Avast - nie działa Osłona WWW

(adaś99) #1

Zainstalowałem Avast Free Antivirus 2016. Po zainstalowaniu dwie osłony (Osłona systemu plików i Osłona poczty) są włączone, a trzecia (Osłona WWW) domyślnie wyłączona. Równocześnie Avast w oknie głównym pokazuje mi komunikat, że "moje dane są zagrożone" i że nie wszystkie osłony są włączone. Tej trzeciej osłony (Osłona WWW) w żaden sposób nie da się włączyć, gdyż po włączeniu ponownie się wyłącza.

W Panelu Sterowania próbowałem naprawić program, ale nic to nie dało. Odinstalowałem Avasta narzędziem Avastclear, wyczyściłem komputer CCleanerem i ponownie zainstalowałem Avasta - problem jak był, tak jest nadal.

Wcześniej miałem pakiet Eset Smart Security 9 przez kilka dni, ale odinstalowałem go (deinstalatorem dołączonym do programu), gdyż za bardzo zamulał mi komputer. Przed Esetem miałem też Avasta (bodajże wersję z 2014 roku), który odinstalowałem Avastclearem. System to Windows Vista. Przeskanowałem system Malwarebytes Anti-Malware, ale nic nie wykrył.

Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem?

Z góry dziękuję za pomoc.

(Dimatheus) #2

Hej,

Wejdź w ustawienia programu, przejdź do zakładki Rozwiązywanie problemów , w sekcji Przywróć ustawienia domyślne zaznacz obie opcje - ustawienia programu i osłon - i wciśnij przycisk Resetuj teraz. Restart systemu i daj znać, czy pomogło.

Pozdrawiam,

(adaś99) #3

Niestety, nic to nie pomogło :frowning:

(Dimatheus) #4

Hej,

• Czy system jest aktualny?
  • Wszystkie poprawki z Windows Update zainstalowane łącznie z SP2?
  • Jaka wersja systemu - 32 czy 64-bit?

Pozdrawiam,

(IPSEN) #5

Może są aktywne sterowniki i usługi tego programu po odinstalowaniu,pokaż log z autoruns uruchom- Autoruns-jako administrator,po skończonym skanie-File>save>plik-AutoRuns.arn- umieść na -http://sendfile.pl/- na forum podaj linka

(adaś99) #6

@Dimatheus:

System Windows Vista Home Basic SP2, 32-bit, powinien być w miarę aktualny.

@IPSEN:

http://sendfile.es/pokaz/605438—m6ac.html

(IPSEN) #7

Pozostałośći  po Eset Smart Security 9  w logu nie ma,ale masz zbędniki wpływające na pracę systemu

(adaś99) #8

Ale one chyba nie powinny wpływać na ustawienia Avasta?

(Dimatheus) #9

Hej,

Czy instalując program zaznaczałeś opcję Uruchom jako administrator?

Pozdrawiam,

(adaś99) #10

Tak, uruchomiłem instalkę jako administrator.

(Dimatheus) #11

Hej,

Z jakiego instalatora korzystasz - on-line czy off-line? Próbowałeś ściągnąć instalkę jeszcze raz?

Pozdrawiam,

(adaś99) #12

Za pierwszym razem zainstalowałem Avasta online, za drugim razem ściągnąłem instalkę offline. Obie instalki były ze strony Dobreprogramy.pl. Przed chwilą jeszcze sprawdziłem sumę kontrolną MD5 instalki offline i zgadza się ze znalezioną przez Google tą stroną: http://filehippo.com/pl/download_avast_antivirus/tech/ . Więc chyba pod tym względem też wszystko jest OK.

(Dimatheus) #13

Hej,

Odinstaluj program przy pomocy AvastCleaner (oczywiście w trybie awaryjnym systemu), przeczyść rejestr i dysk przy pomocy CCleanera. Następnie po restarcie uruchom Windows Update i zainstaluj wszystkie poprawki. Po kolejnym restarcie zainstaluj Avasta jeszcze raz.

Pozdrawiam,

(IPSEN) #14

Po odinstalowaniu avast  i przeczyszczeniu cclenerem uruchom Everything wyszukaj wszystkie pliki avasta usuń je,następnie zainstaluj avast 

Jak dalej będzie problem napisz do supportu avast-support

(adaś99) #15

No więc tak. Odinstalowałem najnowszą wersję Avasta i zainstalowałem trochę starszą, tj. 10.4.2233 z 18 września 2015. Tam również wystąpił ten sam problem, czyli nie uruchamiała się Osłona WWW. Zainstalowałem więc tę wersję, którą miałem przed używaniem ESET-a - 9.0.2007 z 03 listopada 2013. Tutaj Osłona WWW uruchomiła się od razu.

