Asus. Ponowna instalacja Windows

Jak sprawdzić, na którego Windowsa 10 mam licencję na laptopie? I czy mogę go zainstalować nie kasując obecnego systemu (nie tworząc nowego rozkładu partycji)? Obecnie nic nie działa. Opcja autonaprawy - nie działa. Opcja sprawdzania dysku narzędziami ASUS - nie działa. Opcja przywrócenia bez kasowania plików osobistych - nie działa. Opcja przywracania z usunięciem plików osobistych - nie działa.

Komunikat błędu: error_bad_config .

Jak działał na nim W10 to licencja jest już na serwerach M$ i aktywuje się z automatu, jak jest w BIOSie to wersja wybierze się sama, przy instalacji, jak nie, to trzeba ręcznie wybrać. Zwykle jest Home, jak się sama nie aktywuje, to zawsze można zainstalować Pro.

Lepiej wywalić partycje wszystkie i postawić na nowo, bo te wszystkie fabryczne partycje robią niezły bałagan, mamy potem masę zbędnych partycji. Instalkę pobiera się z M$ za free, z najnowszą wersją, więc nie stanowi to problemu, potem przywracać również można z pod systemu.

1 polubienie

Czyli mogę pobrać obraz płytki z Windowsem, wypalić na płytkę, podłączyć zewnętrzny napęd i zainstalować? Zainstaluje się wersja skojarzona z numerem seryjnym z BIOSU? A co z partycjami? Skasuje wszystkie dane, a może instalka udostępnia jakieś opcje? Pisałeś, że te partycje recovery mogę usunąć, co jest logiczne, bo i tak nie mogę z nich przywrócić systemu.

Jeszcze logi, bo może reinstalacji da się uniknąć. Właściwie, to chyba nic w nich nie ma. Narzędzie rozwiązywania problemów podało ścieżkę tego pliku, a tam nie widzę niczego niepokojącego, na pierwszy rzut oka:

Podsumowanie

localhost:/mnt/WinShit/Windows/System32/LogFiles/Srt # cat SrtTrail.txt

Dziennik diagnostyki i naprawiania narzdzia do naprawy systemu podczas uruchamiania

Godzina ostatniego pomy[lnego rozruchu: 28. 04. 2022 07:37:37 (GMT)
Liczba pr�b naprawienia: 2

Szczeg�By sesji

Dysk systemowy = \Device\Harddisk0
Katalog Windows = C:\Windows
Uruchomienie programu AutoChk = 0
Liczba gB�wnych przyczyn = 0

Przeprowadzony test:

Nazwa: Sprawdz aktualizacje
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 0 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Test dysku systemowego
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 16 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Diagnoza awarii dysku
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 0 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Test metadanych dysku
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 125 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Test metadanych dysku
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 15 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Test docelowego systemu operacyjnego
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 16 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Sprawdzanie zawarto[ci woluminu
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 47 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Diagnoza mened|era rozruchu
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 0 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Diagnoza dziennika rozruchu systemu
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 0 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Diagnoza dziennika zdarzeD
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 15 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Sprawdzanie stanu wewntrznego
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 0 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Sprawdz, czy s zainstalowane jednostki LCU
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x3f1
Czas operacji = 9922 ms



Szczeg�By sesji

Dysk systemowy = \Device\Harddisk0
Katalog Windows = C:\Windows
Uruchomienie programu AutoChk = 0
Liczba gB�wnych przyczyn = 0

Przeprowadzony test:

Nazwa: Sprawdz aktualizacje
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 0 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Test dysku systemowego
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 0 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Diagnoza awarii dysku
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 0 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Test metadanych dysku
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 157 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Test metadanych dysku
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 0 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Test docelowego systemu operacyjnego
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 0 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Sprawdzanie zawarto[ci woluminu
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 46 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Diagnoza mened|era rozruchu
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 0 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Diagnoza dziennika rozruchu systemu
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 0 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Diagnoza dziennika zdarzeD
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 16 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Sprawdzanie stanu wewntrznego
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x0
Czas operacji = 0 ms

Przeprowadzony test:

Nazwa: Sprawdz, czy s zainstalowane jednostki LCU
Wynik: UkoDczono pomy[lnie. Kod bBdu = 0x3f1
Czas operacji = 9984 ms


Niby ostatni test ma kod błędu, ale jest napis, że ukończono pomyślnie.

Raczej kluczem licencyjnym do Windows 10 Home.

No tak. Numer seryjny to na kopie. A klucz licencyjny, to pasuje każdy poprawny. Ja się tym jednak nie przejmuję, bo laptop przyszedł z preinstalowanym systemem Windows. Nie pamiętam momentu w życiu, bym piracił.

Chyba, że twoja wypowiedź miała większe dno niż tylko przyczepienie się do błędu językowego? Nie wiem czy home, bo laptop był drogi. Był tam zapis, że może jednocześnie system obsłużyć do 25 połączeń czy użytkowników, bez dokupywania zezwoleń.

Jakbym nie miał płytki, to mogę zainstalować jakoś z pendrive? Jakim programem przygotować pendrive? Normalnie surowo (np. Linuksowym dd) nagrać obraz iso na pendrive?

Znalazłem taki prosty poradnik: How to make Windows 10 USB install media in Linux . Jutro po pracy spróbuję przywrócić Windows 10 do działania.

