Benchmark.pl pisze, że darmowa aktualizacja do Windows 10 jest NIELEGALNA i mogą być kary

Mam laptopa Della i oryginalnie był zainstalowany na nim Win7. Ponieważ miał już swoje latka to zmieniłem w nim dysk na SSD. Po zmianie nie instalowałem ponownie Win7 tylko od razu Win10 i aktywowałem go kluczem od Win7. Aktywacja przeszła - mam laptopa do dzisiaj a było to przed lipcem 2016r.

Klucza z w7 można używać od w10 ver 1511 (listopad 2015).

Laptopy z Windowsem 7 biorą klucze globalne VLK OEMS z tablicy SLIC (część ACPI) w BIOS. Jedynie laptopy bez systemu były pozbawiane tablicy SLIC.

Podobnie jest obecnie z Windows 10 i UEFI FW.

Kiedyś MS wpadł na pomysł weryfikacji legalności WGA (Windows Genuine Activation) jako dodatkowe zabezpieczenie - weryfikacja posiadanej licencji. Wraz z pojawieniem się UEFI zrezygnowano z WGA na rzecz innego systemu weryfikacji licencji po stronie serwerów MS.

Klucze dzielą się na OEM global (każdy producent OEM ma swoją publicznych kluczy zapisanych w SLIC, które mogą być użyte dowolną ilość razy).

Klucze OEM/BOX w wolnej sprzedaży (Retail) dla użytkownika końcowego.

Klucze VLK (Volume License Key) weryfikowane przez serwery aktywacji KMS.

Wraz z pojawieniem się Windowsa 10 wprowadzono jeszcze jedną kwestię. Mianowicie klucze aktywowane ręcznie (wpisane z palca) są automatycznie dodawane do pierwszego zalogowanego online konta MS i po prostu wystarczy się zalogować na swoje konto MS następnym razem po reinstalacji systemu, a ten pobierze sobie i sam w tle zweryfikuje licencję. Dodatkowo jedna usługa cichaczem okresowo sprawdza “status” aktywacji/licencji - można to rzecz jasna wyłączyć w rejestrze.

MS chciał aby ludzie masowo przesiedli się na 10 by po prostu ciąć koszta związane z utrzymaniem leciwej infrastruktury (serwery, support etc.) poprzednich wydań Windowsa.

Reasumując nadal można zapewne zainstalować 10 bez podania klucza produktu, a on sam sobie pobierze dane z SLIC i aktywuje - o czym zresztą jest sam artykuł. Jeżeli MS nie uznaje tego typu aktywacji za legalną powinien uwalić dostęp do SLIC w BIOS jedną aktualizacją globalną, a nie siać ferment i straszyć ludzi “nielegalnością”.

System działa? Działa. Jest “aktywowany?” jest. Po za tym Benchmark to przybudówka marketingowa Komputronika. Rzetelność na poziomie SpidersWeb #pdk.

1 polubienie

Ja ponowie pytanie, jak np admin w firmie ma sprawdzić, czy jego poprzednik dokonał aktualizacji do W10 przed terminem, czy po terminie? Jak to sprawdza BSA przy kontroli? może w ogóle nie sprawdza i tylko siejecie ferment?

Co to ma do tematu??

To dobre pytanie. Tylko, że pytaj o to redaktorów z Benchmarka bo to Oni z taką tezą wyskoczyli :wink:
ps. Daj nam tutaj potem znać, co odpowiedzieli :wink:

I najważniejsze: kupiony był legalnie i uaktualniony narzędziem ze strony MS, nie crackiem etc.
Trochę jak: “tutaj macie trutkę na szczury gratis, ale pamiętajcie od 2016 r. są pod ochroną”. :wink:

To nie MS decyduje co jest w Polsce legalne, a co nie. O tym decyduje prawo.

Gdy pewnego dnia zastanie zablokowanie nielegalne to, co było legalne i na milionach komputerów nie będzie już można użyć W 10, chyba że z opcją kup?
A co naprawi odwołanie do polskiego prawa i lewa, który robi sobie waja z unijnego?

Jak wyrobią to pewnie, aby uczcić to wprowadzą abonament na Win10 :wink:
W wielu dziedzinach staje się to trendem. Potrzeba tylko uzależnić od usług jak najwięcej osób i można trzepać kasiorę.

