Bardzo ograniczona prędkość na Adapterze Wi-Fi USB

Witam, dziś zamontowano mi internet z multimedii 60Mb/s. Na speedtest.pl używając telefonu, prędkość wynosi od 35 do 50-paru (czyli zgadza się). Na komputerze stacjonarnym nie mam wi-fi w płycie głównej, więc używam adaptera wi-fi USB, firmy tp-link, model TL-WN821N.
Router to TG2492.
Robiąc pomiar prędkości download na komputerze, prędkość wynosi najczęściej mniej niż 3Mb/s, rzadziej 10/15/25Mb/s

Teraz nasuwa się pytanie, czego to wina i jak to naprawić (tak aby prędkość była stała i maksymalna w stosunku do mojej oferty)

Hej,

A jakiego systemu korzystasz?

  • Jaka jest jakość połączenia sieciowego pokazywanego w trayu?
  • Jak daleko położony jest router od komputera z kartą WiFi?
  • Karta podłączona jest do portu USB 2.0, 3.0 czy 1.1?

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

system windows 10
jakość połączenia 4-5 kresek
router od komputera jest położony w odległości 4.5 metra
porty usb mam w wersji 3.0

Hej,

Po drodze są jakieś przeszkody?

Masz choć jeden port w standardzie USB 2.0? Jeśli tak, przepnij do niego kartę WiFi i sprawdź działanie. Rozumiem, że w czasie testów prędkości nie masz na komputerze włączonego nic prócz przeglądarki i ewentualnie antywirusa i/lub firewalla?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Ściany a nawet sama obudowa komputera może ograniczać sygnał.
USB 2.0 też ma ograniczenia.

Przeszkody to ściana + drzwi
na obu portach prędkość internetu taka sama
Myślę o tych przeszkodach, najprościej chyba byłoby podłączyć się kablem do routera aby uniknąć tych wahań

//edit
jednak z tymi przeszkodami to ściema. 2 piętra niżej w piwnicy robiąc pomiar prędkości telefonem, wynik wynosi 40-55Mb/s

Jaki masz router?

Hej,

Zgadza się - ale w przypadku karty zewnętrznej obudowa ma marginalne znaczenie.

Oczywiście - ale przy łączu 60Mb/s zostanie jeszcze spory zapas przepustowości. :slight_smile:

Zgadza się - jeśli tylko masz taką możliwość, to najlepiej połączyć się kablowo. Aczkolwiek nie zawsze jest to możliwe i/lub wygodne.

Jednak porównywanie dwóch różnych urządzeń nie do końca pozwala na wysnucie takich wniosków.

  • Łączysz się z siecią w standardzie 2,4GHz. Na jakim kanale i z jakim rodzajem szyfrowania?
  • Sterowniki do karty WiFi zainstalowane ze strony producenta czy na domyślnych systemowych?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Wszystko fajnie tylko jak zwykle wszyscy zapominają, że nawet najdroższa karta Wi-Fi czy an USB czy wewnętrzna do PC może nie wiele dać jak router ogranicza, a tu ewidetnie na to wskazuje. Ja bym jeszcze spróbował pójśc do kogoś kto ma zupełnie inny router i podobną predkośc internetu i też sprawdzić ta karte WiFi. Jeżeli jest na USB 3.0 karta wifi to tylkow usb3.0 podłaczamy bo USB ogranicza zarówno predkośc jak i napięcie.

Buda jest zazwyczaj metalowa, potrafi znacząco ograniczyć sygnał.

Nawet jak jest jako pendrive na zewnątrz w USB?? Chyba przesadzasz.

Hej,

Z takimi wnioskami bym się jeszcze wstrzymał.

Ale w tym konkretnym przypadku to karta z interfejsem USB 2.0. Nie ma więc co gdybać. https://www.tp-link.com/pl/products/details/cat-11_TL-WN821N.html#specifications

Zależy gdzie jest wpięta i z której strony wędruje sygnał radiowy.

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

Jaki masz dowód, że router nie ma jakiegos ograniczenia dla WiFi w sobie, w ustawieniach, albo mimo kresek sygnału ma sygnał słąbszy i przez to prędkość niższa.

Ktoś się spytał autora tematu jaką predkość połączenia WiFi z routerem pokazuje system?

Hej,

Tak mi się wydaje. :slight_smile:

Nie, ale na pewno jest to dobre pytanie. :smile:

Pozdrawiam,
Dimatheus

Przerabiałem temat z kartą pci-e z dwiema 10cm antenami.
Komp stał w rogu pokoju i transfery miał do 2Mb, obrócony prodem do rogu działał już akceptowalnie.
Podłączyłem mu kabel…

To zostaje ostatni test :slight_smile:
Postawić komputer obok routera z karta WiFi i zrobić test jak transfery będą dobre to wniosek prosty. Kreski kreskami w zasięgu, a czym dalej router nie daje rady. Na telefonie predkośc sprawdzałeś w tym samym miejscu co komputer stoi?

Sterowniki od tplink, czy z windowsupdate?

Ktoś się spytał autora tematu jaką predkość połączenia WiFi z routerem pokazuje system?

144,5 Mb/s

Na telefonie predkośc sprawdzałeś w tym samym miejscu co komputer stoi?

Nie, w piwnicy 2 piętra niżej. Natomiast komputer stoi na tym samym piętrze co router (dzieli je tylko pokój)

Sterowniki od tplink, czy z windowsupdate?

tplink

Hej,

  • Czy oprócz sterowników do TP-Linka instalowałeś też jakieś ich oprogramowanie do zarządzania połączeniami sieciowymi?
  • Jakie masz ustawienia szyfrowania sieci WiFi?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Czy oprócz sterowników do TP-Linka instalowałeś też jakieś ich oprogramowanie do zarządzania połączeniami sieciowymi?

nie

Jakie masz ustawienia szyfrowania sieci WiFi?

nie wiem, mam router od multimedii która blokuje mi dostęp do panelu routera, jest jakiś inny sposób aby to sprawdzić?