Bardzo duże temperatury Samsung N150 Plus

Witam ,
ostatnio odwiedził mnie znajomy z pewną prośbą m.in wymianą pasty termo przewodzącej oraz przeczyszczeniem wnętrza notebooka sprężonym powietrzem. Dla mnie to nie problem stwierdziłem “OK zostaw go u mnie na 3 dni ja wszystko zrobię jak uwinę się ze składaniem PC”. Powiedział dobra więc dziś jest 2 dzień a ja po przeczyszczeniu i wymianie pasty termo przewodzącej jestem w kropce. Mówił że temperatury bez obciążenia od razu po uruchomieniu laptopa to ok. 70 stopni celcjusza nie wierzyłem ale nawet po zmianie pasty temperatury nie spadają , dodam , iż pasta termo przewodząca to produkt markowy firmy be quiet temperatury nie zmniejszyły się wszystko dokładnie przeczyściłem a notebook dalej pracuje w takiej temperaturze jest to temperatura od razu przy starcie , przy próbie obciążenia procesora temperatura dobiła pułapu 87 Stopni stwierdziłem koniec , otóż moje pytanie co mogę zrobić aby obniżyć temperaturę? Czekam na wasze porady :slight_smile:

Raczej takie możliwości:

  • uszkodzenie czujnika lub jakiś problem z CPU?
  • uszkodzenie chłodzenia CPU
  • może trzeba wykonać reset biosu

Pytanie zasadnicze: czy ta pokazywana temperatura wpływa na działanie sprzętu?

I czy wyrzuca układ chłodzenia gorące powietrze?

1 polubienie

Chłodzenie pracuje :slight_smile: ,
Procesor pracuje bez większych problemów ,
Tak pokazywana temperatura bardzo wpływa na działanie , gdy dobije pułapu 70 stopni wszystko wykonywane jest z opóźnieniem ,
Bios , restart robiony był i to 2 razy.
Układ wyrzuca zimne powietrze

No to nie odbiera ciepła od CPU - czyli sprawdź to?

Lub są przekłamania w odczycie temperatury CPU i faktycznie jest chłodny?

1 polubienie

Rozkręciłem go ,
są jakieś problemy , najpewniej w odczycie temperatury procesor jest dość zimny co mnie dziwi.
Ale jeżeli program do mieżenia temperatury pokaże 70 Stopni wówczas komputer jakby chronił się przed przegrzaniem i wydajność spada

Czyli, albo CPU, albo płyta?

Może zrób mu aktualizację biosu jak jest.

1 polubienie

Kilka rzeczy. Czy pod chłodzeniem fabrycznie była pasta czy termopad? Jeżeli termopad to nie możesz dać pasty. Termopad daje się wtedy, gdy między procesorem, a chłodzeniem jest większy odstęp. Kolejna sprawa to jeżeli rurki cieplne są uszkodzone to nie będą oddawać ciepła. Wtedy trzeba chłodzenie wymienić lub naprawić.

1 polubienie

Na CPU jest ZAWSZE pasta.

Ale jeśli nad CPU przykręcona blacha jest zimna, to jw pisałem - no chyba, że źle pastę nałożyłeś na CPU?

1 polubienie

Orginalnie była pasta termo przewodząca , też ją wymieniałem , sprawdzę rurki.

Oj chciałbyś, żeby było tak świetnie. W tanich laptopach czy niegdyś populatnych netbookach (kręconych chyba na kolanie) nie raz spotkałem się z termopadem. Jakaś dla producenta oszczędność? Nie mam pojęcia…

1 polubienie

A tam… choć w technice wszystko możliwe lub tak ktoś naprawił…

1 polubienie

Ew grzebałem w rzekomo nowych sprzętach, ale po zwrotach - taki drobny szczegół, o którym sprzedawcy “zapominają” wspomnieć.

@DemonX

Tak wygląda to chłodzenie?

Szczerze? Teoria z rurkami w takim wypadku by odpadała, bo ich nie ma… Zostaje problem z samą ilością pasty lub wygięta tą blachą w taki sposób, że nie dolega jak powinna.

1 polubienie

Tak , takie chłodzenie jest , jest duża ilość pasty mniej więcej jak duże ziarno grochu nałożyłem

Pytanie czy nie zrobiłeś izolatora z takiej ilości pasty termoprzewodzącej…

1 polubienie

Czyli mam ją ściągnąć alkoholem izopropylowym i nałożyć mniejszą ilość ?

Nic innego chyba nie pozostaje. Sprawdź gięcie blachy, obroty wentylatora, po zdjęciu chłodzenia sprawdź jak rozeszła się pasta i wtedy dobierz nową dawkę tak by jednak za bardzo się nie rozlała. Po włączeniu komputera temperaturę odczytujesz w Windowsie? Procesor na pewno nie jest czymś obciążany?

1 polubienie

Jeśli na chip tej wielkości http://xtreview.com/images/atom%20n455%20%20and%20Atom%20n475%2001.jpg nałożyłeś tak dużą ilość pasty to na pewno nie będzie to korzystnie wpływać na temperatury. Wręcz pasta mogła zostać wypchnięta na płytę główną. Pasta termoprzewodząca ma tylko wypełnić małe nierówności odpromiennika procesora i samej podstawy chłodzenia, a nie być spoiwem między nimi.

1 polubienie

Blacha jest prosta (tak jak trzeba) Wentylator pracuje (chyba) na najwyższych obrotach bo jest dość słyszalny , procesor nie jest niczym obciążony , system jest świeżo zainstalowany. Sam system obciąża procesor na 33% , tak temperatura odczytywana jest w Windowsie.

@Longhorn2009 ,
Tak , to jest ten chip , zmienię pastę i dam znać jakie rezultaty.
Dodaję zrzut temperatur (od razu po starcie systemu jeszcze przed sprawdzeniem)
Bez tytułu

Z tego co wiem poniżej 50 w idle już powinno być sukcesem. Zobaczymy co za efekty tego będą. Jeżeli problem nie ustanie to może winny będzie sam sprzęt, bo raczej nikt tego procesora nie kręcił czy napięć nie zmieniał (nie da się). BTW. Fabrycznie był zwykły Windows 7, a nie Starter? Temperature lepiej sprawdzać HWinfo, a nie Speed Fanem. SF przekłamuje dość często.

1 polubienie

Tak wiem , ponieważ układ zasilania by nie wytrzymał