Awarie aplikacji (Nazwa modułu powodującego błąd: KERNELBASE.dll)

Cześć,

Od jakiegoś czasu mam problem z wywalaniem aplikacji. Dzieje się to rzadko, ale jednak występuje i zastanawia mnie, to czy aplikacje mają błędy i się sypią, czy to wina mojego komputera. Nie ma żadnego błędu na ekranie, ale w podglądzie zdarzeń widnieją zapiski o błędzie Zdjęcie problemu, Zdjęcie problemu 2, Zdjęcie problemu 3
: Nazwa modułu powodującego błąd: KERNELBASE.dll. Dzieje się tak przeważnie, gdy aplikacja działa w tle. Na przykład, gdy gram w grę, to mi jej nie wywala. Ale aplikacje w tle czasem się zamykają przez błąd kernelbase.dll. Wcześniej używałem na tym komputerze windows 10, ale tam też był identyczny problem. W między czasie zmieniałem pamięć ram na dwie sztuki zamiast 4, bo moja płyta główna nie do końca dobrze, to znosiła, ale jest bez zmian pod względem tych sporadycznych awarii aplikacji. Proszę o pomoc.

Specyfikacja komputera:
Płyta: MSI B450 Gaming plus max
Procesor: Ryzen 7 5800x3d
Ram: G.Skill 2x16GB CL16
Grafika: RTX3060Ti MSI Gaming x trio
System windows 11 22H2 postawiony na dysku nvme.

Sterowniki i aplikacje aktualne?

Sprawdź memtest.

Tak.

@sensu Robiłem jest ok

Może tu coś znajdziesz.

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/applications-fail-to-start-with-kernelbasedll/44a4c2ad-a43f-479b-b026-bcdc2ff01285

Za wiele niestety mi, to nie pomaga. Już przy pierwszym kroku wali błędami, jak autorowi wątku. Myślę, że to nie tu leży problem. Zawsze się staram dbać o system i nawet robię często skan sfc\scannow żeby system się trochę naprawił. Nie wiem na ile pomaga, ale tu na forum też niektórzy polecają z tego skorzystać. Wątpię, żeby kilku dniowa instalacja była już popsuta. Na noc puściłem ponownie Memtest Ale nic nie wykazał. Pamięci działają w trybie XMP nie są podkręcone, działają na fabrycznych parametrach, więc nie powinny powodować problemów. Zastanawiam się czy, może któryś ze sterowników powoduje taki problem? Jest możliwość jakoś mocniej się zagłębić w szczegóły tych błędów, żeby doszukać się co powoduje awarie tego kernelbase?

Sterowniki działają w jądrze (kernelu), więc i to może być przyczyną. Stery aktualne?

@blumberplumber

Jak stawiam na nowo system, to w sumie zawsze instaluje najnowszy sterownik, chipsetu ze strony AMD pod B450, sterowniki karty graficznej ze strony NVIDIA, i sterowniki dźwięku ze strony płyty głównej i to tyle. Żadne wykrzykniki żółte się nie świecą w menedżerze urządzeń. Być może instaluje je w złej kolejności, lub jeszcze coś by wypadało doinstalować? Na przykład sterownik do karty wifi od Intela? Bo mam kartę wifi Intel AX200 na pcie. Albo sterownik nvme od Samsunga pod ich dysk 970 Evo plus na którym mam zainstalowany system? Ktoś może doradzić mi w jakiej kolejności powinno się instalować poszczególne sterowniki i czy moja teoria nie instalowania niektórych sterowników jest dobra, skoro nie świecą się żadne żółte wykrzykniki? Być może któryś z nich powoduje niestabilność? Ponoć Windows powinien sam je aktualizować w razie potrzeby co jakiś czas.

Najpierw instaluj chipset. Potem GPU no i potem nie ma znaczenia.

Karta WI-FI może mieć drivery, sprawdź. Nie ma sterów pod SSD :smiley:

@blumberplumber

Tak samo ja instaluje, więc ok. A co do drivera od dysku, to Samsung taki udostępnia Sterownik nvme samsung

Aaa, to NvMe jest! To instaluj.

