Awaria dysku Samsung SP1654N

Witam

Jakiś czas temu padł mi dysk SP1654N. Dysk był używany jako backup. Podłączony przez usb. Pewnego razu zawiesił się komputer do którego był podłączony ten dysk. Po restarcie zniknęły wszystkie partycje. Czasami bootowanie przy podłączonym dysku trwa bardzo długo. Przy naprawie checkdiskiem wyświetla mi komunikat że nie ma miejsca na odzyskane dane. Czy jest jeszcze jakaś możliwość uratować dane z tego dysku ? Dodam, że na dysku były 3 partycje prawie pełne.

 

Pozdrawiam

zolw

Podłącz go bezpośrednio do kompa (jak zwykły dysk IDE) lub do innego kompa. Zobacz czy widoczne są partycje dysku w Mój komputer, może trzeba mu przydzielić literę?inne.

Próbowałem pod IDE widzi jedna partycje ale nie da się zobaczyć zawartości

Hej,

Spróbowałbym naprawy przy pomocy TestDisk’a - pod linkiem nasz instrukcję, co prawda po angielsku, ale bardzo zrozumiale napisana - http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Podłączyłem go ponownie pod usb. Widać jedna partycje ze stara nazwa  i widać jej zawartość jednak jeżeli chodzi o dwie pozostałe widać okna bez nazwy i nie można zajrzeć do środka. Nawet jak klikam PPM to się explorator czy jak to się nazywa w windzie zawiesza

Hej,

Użyłeś TestDisk’a?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam właśnie walczę ale ten dysk powoli coś chodzi 

Hej,

To może powinienem doprecyzować nieco, co powinieneś zrobić. W linku, który podałem wykonujesz kroki od grupy Current partition table status.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Próbowałem robić na dysku podłączonym przez usb az do kroku deeper serch to wyskoczylo ze cos jest z geometria i nie wiem co dalej podlaczylem teraz pod stacjonarke (ide) i walcze dalej

doszedłem do tego momentu robie deeper serch bo 3 partycja nie ma plików i nie bardzo kumam co dalej

nie wiem jak teraz sie wkleja obrazki na forum ? próbuje imageshack i link znika widać zrzut ekranu ?

Proszę korzystać z opcji Edytuj , zamiast pisać post pod postem.

rgabrysiak

Hej,

Nie, nie widać screen’ów - po prostu do postu wklej liknka z serwisu, w którym wklejasz grafikę.

Pozdrawiam,

Dimatheus

http://imageshack.us/photo/my-images/189/x6yx.jpg/    i co teraz ? nie da sie odzyskac 3 partycji ?

 

http://imageshack.us/photo/my-images/856/45sz.jpg/  przez ta partycje same problemy :confused:

Hej,

 

Wygląda na to, że program błędnie informuje o pojemności dysku. Oryginalnie ten Samsung miał 160 GB pojemności?

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak 160 gb 

Ale na poczatku dobrze widzi 160 / 149 GB na dysku 

Chyba się całkowicie  rozjechała trzecia partycja, niestety na niej miałem najcenniejsze zdjęcia i pierdoły zbierane od parunastu lat :confused: ale chciałbym odzyskać chociaż te 2  niestety jak klikam write to wyskakuje komunikat o zlej geometrii

 

jak narazie udalo sie odtworzyc jedna partycję  która było widać ale nie można było do niej wejść 

Hej,

 

Rozumiem, że próbowałeś uruchomić Deeper Search, ale mimo tego partycje nie są znajdywane. Jeśli tak, uruchom program MHDD - po odpaleniu kliknij przycisk F8 i zrób zdjęcie parametrów S.M.A.R.T i zamieść w poście.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam

Załączam zdjęcie parametrów SMART

na ekranie nie zmiescila sie ostatnia linijka :  ATT # 201 : Unknown :     253  99  0

post-108240-0-20866700-1388163514_thumb.

Hej,

No niestety dysk w fatalnej kondycji - 85 realokowanych sektorów i kolejne 31 czekające na remapowanie do puli rezerwowej. Może więc być problem z odzyskaniem danych z partycji. Sam zaś dysk nadaje się tylko do jednego - do wymiany.

Pozdrawiam,

Dimatheus

:frowning:

 

Bardzo dziękuję za pomoc

 

Pozdrawiam

Michał

Witam mam jeszcze pytanie do tego tematu. Jeżeli dysk jest podłączony pod IDE to jedna partycje widać i da się z niej kopiować a jeżeli jest podłączony pod usb to partycje widać ale nie da się do nich wejść ani nic kopiować Czy możliwe że to wina tego adaptera ? Ma swój zasilacz wiec elektrycznie wszystko powinno być ok.

 

i drugie pytanie dotyczące testdiska skoro quick serch znalazł dwie z trzech partycji a trzecia się rozjechała to czy da się ją jakoś usunąć i odzyskać drugą ?

 

pozdrawiam

realzolw

Tu nie ma co kombinować, masz wyraźnie napisane - dysk śmietnik.

Hej,

Generalnie uszkodzony dysk może działać w bardzo niekonwencjonalny, niekontrolowany sposób. Może więc być tak, że obudowa i kontroler USB działają poprawnie, a błędne działanie to w 100 wina dysku. Zresztą nie będziesz miał całkowitej pewności, czy kontroler jest sprawny, nim nie podłączysz do niego innego dysku, bądź też posiadanego nie podłączysz pod inny kontroler.

Wydaje mi się, że nie jest to możliwe. Albo odzyskujesz całość informacji i ją przywracasz, albo nie przywracasz nic. Aczkolwiek przy dysku w takiej nawet gdyby było to możliwe, to cudów bym się nie spodziewał.

Pozdrawiam,

Dimatheus