Bardzo wolna praca komputera od momentu zakupu

(shortmail) #1

Witam, prawie rok temu kupiłem sobie komputer do zwykłej pracy biurowej - pracuje głównie na poczcie i pakiecie Office. Niestety od samego początku komputer bardzo powoli chodzi, ponadto podczas pracy w Outlooku czy wordzie bądź innych aplikacjach i folderach pojawia się brak odpowiedzi.
Konfiguracja jaką posiadam:
a) Pamięć GoodRam IRDM DDR4, 4GB, 2400MHz, CL15 (IR-2400D464L15S/4G)
b) Płyta główna ASRock H110M-HDV R3.0]
c) Obudowa SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black (SPC161)
d) Procesor Intel Pentium G4600 3.6GHz, 3MB, BOX (BX80677G4600)
e) Dysk Toshiba P300 Performance 3.5 500GB
Komputer zamówiłem na morele, ze złożeniem i aktualizacją BIOSu.
Kupiłem Windows 10 Home i Microsoft Office 2016(wersja najmniejsza) na morelach, dokupiłem jeszcze samego Outlooka 2013(wersja niemiecka i włączony język polski).
Niestety od samego początku mam duży problem z wydajnością komputera, otwarcie jednego pdfa czy zdjęcia to czasem jest 10 sekund… Sama poczta w outlooku otwiera się pół minuty. Ostatnio wybrałem opcję “Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”. Bardzo proszę o informacje co może powodować, że komputer działa aż tak powoli.

(synaptyk) #2

Na dyskach HDD jest duży problem z wydajnością windowsa 10, zwłaszcza gdy procesor jest słabszy.

Radzę:
Wyłączyć Microsoft Store - aplikacje nie będą się same instalować i aktualizować
Wyłączyć Windows Update - co jakiś czas (myślę że miesiąc) pasowałoby zainstalować aktualizacje i znowu go wyłączyć
Wyłączyć telemetrię windowsa - najlepiej użyć programu DoNotSpy10
Wyłączyć Windows Defender i zainstalować Kaspersky Free
Zmienić jakość okien windowsa

Po tych krokach windows powinien odżyć.

Z racji tego że korzystasz z pakietu Office to wątpię byś chciał spróbować Linuxa (np. Linux Mint Mate) na którym działałoby to płynniej na tej konfiguracji

2 Likes
(shortmail) #3

Wyłączyłem od razu widząc jak PC muli MS Store, defendera i Win Update, odinstalowalem wszystkie gierki i niepotrzebne rzeczy. Niestety nie pomogło, mamy jeszcze kilka komputerów, większość słabszych i Win10 śmiga i wszystko otwiera się w ułamku sekundy. A u mnie mimo, że komputer jest szybszy poczta ładuje się +30 sekund, pdf 10 sekund.
Nawet na znacznie słabszym Intel Pentium G 860 z wolniejszymi pamięciami nie ma żadnych problemów z Win10. Bardzo często w menedżerze zadań widzę obciążenie dysku 100%.
Problem jest w innym miejscu.

(synaptyk) #4

A co bierze tyle dysku?

Zrób screena menedżera zadań.

Domyślam się że albo AntimalwareService(Windows Defender) albo Microsoft Compatibility Telemetry(Telemetria)

(shortmail) #5

Praktycznie zawsze jest tak samo:
a) Indeksator programu Microsoft Windows Search - obciążą najczęściej dysk
b) Host usługi: Wstępne ładowanie do pamięci
c) (Czasami) - System

Powiem szczerze, że już nie wiem co robić. Czy zrobić całkowicie formata? Office i Outlooka przeinstalowywałem już kilkukrotnie, udostępniam też kilka folderów w sieci i korzystam z innych dysków komputerów.

(blumberplumber) #6

Ja bym powiedział, że winowajcą jest - albo padnięty (nie do końca sprawny) dysk, albo RAM.
@synaptyk Wyłączanie WU moim zdaniem jest głupim pomysłem i ja bym tego nie robił. Telemetrię jak najbartdziej można dezaktywować dla ochrony prywatności, a Windows Defender nie powinien aż tak obciążać kompa, żeby było 100% na HDD. Znam gorsze antywirusy, np. G-Data, albo AVG.

(shortmail) #7

Czy dla mnie dla laika jest jakiś program, który jest w stanie zrobić test dysku i RAM i jednoznacznie stwierdzić, że jest on w złym stanie?
Chciałem by informatyk na to spojrzał, ale mieszkam na “zadupiu” czekam już kilka miesięcy i nikt ogarnięty nie ma czasu przyjechać.

(prz3m3k84) #8

I po takim zabiegu jest duże prawdopodobieństwo, że któregoś dnia system mu się wysypie po aktualizacji. Odradzam.

(synaptyk) #9

@prz3m3k84 Sam używam podobnej konfiguracji i do tej pory nic się niepokojącego nie działo

@blumberplumber dla mnie chaotycznie pobierający i sprawdzający aktualizacje system jest bardziej uciążliwy niż chwilowy brak aktualizacji - pisałem o tym by co jakiś czas go włączać by mógł WU sobie doinstalować aktualizacje które najczęściej wydawane są co miesiąc w tzw. Patch Tuesday

@shortmail Możesz sobie wyłączyć w usługach Windows Search i sprawdzić czy dalej bez problemów możesz sobie wyszukiwać pliki, powinno to poskutkować nieznacznie dłuższym szukaniem plików ale szczerze mówiąc do szukania plików radziłbym zainstalować Everything(https://www.voidtools.com/downloads/), który znajduje je w ułamku sekundy.

Możesz sobie wyłączyć wstępne ładowanie pamięci za pomocą tego poradnika https://dariusz.wieckiewicz.org/windows-10-przyspieszenie-dostosowanie/2/

Co do zużycia procesora/dysku przez system to możliwe że akurat sobie aktualizacje instalował

Po tym uruchom ponownie komputer

(shortmail) #10

wyłączyłem wstępne ładowanie pamięci.
Czy jak wyłącze windows search to szukanie w outlooku będzie niezmienne?
Program Everything skutuje tym, że trzeba w niego wejść by przeszukać dane? Czy będę mógł szukać plików z udostępnionych folderów innych komputerów?

Jeszcze jedno pytanie - czy są programy by sprawdzić mój dysk i pamięć RAM? By jednoznacznie określić, że jest do wymiany?

(7261646f736c6177) #11

Do sprawdzenia stanu dysku twardego wystarczy, że wstawisz zdjęcie przedstawiające smart dysku np. z programu: CrystalDiskInfo a ktoś oceni czy wszystko z nim w porządku, przykładowa instrukcja: Parametry SMART dysku twardego – odczyt i opis
Pamięć ram możesz przetestować programem Memtest, przykładowa instrukcja: MemTest86+ opis programu – testowanie pamięci

(synaptyk) #12

Wyłączenie windows search powinno poskutkować niewielkim spowolnieniem szukania w systemie ale nie powinno oddziaływać na inne programy, możesz to wyłączyć i sprawdzić, w razie gdyby coś nie działało to można w każdej chwili to włączyć

Co do Everything to jeszcze nigdy nie przeszukiwałem udostępnionych folderów ale myślę że jeśli są te foldery zamontowane jako dysk z przyporządkowaną do niego literą to powinien również w nich przeszukiwać pliki

(shortmail) #13

Czy tylko taki screenshot wystarczy z programu Crystal?
Odnośnie pamięci, czy muszę jakoś specjalnie zmieniać pendrive by odpalić taki test?
Czy ktoś wie jak otworzyć samo bootowanie z mojej płyty głównej?

(7261646f736c6177) #14

Proszę: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2903162.html

(Domker) #15

Mojej mamie składałem podobną konfigurację - ten sam CPU, inna płyta główna, taka sama ilość RAM/taktowanie pamięci z tą różnicą, że zamiast dysku HDD dysk SSD.
Początkowo zainstalowałem bez aktywacji Windows 10 (chciałem sprawdzić jak na takiej konfiguracji działa) z obrazu od MS - nie było tragedii, ale były też obiekcje, co do wydajności i WU, więc Win10 poleciał i zamiast niego ma Linux Antergos ze środowiskiem KDE - pod względem wydajności jest lepiej, sporo lepiej.

Dodam tylko, że na jednej z maszyn miałem podobne objawy jeżeli chodzi o mielenie dyskiem na 100% i pomogło reinstalacja systemu prosto z aktualnego obrazu ze strony MS.

(przemor25) #16

Czy Morele przypadkiem nie słynie z wciskania używanego sprzętu i sprzedawania go jako nowy? Bo mi to wygląda na problemy z RAM lub z dyskiem. Jak dla mnie to komputer powinien iść na gwarancję.

(shortmail) #17

Jutro spróbuję zrobić ten Memtest, mam nadzieję, że sobie poradzę, bo powiem szczerze, że na tym komputerze nigdy biosa nie odpalałem i nigdy takiego testu nie puszczałem. Czy screen z CrystalDiskInfo o czymś świadczy? Czy powinienem przeinstalować swój system operacyjny?

Myślałem uprzednio, że być może problemem jest fakt, że zainst alowałem MS Office 2016 w wariancie dla studentów a potem zainstalowałem niemieckiego Outlooka 2013. Ale widzę, że przy normalnym korzystaniu z Chrome teraz mam wykorzystanie pamięci 85%.

(Astor44) #18

Masz bardzo duże użycie pamięci przez Google Chrome. Nie wykluczone, że coś w niej pracuje w tle? Spróbowałbym odinstalować Google Chrome na czas próby i sprawdzić co to da w Menadżerze Zadań, w kolumnie Pamięć. Jeśli nie chcesz stracić ustawień, zakładek itp., to zaloguj się do tej przeglądarki przed jej odinstalowaniem.

(shortmail) #19

Witam ponownie, udało mi się zrobić memtest86. Dwa przebiegi - brak błędów.
Proszę doradzcie co począć w chwili obecnej, komputer nadal działa ekstremalnie wolno, przy samej otwartej poczcie włączenie menedżera urządzeń powoduje brak odpowiedzi na kilka sekund po czym się powoli włącza. Otwarcie samej poczty z autostartu zajmuje komputerowi ok. 2-3min od naciśnięcia przycisku start.

Czy powinienem zrobić format wszystkiego od początku? Poniżej jeszcze zdjęcia jak jest wszystko podłączone, być może coś jest źle?

(synaptyk) #20

Wygląda że wszystko jest podpięte dobrze.
Wydaje mi się że jest to wina Chrome które może pracować w tle i konsumować ogromne ilości Ramu zmuszając inne programy do zapisywanie danych na wolnym HDD.