+1, jest to opisane w instrukcji

i na stonie producenta http://www.asmax.pl/news/pokaz/386

tylko nigdzie nie pisze jak to wlaczyc http://www.asmax.pl/pytania_i_odpowiedzi/pokaz/372

Czy ktos moze mi cos poradzic ?

Pozdrawiam

Mark

(Bartekviper) #2
  1. Spr czy usunąłeś połączenie z Chello.

2. Z tego co wiem to zmiana MAC jest nielegalna lub/i grozi utratą gwarancji.

Na twoim miejscu skontaktowałbym się z administratorem i poproś aby zmienił MAC. Najpierw spr czy regulamin sieci tego nie zabrania.

(Mark54) #3
  1. Polaczenie z chello na pewno zostalo usuniete, bo w tym celu zmienia sie tylko MAC adres, reszta jest na DHCP,

2. Zmina MACa jest oferowana w opcji routera poprzez jego klonowanie, wiec raczej nie jest to dzialanie nielegalne i mogace spowodowac utrate gwarancji, zwlaszcza ze producent sam zaleca taki tok postepowania.

3. Czy ktos ma moze bardziej konstruktyne pomysly ?

(Bartekviper) #4

SPrawdź czy usunąłeś serwer DHCP na ruterze. Konkretnie przestaw go na Clienta DHCP, a nie serwer. Zobacz tak i daj znać.

(Mark54) #5

Nie no...... spokojnie... :slight_smile:

Router ma mozliwosc konfiguracji sieci WAN i LAN.....

Osobno ustawia sie serwer DHCP dla sieci LAN i klienta DHCP dla sieci WAN.

Pozatym router jest raczej dobrze skonfigurowany bo w sieci w pracy wszystko jest OK.

Tylko w domowej sieci cos jest nie tak....

Dzwonilem tez juz na infolinie Asmax-a i powiedzieli mi ze funkcja TTL+1 jest wlaczona na stale w tym modelu, wiec sklonowanie MACa powinno byc wystarczajace do uruchomienia routera.

(Twegrzyn) #6

Temat juz jest stosunkowo stary i pewnie udało Ci się rozwiązać problem. Ja spotkałem sie z tym samym i tu "dla potomności" napisze jak nalezy rozwiązać TTL+1 w routerze ASMAX 604g.

Otóż faktycznie router ma wbudowany moduł automatycznego podbijania TTL i nigdzie nie ma opcji do tego zeby samodzielnie to włączyć. Jednak TTL+1 działa tylko po uprzednim dokonaniu upgrade'u firmware'a. Wystarczy połączyć się z serwerem ftp producenta (ftp://ftp.asmax.pl/pub/sterowniki) i ściągnąć plik MSO dotyczący routera br604. Następnie w panelu konfiguracyjnym routera (Managemant-> Upgrade firmware) wskazać ten plik i zaakceptować. Po chwili wczytywania, otzrymamy komunikat o pomyślnym przebiegu operacji i jeśli wszystko inne było dobrze skonfigurowane - możemy cieszyć się internetem :lol:

(Mark54) #7

Czy sugerujesz zeby wgrac oprogramowanie z modelu BR604 do BR604g ?

Osobiscie mialbym pewne obawy poniewaz model BR604 nie obsluguje funkcji WLAN a BR604g tak.

A wracajac do tematu moj problem prawodopodnie lezy gdzie indziej.

Podobno model BR604 postawiony jest na windowsie i z nim wszystko jest OK,

a model BR604g na linuxie ktory natuje wysokie porty a te z kolei blokowane sa przez adminow w sieciach osiedlowych.

Ponoc Asmax na przygotowac nowe oprogramowanie dla tego modelu rozwiazujace ten problem.

(Twegrzyn) #8

Sorki...

Pisałem posta z pamięci i zapomniałem drobną (a jednak istotną) część nazwy. Firmware, który ściągałem dotyczył oczywiście routera Br-604g. Dokładna nazwa pliku, o którym mówie, to:

Br-604g_(20061018)_TTL.img

(też nie MSO - jak w poprazednim poście zasugerowałem)

A co do tego co napisałeś o windowsie/linixie dla modeli 604/604g, to powiem tylko tyle, że ja użytkuję Asmax br-604g w Windowsie. Mam w sieci komputery z sieciówkami bezprzewodowymi i wsyztsko działa poprawnie (po wgraniu firmware'a)

Pzdr

(Rskup) #9

Z pierwszego maila raczej nie wynika, że ISP blokuje dostęp używając

metody ustawienia TTL=1. Tomekw napisał "... jak puszczam pinga np. na

onet.pl z komputera wlaczonego bezposrednio do sieci (bez routera) to

otrzymuje wartosc TTL=61 ...".

Router BR604g standardowo po stronie LANa daje TTL=1.

Ostatnio znajomy wspominał mi też o takim przypadku u jego ISP -> TTL

zwracane było duże a jednym w tej samej podsieci działało a inni (zestaw

MAC/IP) mieli jakieś blokady na których router BR604g się wykładał ;(

Nie wiem co mają oni poustawiane, ale ciekaw jestem co jest obecnie

na fali oprócz zmian TTL na 1 ? Raczej ISP nie mogą blokować wysokich

portów jak to tu było wspominane.

--

Pozdrawiam,

Robert

(Medius) #10

Witam!

Ja również mam problem z tym ruterem. Po ustawieniu wszystkich opcji wszystko działa dobrze przez kilka minut, po czym połączenie jest tracone, a ruter nie odpowiada ani na pingi ani na logowanie. Sytuacja ma miejsce niezależnie od tego, czy używa się karty bezprzewodowej czy przewodowej. Obciążenie to tylko jeden komputer przeglądający strony www.

