Bad sektory na dysku + Win7 zawiesza się na ekranie "Zapraszamy"

A na jakim dysku instalujesz?

Problemem raczej jest:

  1. instalka
  2. reszta sprzętu

Sprawdź w biosie ustawienia kontrolera sata dysku - ma mieć ustawienie AHCI.

I obraz ISO W7 z SP1 podany jest pewny i sprawdzony.

I wklej zdjęcie tego błędu i w jakiej sytuacji on się pojawia?

Może jak wgrasz sterowniki do chipsetu, będzie po problemie - wgrałeś po instalacji świeżego systemu?

Może jeszcze trzeba zaktualizować bios.

A nie lepiej pobrać i posłużyć się Samsung Update? http://orcaservice.samsungmobile.com/SWUpdate.aspx
ewentualnie tą stroną: http://www.driverscape.com/manufacturers/samsung/laptops-desktops/rf511-rf411-rf711/3025

Właśnie z tej stronki brałem. Po prostu ze względu na porę nie dokończyłem wczoraj wszystkiego.

1 polubienie

Nie bardzo wiem co dokładnie mam zmienić. Poniżej zdjęcie ekranu w BIOSie.

Obraz ISO W7 + SP1 pobrałem podanym przez Ciebie programem - Windows ISO Downloader. Jedyne co mogło tu nie zagrać to jakiś błąd podczas zapisu na dysk lub tworzenia bootowalnego pendrive’a Rufusem. Ale w to wątpię. Bo nic niepokojącego nie wyskoczyło w trakcie.

Pojawia się przy uruchamianiu systemu. Przed ekranem uruchamianie systemu Windows.

Teraz już tak. Najpierw grywałem sterowniki ze stronki, którą podał Astor44 (http://www.driverscape.com/manufacturers/samsung/laptops-desktops/rf511-rf411-rf711/3025), ale miałem problem ze zidentyfikowaniem właściwych zainstalowaniem niektórych z nich i ostatecznie wykorzystałem Samsung Update (również z linka podanego przez Astor44) - wprawdzie można było nim ściągnąć tylko wersje dla Win8, ale instalowały się bez problemu.
Ostatecznie wgrałem wszystkie.

Jedynie USB dalej wyskakuje z błędem w managerze urządzeń i nie działa port 3.0.

Niestety disc error dalej występuje.
A nawet sytuacja się pogorszyła. Wcześniej po kilku wciśnięciach alt+ctrl+del system się uruchamiał, a teraz (po wgraniu sterowników) nie to nie pomaga. Wyskakuje ekran z 2 opcjami do wyboru:

  • uruchom w trybie naprawy (czy coś w tym stylu)
  • uruchom normalnie

Po wybraniu normalnego trybu zawiesza się na ekranie uruchamianie systemu Windows.

Po wybraniu trybu naprawy wyskoczyło mi coś takiego:

Dodam, że ten ekran wgrywał się ponad 10 minut a kolejne wyrazy wyskakiwały z przerwami po kilkadziesiąt sekund.
Dla zobrazowania o czym piszę, wrzucam jeszcze 2 screeny:


W pierwszym screenie widać jaki jest BIOS.
Samsung Electronics BIOS Team u5.4 c2.10.1208.

Memtest86 jest w trakcie.
Jak się zakończy to wrzucę zdjęcia wyników.

EDIT:

Memtest86 - OK
Zero błędów.

W między czasie z pomocą SlimDrivers znalazłem brakujące i nowsze wersje sterowników (m.in. dla USB).
Ale problem z disc error dalej się pojawiał (nie za każdym uruchomieniem/restartem systemu), z tym że zwykle po jednym wciśnięciu al+ctrl+del system się uruchamia.

A może dalej masz podpięty pendrive do portu USB? lub coś innego?

AHCI Mode Control poza ustawieniem auto, jakie masz opcje?

Sata Gen3 Mode - jakie opcje tu masz? i daj na enabled - zobaczymy.

Po zmianach zapisz bios Save.

Wklej zdjęcie z biosu jak masz ustawioną kolejność bootowania?

I napisz dokładnie co to za model laptopa.

Nie mam nic w portach USB.

AHCI mode control:

  • auto
  • manual
    Po wyborze manual pojawia się wybór:
    Set AHCI Mode:
    -enabled
    -disabled

Set Gen3 Mode:
-enabled
-disabled

Model: NP-RF511-S08PL

To zostaw ustawienie auto.

Daj na próbę na enabled.

Bootowanie OK -bios wykrywa dysk poprawnie.

Czyli:

  • albo pech i płyta źle współpracuje z tym SSD
  • coś z SSD - trzeba sprawdzić na innym kompie
  • uszkodzona płyta główna i to najbardziej prawdopodobne?

I programem SW sprawdź, czy jest nowszy bios,to wgraj

Z poziomu biosu przywróć ustawienia domyślne i zapisz bios Save i test.

I po co stosujesz dziwne programy - jak masz wszystkie stery:

Pod Pobranie i zobacz więcej i masz.

Ustawienia w BIOSie wprowadzone.

Po zapisaniu ustawień i wyjsciu z biosu znowu disk read error. Chyba 4 razy alt ctrl del, aż w końcu zaświecił sie ekran uruchamianie systemu Windows i na nim sie zawiesił. Potem twardy reset i opcja uruchomienia normalnie lubw trybie naprawczym. Wybrałem normalnie i poszło.