A tak nawiasem jest wiele ważniejszych rzeczy niż jakaś tam licencja na jakieś tam oprogramowanie, jakiegoś tam monopolisty. Zainstalowane, podłączone do neta, samo się aktywowało bez żadnych kombinacji przez internet z serwerów MS:
slmgr -dli >>> Licensed, to po ki… h…a się przejmować, działa to działa.

Użytkownik prywatny - przestanie działać, kupi się nowy legalny klucz lub zrobi pstryczka i zainstaluje Linux.

Minister Andruszkiewicz zadzwoni do Microsoftu i odblokują :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Pewni jesteście, ze tyczy się to tylko Polski?

Benchmark się obudził. Informacja na stronie M$ wisi od dawna, a systemy dalej się aktywują. Zablokowanie tego to dla M$ 5 minut roboty, ale najwyraźniej nie chcieli tego zrobić. Mnie po wymianie płyty i procesora wywaliło komunikat o problemie z aktywacją. Wpisałem klucz z W7 i działa. M$ powinien uważać co zrobi w następnym kroku. Jak faktycznie ktoś zablokuje te aktywacje - a przypomnijmy, że to są tylko i wyłącznie plotki, a nie oficjalne stanowisko M$ - to masa ludzi dostanie szału i będzie wolała użyć aktywatora niż pójść po licencję. W dodatku odetną sobie aktualizacje i wszystkie telemetrie. Tylko promil kupi Windowsa.

Druga rzecz. Do aktywacji W10 używano kluczy generycznych, a początkowo klucze W7 nie przechodziły przy czystych instalacjach. Jeżeli ktoś aktywował Windowsa kluczem generycznym, ale nie miał okazji do użycia klucza W7 to ma się bać, że mu zablokują aktywację?

Nie sprawdzają daty.
Sprawdzają uprawnienia do aktualizacji. Czyli legalność poprzedniego systemu który aktualizowałeś. Bo posiadanie jego jest podstawą do korzystania z w10.
W innym wypadku musisz wskazać źródło zakupu w10.

Podobnie (ale dokładnie jak, to nie wiem) działa również aktywacja bez podawania klucza produktu i bez SLIC, i bez konta MS, i również bez UEFI (na starym BIOS).
Wystarczy zainstalować Windows 10 bez podawania klucza, wystarczy że wcześniej na tym komputerze kiedykolwiek był aktywowany Windows 10.

Licencja jest przypisana do sprzętu i konta Microsoft. I lepiej mają ci co mają dodatkowo konta Microsoft. Resztę można tylko się domyślać jak to działa.

Dlaczego “lepiej”? Przecież właśnie napisałem, ze aktywacja działa również bez konta Microsoft.

Bo teoretycznie licencję możesz potem przenieść na nowy sprzęt po uprzednim odinstalowaniu ze starego urządzenia i usunięcia urządzenia z konta Microsoft.

No pod tym względem, to ponoć tak.
Tylko nie wiem jak to działa, bo nigdy tego nie robiłem. Trzeba mieć konto i co potem?
Ja pisałem o aktywacji na obecnym sprzęcie.

Potem:

Usuwanie urządzenia z konta Microsoft

Po wykonaniu kopii zapasowej i zresetowaniu urządzenia należy usunąć go z konta Microsoft. Oto odpowiednia procedura:

  1. Przejdź na stronę https://account.microsoft.com/devices, zaloguj się i znajdź urządzenie, które chcesz usunąć.
  2. Wybierz opcję Pokaż szczegóły , aby wyświetlić informacje dotyczące tego urządzenia.
  3. W obszarze z nazwą Twojego urządzenia wybierz opcję Więcej akcji > Usuń .
  4. Przejrzyj szczegóły urządzenia, zaznacz pole wyboru Mogę już usunąć to urządzenie i wybierz opcję Usuń .

Następnie możesz odłączyć urządzenie od konta Microsoft, aby nie wpływało ono już na limit urządzeń sklepu Microsoft Store:

  1. Zaloguj się za pomocą swojego konta Microsoft na stronie https://account.microsoft.com/devices.
  2. Znajdź urządzenie, które chcesz usunąć, a następnie wybierz pozycję Odłącz .
  3. Przejrzyj szczegóły urządzenia i wybierz pozycję Odłącz .