W obecnej chwili, tylko stary laptop ma zainstalowany Windows 10 i korzysta z niego inny członek rodziny. Lepiej byłoby, gdybym mógł przygotować pendrive z OpenSUSE Tumbleweed. Dlatego też pytam o partycje, bo na nowy laptop przeniosłem już część danych, a ze starego usunąłem Windows ze względu na brak miejsca. Na nowym jest obecnie Windows i właśnie OpenSUSE Tumbleweed.

Obrazy Windows są kompatybilne z niczym, swego czasu nawet z ichnim narzędziem, nazwy zapomniałem.

Przygotuj pendrive minimum 16GB, użyj Ventoy. Instalujesz Ventoy, kopiujesz normalnie obrazy ISO w trybie graficznym, możesz usuwać, dodawać - takie multiboot iso.

Ma bogatą bazę przetestowanych obrazów, w tym Windows:
test distro_list . Ventoy .

Pobierasz to, czytasz instrukcję, instalujesz na pendrive, potem dorzucasz obrazy iso:
https://github.com/ventoy/Ventoy/releases/download/v1.0.74/ventoy-1.0.74-linux.tar.gz .

Faktycznie, Midja Kriejszyn Tul

8 GB marketingowe starczy, obraz 10 ma teraz 5510 MB / 5322 MiB, co da z 2 GiB zapasu na sam ventoy.

A 11 jest mniejsza: 5208 MB / 4967 MiB.

A narzędzie MS to MCT. A jeszcze dawniej było „Windows 7 USB/DVD Download Tool” ale bez funkcji pobierania.

Test ukończono pomyślnie. Kod błędu systemowego to 0x3f1 czyli The configuration registry database is corrupt
Rejestr uszkodzony.

Można też spróbować tego sposobu (tutaj zastosowano podział tego nadmiarowego, przekraczającego 4 GB pliku install.wim na dwa mniejsze):

A w Windows 10 odpowiednio
https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/install-windows-from-a-usb-flash-drive?view=windows-11

Dism /Split-Image /ImageFile:D:\sources\install.wim /SWMFile:E:\sources\install.swm /FileSize:3800

Dzięki. Pewnie odpowiedź będzie przecząca, bo inaczej Windows sam by to zrobił. Czy Windows nie robi kopii rejestru przy każdym rozruchu? Może dało by się ją przywrócić ręcznie?

Tutaj jest napisane, że instalator dostarcza opcje naprawy: https://pogotowie-komputerowe.org.pl/jak-naprawic-uszkodzony-rejestr-w-systemie-windows

Windows robi od czassu do czasu punkty przywracania (o ile jest to włączone). Wtedy jest tworzona kopia rejestru. Wtedy przywracajac do wczesniejszego, przywracasz rejestr. Nawet gdybyś miał kopie rejestru, nie masz gwarancji ze uda ci się ja zaimportować w całości bo napotkasz problem z uprawnieniami, nawet jak jesteś administratorem, dlatego Microsoft zaleca przed jakąkolwiek zabawą z rejestrem robić punkt przywracania systemu, bo to od którejś wersji Win 10 jedyna, pewna możliwość przywrócenia Rejestru do poprzedniego stanu.
Ale jak napisałeś w pierwszym poście, jakakolwiek opcja naprawy u ciebie nie działa.
Trzeba by sie bawić przy pomocy instalatora ale i to nie jest tak do końca pewne jesli chodzi o skuteczność. Jeśli masz na dysku systemowym jakieś wazne pliki to przekopiuj je przy pomocy jakiegoś LiveCD linuxa i postaw system na nowo. Będzie prościej i szybciej.

Pendrive przygotowany metodą znalezioną przeze mnie. Zrobiłem nową instalację. Nie usunęło mi bootloader OpenSUSE. Straciłem jednak całkiem zaufanie do tej firmy. Opcje w instalatorze, co nie działają (po wybraniu pojawia się komunikat, że w związku z czymś tam, jest niedostępna). A najgorsze, to chęć wysłania kodu jednorazowego na mail. Nie widziałem opcji cofnij, by wprowadzić np. numer telefonu. Teraz widzę, jak ktoś rozpaczliwie zaczyna instalację na nowo, albo biegnie do kafejki internetowej, by odebrać maila. Żenada.

Co do metody, to przez przypadek skopiowałem cały katalog, przez co musiałem przenieść pliki z katalogu na pednrivie do głównego katalogu na nim, ale nie było problemu.

Po instalacji Windowsa na nowo, udało mi się wybrać opcję resetu do stanu fabrycznego, ale bez kasowania danych użytkownika. Nie wiem teraz, czy przywrócił z partycji recovery, która była utworzona fabrycznie, czy z innego miejsca. Jeżeli z partycji recovery, to bym się zastanowił, czy faktycznie jest sens jej usunięcia - Recovery to prawie 1 GiB, a Asus to 200 MiB. Wiem, że polecaliście ją wywalić - jeżeli jednak system może zostać z niej przywrócony, to wolę ją zostawić.

Na pewno MS w opcjach odświeżania nie używa partycji producentów, poszukaj opisu jak to wdrożył w 2012 z Windows 8 (i opcjonalnie jak ulepszył w 10 i 11). Jak dysk nie dogrywa do stanu „na mało ważne dane”, to usuwanie starej partycji Windows nie było tragedią.

Na kody jednorazowe to może coś da instalacja z rozłączonym internetem? Potem może decydować dostawca usługi jak to wp/o2/onet/interia.

Gorzej jak w Windows 11 22H1/2 ulepszą wymóg instalacji w trybie online tj. proces „exe” będzie ukryty w głównym i nie pomoże Alt+F4.