Bardzo dobra!

Czy nie ma na dysku błędów w systemie plików? W Wierszu poleceń uruchom komendę (jako administrator)

chkdsk /f

Tak więc sprawa wygląda następująco. Dzisiaj ponownie zainstalowałem system windows 10, bo chciałem do niego wrócić. Zainstalowałem wszystkie najnowsze sterowniki. Niestety przy instalacji aplikacji do obsługi VPN surfshark znów nastąpił crash kernelbase.dll i dodatkowo przy dodawaniu niestandardowej rozdzielczości w panelu sterowania nvidia panel się wysypał, lecz z innego powodu i myślę, że to jakiś problem sterownika najnowszego od nvidia Crash nvidia Błąd Błąd 2 Błąd 3

@MatewoosH Teraz po formacie chyba nie ma sensu już tego wpisywać?

Wydaje się że nie, ale nie zaszkodzi się upewnić.

Podaj więcej szczegółów dotyczących twojego RAMu - jakie to są kości dokładnie oraz jak są one ustawione w BIOSie. Zrób zrzuty ekranu z BIOSu i CPU-Z (zakładki Memory i SPD).

Zrzuty ekranu możesz wgrywać tutaj bezpośrednio na forum, nie musisz używać OneDrive. Będzie łatwiej je przeglądać.

Jeszcze jedną rzecz którą bym zrobił to zaktualizował BIOS. Często nowsze wersje poprawiają kompatybilność pamięci, a przez to ogólną stabilność pracy.


Kości to dokładnie G.skill F4-3600C16D-32GTZNC
Bios mam najnowszy, wgrywałem specjalnie ostatnio przy upgrade cpu z 3600 na 5800x3d
W biosie po prostu włączyłem XMP nic więcej. Więc chodzą z takimi nastawami jak producent przewidział, czyli 16-19-19-19-39 3600mhz. Dodam jeszcze, że na poprzednich kościach pamięci też mi wywalało te aplikacje, a była z deczka inna konfiguracja, bo 4 kości po 8gb i timmingi 18-22-22-22-42 też XMP 3600mhz.

Czy problem występował przed zmianą procesora (i aktualizacją BIOSu)?

Tak. Wcześniej działałem na biosie z maja 2021, bo wgranie wyższych wersji przy 4 kościach pamięci skutkowało dziwnym startem komputera, jakby na dwa razy. Stąd też decyzja o wymianie na 2 inne. I od wymiany nawet najnowszy bios nie powoduje już tego problemu z włączaniem. Ale aplikacje jak lubiły się wyłączyć, tak robią to nadal. Dzieje się to tak nie standardowo, że cięzko przewidzieć kiedy, to nastąpi. Całe szczęście grając w gry mi ich nie wysypuję, ale doprowadza mnie już powoli do szału sprawa z tym komputerem, bo jestem człowiekem wrażliwym na takie rzeczy, dręczy mnie to. Włożyłem nie małe pieniądze, żeby mieć komputer do gier, a tu po czasie takie kwiatki.

Trochę martwi to że na liście kompatybilności nie ma pamięci o takiej szybkości jak twoja, ale domyślam się że była ona tworzona przy premierze tej płyty i nie była już później aktualizowana.

Co prawda mówiłeś że robiłeś już test MemTestem i nie było błędów ale możesz zrobić coś takiego:

Wyjmij jedną kość pamięci i sprawdzaj każdy slot na RAM po kolei na jednej kości. Jak wystąpią błędy, przełóż kość do następnego slotu. Potem zrób to samo na drugiej kości jeśli będzie trzeba.

Co do kompatybilności z ramem, to wcześniej po złożeniu komputera jak był nowy wszystko funkcjonowało dobrze. Dopiero po czasie zaczęły się te problemy. Chodzi ci, że mam tak sprawdzać kości w każdym slocie memtestem, czy po prostu używać komputera i sprawdzać podgląd zdarzeń, czy nie występuje ten crash aplikacji?