Czyli wygląda na to, że faktycznie może to być efekt braku jakiejś poprawki w Windowsie.

Windows przez pewien czas nie był aktualizowany, bo wyszukiwanie aktualizacji dość zamulało mi system. Więc wyłączyłem automatyczne aktualizacje, a do tej pory wszystko działało bez problemu. Spróbowałem teraz uruchomić Windows Update przyciskiem “Sprawdź, czy są aktualizacje”, ale niestety nie chce się uruchomić pobieranie aktualizacji w ten sposób. Natomiast w menadżerze usług usługa Windows Update widnieje jako uruchomiona. Jakim sposobem mógłbym uaktualnić system o zaległe poprawki?

(Dimatheus) #16

Hej,

A w ogóle program zaktualizował bazy wirusów z sieci czy krzyczy o nieaktualność baz i programu?

Mam nadzieję, że czekałeś nieco dłużej. Pierwsze wykonanie sprawdzenia aktualności systemu po takiej przerwie może trwać nawet i kilka godzin, więc tym nie należy się zniechęcać.

Pozdrawiam,

(adaś99) #17

Bazy wirusów zaktualizował, ale zaktualizował coś więcej. I w tym jest problem. Cały czas aktualizuje się do najnowszej wersji i nie udaje mi się tak zainstalować tej starszej, żeby tego nie robił. Zainstalowałem starszą wersję i od razu zaznaczyłem w opcjach “aktualizacja ręczna programu”, a mimo to zdążył pobrać najnowszą wersję programu. Więc zainstalowałem jeszcze raz odłączając w tym czasie komputer całkowicie od sieci i od internetu i podłączyłem do sieci i internetu dopiero po zainstalowaniu programu i zaznaczeniu w nim opcji “aktualizacja ręczna programu”. Mimo to też pobrał nową wersję programu. W obu tych przypadkach za każdym razem po kilku-kilkunastu minutach pojawiał się komunikat, że mam ponownie uruchomić komputer, a po restarcie mam już zainstalowaną najnowszą wersję Avasta z niedziałającą osłoną WWW. Czy jest jakiś sposób na zablokowanie aktualizatora programu i ogólnie takie zainstalowanie starszej wersji, żeby nie aktualizowała się do najnowszej wersji?

Czyli mam tylko ustawić w Windows Update na “zainstaluj aktualizacje automatycznie” i czekać? 

(Dimatheus) #18

Hej,

Szczerze nie udało mi się w Avaście znaleźć żadnej opcji, która uniemożliwiałaby pobranie nowej wersji. Oprogramowanie antywirusowe już tak ma, że aktualizuje się zawsze do najnowszej dostępnej wersji.

Pokaż na screenie ustawienia programu. Kolejno:

• Właściwości ogólne,
  • Ochrona aktywna -> Osłona WWW -> Dostosuj -> zakładka Ustawienia ogólne,
  • Ochrona aktywna -> Osłona WWW -> Dostosuj -> zakładka Czułość,
  • Ochrona aktywna -> Osłona WWW -> Dostosuj -> zakładka Skanowanie skryptów.

Możesz też włączyć Windows Update, kliknąć wyszukiwanie aktualizacji i poczekać, aż proces się zakończy. To oczywiście może trochę potrwać.

Pozdrawiam,

(adaś99) #19

Poprzednim razem ta wersja (9.0.2007) nie aktualizowała mi się sama, a miałem ją do początku grudnia b.r., kiedy to zmieniłem ją na ESET-a. Wcześniejsze, o ile dobrze pamiętam, też nie. Po co w takim razie funkcja aktualizacji ręcznej?

Nie da się np. zablokować procesu odpowiedzialnego za pobieranie aktualizacji programu?

Screeny:

566d5bb91866c_Waciwoci_oglne_1.thumb.png566d5bbb230e3_Waciwoci_oglne_2.thumb.png566d5bbd485ed_Waciwoci_oglne_3.thumb.png566d5bb5e00e6_Waciwoci_oglne_4.thumb.png566d5c3a6c2fc_Osona_WWW_-_ustawienia_ogl566d5c3c76d81_Osona_WWW_-_czuo.thumb.png566d5c3f293de_Osona_WWW_-_skanowanie_skr

Ta funkcja nie chce u mnie działać (pisałem o tym wcześniej).

(IPSEN) #20

avast! Emergency Update.job-Sprawdza AKTUALIZACJE oprogramowania i automatycznie pobiera i instaluje je w przypadku stwierdzenia.