Oczywiście wgrany najnowszy firmware.

Miał ktoś może podobny problem ? Podejrzewacie błąd oprogramowania czy sprzętu ?

Pozdrawiam,

Rocket.

(Mark54) #11

Wgralem najnowsze oprogramowanie dla modely Br-604g (z 18.10.2006)ze stronu asmax-a,

no i dalej kicha........ nie chodzi.....

(Twegrzyn) #12

hmmm

mark54 , proponuję sprawdzić sprzęt w sklepie - może ma jakieś uszkodzenie mechaniczne? Jeśli wierzyć temu że ustawione masz wszystko jak należy, i ze update firmware'a zakonczył sie sukcesem, to chyba jedyne co pozostaje, to prośba o sprawdzenie sprzętu u sprzedawcy.

rskup , po pierwsze nie zacytowałeś mnie :stuck_out_tongue: ...a co do twojego problemu, to nie wiem co jest 'na fali'. Ja na sieciach sie znam 5 przez 10 i poza takim problemem ze router zabijał mi pakiety (co od razu zasugerowało ze TTL przy moim kompie było równe 0), nie miałem innych problemów. Upgrade firmware'a jak juz pisalem wyzej - pomógł w 100%

rocket , nie znalazłem nigdzie ustawienia czasu dzialania routerka. Być moze takie jest i przypadkowo istawiles na kilka minut. Ja jakos raz zauwazyłem ze siec mi zniknela i nagle router przestal dzialas, ale czynnosc - wyjmij wtyczke z gniazdka i włóż z powrotem - sprawila ze net sie pojawil :stuck_out_tongue: od tego czasu nie było zadnych kłopotow wiec ciezko mi cos powiedziec mądrego...

(Mark54) #13

Router jest w pelni sprawny i dziala.....

Pisalem juz nieco wyzej ze w sieci w moim zakladzie pracy wszystko jest OK

i u osoby ktora ma internet z chello tez wszystko dziala jak trzeba.

Problem dotyczy tylko mojej sieci osiedlowej..... a konkretnie firmy ISTS.

Moze ktos juz mial z nimi do czynienia i wie w czym moze byc problem ?

(Bankiel) #14

Wlasnie kupielem tego routerka, wgralem nannowszy firmware i mam podobna sytuacje... router sie tak jakby zawiesza czasami 5min czasami po godzinie... siec bezprzewodowaznika, polaczenia kablowego tez nie ma...

Chyba musze go oddac do serwisu...

(Dorian212) #15

Mam podobny problem. Zaraz po zakupie (z firmware załadowanym przez producenta) ruter działał w ten sposób, że od strony LAN działało wszystko dobrze, DHCP itd., od strony WAN również (pobierał IP i DNS od providera po DHCP,oczywiście po wcześniejszym sklonowaniu MAC). Problem w tym, że mimo to nie dostawałem się do Internetu. Myślę sobie wgram nowy firmware (z 18.10.2006), bo pewnie chodzi o TTL. I po wgraniu okazało się, że ruter od razu wiesza się po włączeniu kabla od WAN. Nawet nie mogę sprawdzić czy pobrał IP od providera bo interfejs do zarządzania nie odpowiada. Odpowiada on tylko wtedy kiedy mam wpięty komp po stronie LAN-u. W momencie dołączenia kabla WAN automatycznie się wiesza i nie odpowiada na żadne pingi. Jestem pewien, że sprzętowo ruter jest sprawny. Podejrzewam że coś nie gra w firmware lub ustawieniach. Czy komuś udało się rozwiązać ten problem?

(_PiotR_) #16

ja tez mialem routerek u siebie w firmie i wszystko ok.. z ta roznica ze tam jest IP przyznawane poprzez DHCP.. i tyle... natomiast w domu jest DHCP ale na podstawie MACa.... i niestety.... anie przed ani po aktualizacji firmware'u.... nie uzyskuje IP na WAN :(....

(Mark54) #17

Ja w pracy tez mam serwer DHCP z przyznawaniem adresu IP na podstawie

MAC adresu i wszystko jest OK..... a w domowej sieci jednak nie chodzi....

(marcin_rom) #18

pierwsze szłyszę że można ustawiać życia pakietów :o

a ja mam dla was coś do przestudiowania :http://pl.wikipedia.org/wiki/Time_To_Live

to chyba cała sieć blokuje mac rątera

(Dorian212) #19

Pobawiłem się ruterkiem w różnych konfiguracjach i oto wnioski:Ruter działa poprawnie przez kilka/kilkanaście sekund udostępniając połączenie do Internetu i potem wiesza się całkowicie. Mogłem to zauważyć tylko przy pewnym schemacie działania. Po resecie rutera dołączam tylko LAN, uzyskuję adres z DHCP od strony LAN, potem ustawiam sobie odpowiednią konfigurację (klonuję MAC od strony WAN i definiuję pobieranie ustawień WAN po DHCP). Dołączam kabel od WAN i obserwuję że ruter pobiera poprawnie ustawienia IP, mogę szybko przeglądnąć kilka stron www, a potem całkowity zwis. Tak więc moim zdaniem wyklucza to wadę sprzętową jak i konfiguracyjną i wygląda na to, że przy wykorzytaniu funkcji klonu MACa jak i funkcji TTL+1 ten ruter po prostu nie wyrabia. Nie wiem czy to wina firmwareu czy za cienkiego procesora. Jedno jest pewne drugi raz nie kupiłbym tego sprzętu. Może ktoś zna ruterki które sobie radzą w takich sytuacjach, co myślicie o D-Linku?

(_PiotR_) #20

kurcze... moze go zroce?? jest na gwarancji... a jakby nie bylo to w jakis sposob nie dziala...