Bardzo lekki antywirus lub/i firewall

Witam, potrzebuję bardzo lekkiej ochrony oprogramowania do laptopa z Windowsem 10 którego używam w domu i ogólnie nie mam prawie wogóle styczności z wirusami. Myślałem nad samym skanerem z firewallem albo jakąś alternatywę dla avasta którego do tej pory używałem. Co do antywirusa to mam na oku Clamwin, a i firewall też powinien być open source bo denerwują mnie te reklamy i dodatkowe oprogramowanie doinstalowywane podczas instalacji. Korzystałem też z wbudowanego defendera ale niekiedy po prostu zamulał.

Ja używam forticlient z racji że mogę podpiąć sie do fortigate w pracy. Według mnie spaniał Twoje kryteria.

Dobrze skonfigurowany Windows Firewall i tyle.
Weź sobie jedną z lekkich nakładek na Windows Firewalla:

  • TinyWall
    lub
  • Windows Firewall Control (binisoft)

Z antywirusów to wbudowany w system też powinien spełniać swoją rolę tylko weź zmień mu plan skanowania, bo czasami robi pełne skanowanie w nieodpowiednim momencie i dlatego zamula.
Do tego kopie zapasowe (pełna systemu na jakimś zewnętrznym dysku i okresowe danych - dokumenty itp.) i w zasadzie to powinno wystarczyć.

Do win 10 wystarczy mseinstall. Nie należy wyważać otwartych drzwi.

avasta lepiej sobie odpuścić, sporo zalicza wpadek i choć darmowy to ochronę daje minimalną a potrafi zablokować najbardziej niewinne stronki

też szukam czegoś maksymalnie lekkiego, do tej pory używałem Kaspersky’ego, ale za bardzo muli mi kompa. Słyszałem wiele dobrego o BitDefenderze, zastanawiam się jednak ile prawdy jest w artykułach, w obecnych czasach obawiam się że większość opinii jest sponsorowana. Ktoś może używa i może podzielić się wrażeniami z użytkownikami? Najbardziej zależy mi właśnie na tym żeby nie zamulał, no i dobrze chronił pliki

BitDefender IS lub Eset IS. :slight_smile:

jakaś sugestia który lepiej? jak cenowo wypadają?

Ja bym w inną stronę poszedł. Wystarczy zapora.
Za cenę $29.95 można mieć winpatrol plus. Mam taki. Pilnuje.


program po angielski. Ale, jak się ma licencję, to pobiera polską wersję z 2014, potem aktualizuje do najnowszej.
Leciutki - ledwie proces 3 900K RAMu. Nic a nic nie spowalnia.

cena za licencję roczną, czy na dłużej? niezbyt potrafię znaleźć o nim jakieś sensowne info w internecie. to działa po prostu jako zapora? jest opcja skanowania?

Wpisz w google Eset i na stronie Eset znajdziesz ceny. To samo później BitDefender i analogicznie na stronie BitDefender cennik.

To dożywotnia licencja.
Przed dwiema godzinami zainstalowałem nowego realteka. Po zakończeniu instalacji nie wpuścił programu - trzeba było trzy razy wyrazić zgodę, dopiero wtedy instalacja zakończyła się i nastąpił restart komputera.
Program monitoruje wszelkie zmiany w rejestrze, jest podgląd do wszystkich activex, ciasteczek, procesów, otwartych plików na komputerze. Trzeba się dobrze rozpatrzeć.

możesz avasta.

AVAST nie będzie blokował hit gemiusa, a winpatrol plus - tak:


I będzie blokował wszystko, co mu się doda do blokowania.

Avasta miałem i średnio mi pasował, strasznie mi komp mulił przy nim. Nie mam jakiegoś najmocniejszego sprzętu, więc potrzebuję czegoś co nie żre pamięci.
Ten WinPatrol z tego co mówisz wygląda naprawdę spoko. Tylko z tego co rozumiem on monitoruje pliki, procesy itp, czyli to co na dysku, a co na przykład z zabezpieczeniem połączenia przy transakcjach internetowych, jest tam opcja żeby coś takiego było?

Ma monitorowanie rejestru, monitorowanie otwartych plików i folderów, monitorowanie aktywnych procesów, zadań, autostartu i tam wiele.
Wczoraj nakrzyczał na mnie, bo odinstalowałem web folders XP, że to komponent systemowy.
Co do Twoich wymagań, to do tego wystarczy rozszerzenie - do firefoxa - https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/secureproxy/?src=search
Poczytaj i… pewnie możesz mieć więcej za darmo.

Systemowy Defender nie działa?

1 polubienie

Mam fajną propozycję. Weź użyj defender i ściągnij ez cd audio converter free (linki bezpośrednie DP). Nie usuwaj historii przeglądania. Pobierz eset online scanner ze strony eset. Odpal go jako admin i nim przeskanuj pc. :slight_smile:

Dodam że nic nie zastąpi myślenia.
Ja od ponad roku na systemowym Defenderze jadę i nic kompletnie się nie dzieje.
Szukanie na siłe innego zabezpieczenia to strata czasu.

1 polubienie

Tu się zgodzę. Ale to w takim razie wychodzi, że nie ściągać programów z DP. Choć osobiście nie narzekam na Eset. To też dobre produkty tej firmy. :slight_smile: