Automatyzacja wyłaczania HDD po czasie bezaktywności

A takie podłączanie zasilania dysku przy pracującym PC jest bezpieczne? Nie zrobi się żadne zwarcie? BIOS niby oferuje opcję hotplug, ale czy podłáczanie zasilania jest bezpieczne?

Może to była by lepsza opcja.

To zwykła kieszeń na USB. Tak samo bezpieczne jak podpinanie pendrive.

Pytasz o fizyczne odpinanie zasilania dysku podłączonego pod SATA?
To nie jest bezpieczne, bo dysk może w tym czasie opróżniać bufor, albo system coś na nim robić. Traktowałbym to tak jak nazwa wskazuje: hotplug, a nie hotunplug :wink: No, chyba że za każdym razem będziesz odmontowywał dysk przed odpięciem zasilania, ale to chyba niezbyt wygodne rozwiązanie.

Dysk można wyłaczyć przed podłączeniem. To są dyski archiwizacyjne (jeden pod zdjęcia, drugi pod gry ze steama), tam nie ma systemu, a zapisów jest tyle ile sam zapiszę. I tak były by wymontowane i wyłączone przed odłączeniem. Kwestia czy można zasilanie od tak podłączać.

Chodzi o normalne podpinanie pod wewnętrzne SATA (+Zasilanie SATA) zamiast zabawy z kieszeniami.

Jeśli odmontujesz to nie powinno się nic stać przy odłączaniu, ale to piekielnie niewygodne przecież schylać się za każdym razem do obudowy i podłączać kable. Nie lepiej kieszeń USB? Podniesiesz dzięki temu jeszcze bezpieczeństwo archiwum.

Hotplugi to w serwerach. Do domowego peceta w zupełności wystarczy kieszeń USB3.

Mam akurat bardzo łatwy dostęp, zajmie to 2 sekundy.

Toś sobie wymyślił argument.

Rozwiniesz swoją myśl?

Niepracujące ładowarki do smartfonów wetknięte w gniazdko, włączone głośniki komputerowe bez obciążenia, elektronika pracującego HDD (również chrobot głowic) - jeśli ich “praca” Ci nie przeszkadza, to masz szczęście. Mnie takie “dźwięki” wyprowadzają z równowagi i są zwyczajne męczące.

A czego nie zrozumiałeś?

Introwertyk?

Dlaczego uważasz, że hot plug tylko w serwerach? W PC, który jest włączony nie można odpiąć dysku?

Co jest prostsze dla Kowalskiego: odpięcie kabla USB z przedniego panelu peceta czy grzebanie w obudowie (często pod biurkiem), żeby wypiąć dysk SATA z “hotpluga”?

o backplane/kieszeniach na 5,25" kolega nie słyszał?

bardzo wygodne, tylko niestety strasznie drogie biorąc pod uwagę że to kawałek laminatu, aluminiowe prowadnice i plastikowy front.

Proszę pokazać współczesną obudowę z miejscem na kieszenie 5,25. Ale ma być ze szklanym frontem i RGB.

A po co?

Ja używam np define R5, ma dwa miejsca na 5,25.
Spokojnie można wchodzi 2x icy dock na 4 napędy 2,5". lub 2x kieszeń 3,5", w przypadku 3,5 używałem kieszeni icy box, ale to w innym sprzęcie.

A po to, że rozmawiamy o Kowalskim, który kupuje najpopularniejsze budy na rynku - czyli SPC SG1 z meshem albo “szkłem” na froncie.

Mam zwykła obudowę z 4 miejscami na dyski 3.5", dwoma slotami na FDD/czytnik kart pamięci i 4 na napędy optyczne (2 wolne). A boczną ściankę z wygody mam zdjętą by mieć właśnie łatwy dostęp do HDD.

Włączenie hotplug w BIOSie i podłączenie dysku przy pracującym pc nic nie daje, system nie wykrywa tak podpiętego dysku.

Ciekawe, mi ta funkcja nawet na starej płycie nforce i WXP działała.
Ale to może zależeć od ustawień BIOSu, trybu ATA/AHCI/RAID itd.

Cooler Master N200, popularna, z meszem, i ma miejsce 5,25"
W cenie tych wszystkich SG1 itd. Poza tym obudów są chyba tysiące na rynku i każdy znajdzie coś dostosowane do swoich potrzeb.

10 lat temu może i tak… :wink:

I tylko co zrobić, gdy pomysł wyciągania dysku z kompa przyjdzie nam do głowy PO zakupie obudowy? Dysk zewnętrzny na USB nie ogranicza wyboru budy.

Ja swój zaraz zabieram :joy: