ASUS P4PE - Jaki procesor można włożyć

Chciałbym wymienić procesor w w/w. płycie głównej ale jako że mało się na tym znam chciałem zapytać jaki procesor mógłbym włożyć. Aktualnie mam Intel Pentium 4, 2,6 GHz. Czytałem trochę i z tego co wyczytałem, to wiele wydajniejszych nie znajdę, o ile w ogóle jakieś się da. Chciałem się upewnić czy mam rację i zapytać - czy znajdę pod tę płytę główną jakiś procesor, który naprawdę zrobi jakąś różnicę, czy będzie ona tak niewielka, że nie opłaca mi się wkładać nic innego?

Gdyby trzeba było, mogę wrzucić screeny z Everesta.

Jeśli się nie mylę, to najmocniejszym CPU który możesz włożyć jest Pentium 4 EE 3.4/Pentium 4 HT 3.4E. Aczkolwiek nie opłaca się inwestować w tą platformę - lepiej wyjdzie sprzedać i kupić tanią platformę na AMD, której koszt nie przekroczy 600 zł, a wydajność będzie stała na wyższym poziomie.

Ja właśnie nie chcę wkładać w to wiele pięniędzy, najlepiej gdybym zmieścił się w “groszach”. Komputer nie jest czymś, co chcę mieć odpicowane na najwyższy poziom.

Dodane 27.12.2012 (Cz) 2:46

Czy różnica wydajności po włożeniu tego procka będzie widoczna?

Jeśli bierzesz pod uwagę specjalistyczne programy typu SuperPi czy obróbkę filmów, to tak. Do internetu nie opłaca się inwestować. Miłoby było, gdybyś podał markę i model zasilacza - może to w niego będzie trzeba zainwestować.

A jak da się to szybko sprawdzić bez grzebania gdzieś w jednostce?

Jedynym sposobem, i to nie 100%, to spojrzenie w umowę kupna sprzętu :wink:

Umowy nie posiadam, komputer odkupiłem od znajomego jakiś czas temu, dlatego nie bardzo ogarniam co się tu znajduje. Jedynie podstawy.

Tak więc w chwili możliwości sprawdź co siedzi w obudowie i odezwij się. Powiem Ci z góry, że niedopilnowana bomba zegarowa jaką są zasilacze z czarnej listy, mogą spowodować pożar/śmierdzący dym (o ile w porę zauważysz zwarcia). Tak więc dlatego Cię nakłaniam do spojrzenia na zasilacz.

A teraz dobranoc ;>

Spojrzę, ale rano, wtedy dam znać, teraz nie chcę tam już grzebać. Odezwę się jutro. dobranoc :slight_smile:

Nie napisałeś w jakim obszarze oczekujesz tej wydajności. Czy w ogólnym użytkowaniu komputera czy też grach. Jeśli w tym pierwszym, to warto popchnąć się w SSD do 250 zł jako dysk systemowy, jeśli grach, to już tylko wymiana całej platformy.

Jeśli ma być tanio. Poszukaj gotowych używanych zestawów na portalach gdzie można kupić różne rzeczy jakaś tablica, gumtree czy alledrogo.

Chodzi po prostu o lekkie usprawnienie komputera.

Jeżeli lekkie usprawnienie to przydałby się +1 GB Ram oraz SSD na system, z tym, że tutaj musiałbyś się upewnić, że masz najnowszy bios wgrany w kompie bo mogą być problemy z wykryciem dysku. Powinieneś też sprawdzić czy kontroler SATA masz uaktywniony.

Łącznie wyniesie Ciebie to z 250-350 zł zależy od dysku i ramu jaki wybierzesz. Dysk SSD zawsze możesz przełożyć sobie do kieszeni w przyszłości albo do innego kompa czy laptopa (bo ma 2,5") więc wydatek nawet przyszłościowy.

ALE, jeśli mają chodzić dwa dyski, to pomimo niskiego poboru prądu przez SSD powinieneś się upewnić, że Twój zasilacz to pociągnie. Inaczej zaczną się restarty i brak stabilności w działaniu komputera.

A co do SSD? Nie musi to być hiper bajer model. Do swojego laptopa pod siódemkę włożyłem Vertex Plus i odpukać do tej pory jest bez problemu ![-o<

Możesz idąc całkiem po kosztach dołożyć mu tylko ramu, żeby przeglądarka internetowa miała gdzie pchać informację o aktualnie otwartych zakładkach i stronach (jak to pięknie potrafi np. czasem wykorzystać chrome :wink: ).

a czy Pentium 4 3,4 EE przyniesie duży skok wydajności jeśli chodzi o symulatory, czy np. coś jak streaming video do sieci?

Raczej rażącej różnicy nie zobaczysz. Dla porównania odniosę się do tematu ranking-superpi-edycja-rankingu-t514856.html - P4 EE miałby wydajność nieco lepszą niż na screenie http://i.imgur.com/pc2q7.png natomiast obecne nowe platformy (a nawet w tym: http://images.tinypic.pl/i/00224/tq41tbvcufsf.jpg przypadku nie nowa, ale znacznie nowsza) są minimalnie dwa razy szybsze.

Ale streaming to pytasz w sensie odpalenia jakiegoś serwera samby i udostępnianie filmów poprzez streamowanie, czy wrzucanie filmów na YT?

Zależy na czym bazuje symulator, jeśli używa grafiki, to procek niewiele Ci da. Zwróć uwagę na jeszcze coś takiego jak TDP w procesorach.

Zwróć uwagę na tej stronie http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Pentium_4_microprocessors jaka jest zaprojetkowana moc, którą ma pobierać dany procesor [TDP].

Twój intel to z ht czy bez przedział od 66 do 69 Wat. To oznacza, że taką moc, jaką pobierze, zechce też otoczeniu oddać w postaci ciepełka. I to wchodzimy w kolejny temat jakim jest chłodzenie. :slight_smile:

Wspomniany wyżej intel EE pobiera na dzień dobry od 92W do 115W. To prawie dwa razy tyle co Twój obecny proc.

Bez dobrego chłodzenia Twoja buda może buczeć jak bombowiec nad Londynem, bo wiatrak nieprzystosowany do takiej ilości ciepła będzie zasuwał, żeby schłodzić tego potwora. Ponadto chyba z tego co jest napisane to nie ma zaimplementowanego oszczędzania energii a tym samym możliwe, że będzie chodził na pełnych obrotach non stop. :slight_smile:

No i kiedy wchodzimy w temat tej mocy, powracam do wątku numero uno tego tematu…jaki masz zasilacz?