Na SW Update nie potrafię znaleźć aktualizacji BIOSu.

Qrde, faktycznie przegapiłem to. Klikałem w “Sterownik” a tam był tylko jakiś filmik instruktażowy.

Odnośnie sprawdzenia SSD na innym kompie. Mam jeszcze starego Acera Aspire 3633WLMI, który parę lat temu wymieniłam na obecnego Samsunga RF511. Od tamtego czas praktycznie nie używany. HDD raczej w kiepskim stanie.
Parametry:
Intel® Celeron® M o częstotliwości 1.5Ghz, 1024 kB L2 cache oraz kartą graficzną SiS M661MX/963L z128MB pamięci dzielonej. Pamięć operacyjna 512 MB DDR 400 Mhz

Tylko czy jak wepnę w niego SSD to czy w ogóle da sobie z nim radę?

A można potwierdzić jakoś problem z płytą? Czy tylko w serwisie mi to sprawdzą?
A jest możliwe, że problemem jest kabelek SATA? (wygooglałem coś takiego w podobnym przypadku)

a w laptopie jest złącze stałe, czy luźny kabel z wtyczką do podłączenia dysku?

Windows i na nim sie zawiesił. Potem twardy reset i opcja uruchomienia normalnie lubw trybie naprawczym

Ale to taki sam problem jak na starym uszkodzonym dysku?

Na SW Update nie potrafię znaleźć aktualizacji BIOSu.

To wygląda, że nie ma nowszej? a w programie jest zakładka dotycząca bios? nie wiem, bo nie pamiętam, ale powinna być?

Kabelek SATA jest luźny.
Na sztywno jest do napędu optycznego.

Na starym dysku nigdy nie wyskakiwał mi disk read error. Zawieszal sie na ekranie Zapraszamy. Potem czasem w ogóle nie uruchamial. Ale to bylo raczej zwiazane z bad sektorami na poczatku dysku. Teraz to nowe objawy.

U mnie zadnej zakladki dot. BIOS nie ma. Wpisujesz model potem wybierasz OS i dostajesz listę sterowników do ściągnięcia. Nic o biosie.

A z tym acerem próbować?

Jak jest tam też dysk sata, spróbuj, ale najlepiej stacjonarka i podepnij jako drugi dysk sata i sprawdź go programem HD Tune Pro wersja 5.70.

Edit:

Ten program chyba jest lepszy do sterowników i biosu od SW ? - jak będzie nowszy, to znajdzie.
http://org.downloadcenter.samsung.com/downloadfile/ContentsFile.aspx?CDSite=UNI_PL&CttFileID=3814469&CDCttType=SW&ModelType=N&ModelName=NP-RF511&VPath=SW/201102/20110225143210617/Samsung_Update_Plus_3.0_3.0.0.17.ZIP&OriginYN=N

Dysk oczywiście możesz sprawdzić, a nawet dobrze byłoby to zrobić, aby go wykluczyć z podejrzeń, no albo potwierdzić, iż to on jest problemem. Czasem nowa elektronika potrafi paść, owszem, sporadycznie, no ale przecież to nie niemożliwe.
Zastosuj albo MHDD o którym pisaliśmy wcześniej, najlepiej na innym komputerze, albo HD Tune Pro, o którym przed chwilą napisał JNJN. Albo oba. :wink:
Jeśli okaże się, że to dysk, no to masz wyjaśnienie. Jeśli nie, no to trzeba będzie szukać dalej. Ale od czegoś trzeba zacząć.

A sprawdzenia HD Tune Pro nie mogę zrobić na swoim lapku? Z MHDD to samo?
W tej chwili jest odpalony. Jak go nie wyłączam tylko hibernuje/usypiam to działa. Jak go wyłączę to potem go trudno z powrotem odpalić.

Możesz, ale lepiej to robić na komputerze, który jest na 100% sprawny, a nie na takim, który może nie jest.
Niemniej, jak wynik (na tym laptopie) będzie pozytywny, to dalej jest jakiś problem, jak negatywny, to… dalej nic nie wiesz.

Albo faktycznie jakiś brak styku? złącze na płycie,taśma i dysk
Albo problem na linii bios,kontroler sata i dysk
Albo uszkodzona płyta?

Najnowszy HD Tune Pro 5.70, opcja health i wrzuć screen jego smart.

Dysk OK.

To świetnie. Tylko co dalej.

Chyba pomyliłeś tematy albo nie przeczytałeś ze zrozumieniem.

A wracając do poprzedniego wątku. Przyjrzałem się dokładniej kabelkowi SATA. Poniżej zdjęcia.

W normalnym układzie tj. jak jest wpięty do przykręconego dysku to kabelek jest dość mocno wygięty i łukiem ociera o element obudowy dysku. Ociera się zaznaczonym miejscem. Jak na moje oko jest lekko obtarty, ale nic nie wystaje.

Ewentualnie koszt nowego kabelka to parę złotych, czyli pikuś w porównaniu z dyskiem SSD. Co sądzicie? Może to mieć jakiś wpływ?

Jeśli to nie to to ponawiam pytanie:

@Radek68
Zgodnie z Twoją radą uruchomiłem jeszcze MHDD, ale program w ogóle nie widzi dysku…

@JNJN
Zapomniałem o tym chyba wcześniej napisać, ale Samsung Update Plus, który podlinkowałeś nie wyszukuje aktualizacji BIOSu.