Bardzo głośny komputer po uruchomieniu jakiejkolwiek gry

Cześć przychodzę tu z pewnym problemem z wentylatorem który znajduję się na procesorze. Po odpaleniu jakiejkolwiek gry nieważne jak bardzo wymagającej komputer bardzo przyspiesza kręcenie wentylatorem. Temperatury nie są wysokie bo wynoszą 40 stopni. Czemu tak jest?
Specyfikacja:
System Operacyjny
Windows 10 Home 64-bit
CPU
AMD Phenom II X4 955
RAM
8,00GB 2-Kanałowy DDR3 @ 667MHz (9-9-9-24)
Płyta Główna
ASRock 760GM-GS3 (CPUSocket)
Grafika
1024MBATI AMD Radeon HD 6800 Series (Gigabyte)

Na ten procesor są.
Maksymalna temperatura dla tego procesora to: 55°C - 62°C
Gdy osiąga 40 stopni to oznacza, że bardzo szybko może się zbliżyć do granicznej. Dlatego wentylator wchodzi na maks obroty by utrzymać temperaturę na odpowiednim bezpiecznym poziomie. Zwłaszcza gdy uruchomiona jest gra. Czyli wymagające zadanie które w każdym momencie może podwyższyć temperaturę procesora. Aktualna temperatura za oknem też nie sprzyja temu procesorowi.

Poszukaj w biosie ustawień wentylatora. Ustaw silent albo coś podobnego i monitoruj temperatury po zmianie.

Już szukałem takiej opcji ale niestety takiej nie znalazłem. Mam jedynie takie:

Tu raczej nie ma co ustawiac w BIOS, a wymieniać pastę/chłodzenie.

Jeżeli w BIOS masz (rysunek 1) 50 stopni na jałowym biegu, to się w grze procek gotuje i tyle. Wentylator biegnie jak szalony, gdyż nie wyrabia… Sprawdź jeszcze dla pewności jakims programem pod WIndowsem, ale pewnie wynik będzie identyczny.

No masz.
Zrób Level 3 i sprawdź, jeśli będzie nadal za głośno to Level 2 itd.
Target możesz zmienić na 55 albo 60.

Nie zauważyłem.

To jak w końcu?

Pasta była wymieniana w lutym więc chyba nie trzeba jeszcze wymieniać.

Jaka?

A to nie wiem bo serwis mi nakładał.

A dobrze była nałożona i chłodzenie dobrze zamontowane?

A to może źle zrobili. Ja mam w jednym komputerze 7 lat pastę. Sam robiłem, ale mam pewność, że dobrze i nadal się nie przegrzewa.

To akurat istotne, bo serwis mógł pójśc po kosztach i walnać z tuby jakaś pastę w 90% silikonową. One szybko tracą właściwości, a temperatura w lutym pewnie też była niższa. Nie próbuj jednak zdejmować radiatora, do ponownego założenia musisz mieć nową. :wink:

Zrób kilka minut OOCT na WIndowsie i wklej wyniki a jutro będziemy kombinowali. :wink:

Nawet nie mam takiego zamiaru bo nie chce nic rozwalić :sweat_smile:

Już pobieram OOCT i idę robić wyniki :wink:

Przez ile dokładnie minut robić ten test?

15 wystarcz w zupełności.

Akurat się składa, że mam (prawie) taki sam procesor. Takie wycie to jeszcze nic. Zwykły standard, do którego trzeba po prostu się przyzwyczaić.
Prawdziwe przeżycia daje odpalenie benchmarka 100% x4. W obecne upały bardzo szybko usłyszysz prawdziwy ryk. :smiley:

1 polubienie

To nie procesor wyje, tylko jego wypracowane chłodzenie, ale czy opłaca się inwestować w jego wymianę kiedy przyzwoity cooler podwoi jego cenę to już decyzja autora.
Ja bym pewnie zainwestował bo siedzenie obok odrzutowca wyprowadzało by mnie z równowagi :wink:

Czyli temperatury są ok, a wyje coolerr, dziadek, który musi to ochłodzić. Pytanie, czy 100 zł na jakieś sensowne będzie akceptowalne do komputera wartego ze 100-200. :wink: