Bios

(Koks497) #1

Witam :slight_smile:

W moim biosie znalazlem cos takiego jak cpu fsb clock i mam tam mozliwosc zmiany od 200 do 280 .

Czy cos to da jak zmienie na troche wyzej ?

O co wtym chodzi ?(czy to sluzy do podkrecania procka?)

I jeszcze jedna zecz w moim biosie mam cos takiego load max preferences (czy jakos tak)czyli rozumiem przez to ,ze wybierajac ta opcje bios wlancza najwyzsze ustawienia .

Ale tez jest cos takiego ,ze istnieje pewne ryzyko przez ktore komputer moze niedobrze pracowac .

Co byscie mi radzili ?czy mam to wybrac ?

Pozdrawiam :slight_smile:

(Koks497) #2

fsb clok to cz─Östotliwo┼Ť─ç szyny fsb

moja rada jak dok┼éadnie nie wiezs co oznaczaj─ů poszczeg├│lne funkcje lepiej nie znienij bo poniesiesz kom albo do serwisu albo na ┼Ťmietnik

Ale kiedys sie trzeba dowiedziec :twisted: :twisted:

No wiec poprosil bym o konkretna odpowiedz do czego to sluzy i jak podkrecac .

(JNJN) #3

Poczytaj o podkr─Öcaniu.

http://www.tweak.pl/

Bios.

http://benchmark.pl/artykuly/bios_guide ... setup.html

oraz

ksi─ů┼╝ka do twojej p┼éyty g┼é├│wnej

Co nie wiesz wrzucasz tu i czytasz.

http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl

Zanim co┼Ť zrobisz dwa razy si─Ö zastan├│w.

(Zbyszek K4) #4

cloc fsb s┼éu┼╝y do przetaktowania proc. cz─Östotliwo┼Ť─ç proc toiloczyn jego wewn─Ötrznego mno┼╝nika i cz─Östot. fsb (systemowej)

cz─Östot fsb nale┼╝y podnosi─ç "po troszku" bo np podniesienie na fsb o 20MHz na kom.z proc o mno┼╝niku 17(np Pentium 4 3.4 GHz)podniesie ci cz─Östotliwo┼Ť─ç proc do3,74 GHz wi─Öc UWAGA!

(Koks497) #5

Muj procesor to sempron 3100+ 1.8 ghz wydaje mi sie ,ze 2.0 by mi styklo .Ale niewiem jak mam mnoznik .........jak mam to sprawdzic ?

I czyli podkrecanie sprowadza sie do zmieniania tego fsb tak ?

Czyli np. ja mam do wyboru 200 do 280 to musze sobie zrobic z tych 200 ktore mam aktualnie 205 i sprawdzac czy komputer chodzi stabilnie tak ?

Aha i jeszcze gdzies przeczytalem taka informacja ,ze procesory karty itp. podkrecone szybciej moga sie spali itd .poprostu ,ze sie szybciej psuja czy to prawda ?

(Zbyszek K4) #6

sprawdzisz START->WSZYSTKIE PROGRAMY->AKCESORIA->NARZ─śDZIA SYSTEMOWE->INFORMACJE O SYSTEMIE procesor

stabilno┼Ť─ç mo┼╝esz sprawdzi─ç darmowym programem Prime 95 (http://www.mersenne.org o ile dobrze pami─Ötam )

co do psucia ci─Ö┼╝ko powiedzie─ç ka┼╝dy podzesp├│┼é ma jak─ů┼Ť rezerw─Ö jeden wi─Öksz─ů drudi mniejsz─ů

GRUNT TO NIE PRZESADZI─ć

POWODZENIA

(Zbyszek K4) #7

NIE NAPISA┼üEM aby zwi─Ökszy─ç szanse powodzenia operacji mo┼╝na ZWI─śKSZY─ć NAPI─śCIE NA PROCESORZE OPCJA CPU Voltage

(Koks497) #8

+(to jest razy :))

OK tak tam pisze ....czy to jest dobry procesor do podkrecania ?

(Zbyszek K4) #9

e co┼Ť chyba nie tak ┼Ťci─ůgnij sobie Everesta http://www.amnezja.org/modules.php?name ... e&sid=2682 i zobaczysz jaki masz mno┼╝nik

pewnie ok 8.0

(Darec999) #10

Przecie┼╝ to jest oczywiste jaki on ma mno┼╝nik:

1800MHz : 200MHz = 9 x

(Koks497) #11

moj mnoznik to 9.0 :slight_smile:

Jak myslisz jak najdalej moge sie posunac ?

(Misterdam) #12

Zmiana cz─Östotliwo┼Ťci szyny niewiele ci pomo┼╝e, bo jak mi sie zdaje tylko po tym tw├│j komp b─Ödzie zlicza┼é cz─Öste zawiechy.

Zmiana napi─Öcia na procku jest bardzo wskazana.

Du┼╝o zale┼╝y od twojego zasilacza. Musisz sprawdzi─ç czy trzyma odpowiednie napi─Öcie po podkr─Öceniu, je┼╝eli wachania s─ů zbyt du┼╝e to od razu przywr├│─ç stan poprzedni.

Poza tym odsy┼éam do link├│w wcze┼Ťniej podanych, tam znajdziesz ca┼é─ů mas─Ö artyku┼é├│w.

(Koks497) #13

A gdzie mam sprawdzic napiecie mojego zasilacza ?

Na tym kablu od komputera ktory idzie do pradu ?

To jest taki normalny kabel i jest tam napisane na nim 250 V czy o to chodzi ?

o ile mam zwiekszyc te napiecie ?

i jakim programem mam sprawdzac czy jest wszystko ok ?

Jakis tester byl by najlepszy :slight_smile:

(Misterdam) #14

Nie chodzi o napi─Öcie na procesorze >> sprawdzasz pod biosem.

Poczytaj troch─Ö tu http://forum.tweak.pl/index.php?showtopic=98411&hl=

(Koks497) #15

Pod tym linkiem jest cos napisane jak zmieniac timingi dla ramu ale problem jest ,ze ja niemam czegos takiego w moim biosie !!

Znalazlem wartosci napiecia mojego procesora so one : 3.3V,2.9V

Juz mam podkrecone 1.9 i jak na razie wszystk jest ok .

Jak myslisz czy jest jakas duza mozliwosc ,ze sie cos zepsuje gdy zostawie przytakim ustawieniu ?

(Zbyszek K4) #16

napi─Ösie podno┼Ť najwy┼╝ej o 0,1V musisz przy tym mie─ç dobre ch┼édzenie procesora bo podniesie si─Ö jego temperatura

testuj programem prime do ┼Ťci─ůdni─Öcia z ftp://files.chip.pl/43117/p95v238.exe

NIE rozp─Ödzaj si─Ö za bardzo przetestuj go najpierw tym programem , jakdzia┼éa bez problemu bez obci─ů┼╝enia to nie znaczy ┼╝e b─Ödzie tak samo dzia┼éa┼é obci─ů┼╝ony ,a to jest test obci─ů┼╝eniowy

(Koks497) #17

Niechce mi sie sciagac :(:frowning:

Na stronie chipa jest tak czasami :(:(:frowning:

Moze jakis inny link ?

a co do postepu to pozostawie go 1.9 to sto mhz wystarczy bo dalej sie boje ,najwyzej mialem ustawione na 1.96 i zawiesil mi sie :(:frowning: wiec sie boje .A znasz moze jakis programik dzieki ktoremu moge zmieniac timingi ram┬┤u ? bo w moim biosie niemam takiej mozliwosci :frowning:

(Zbyszek K4) #18

poszukam programu my┼Ťle ┼╝e jak zwi─Ökszysz nap na proc to z powodzeniem mo┼╝esz podci─ůgn─ů─ç do 2GHz

(Koks497) #19

Ale problem jest ,ze niewiem jak powiekszyc napiecie :(:(:frowning:

A co do chlodzenia to standart niemam zadnych dodatkoweych wiatrakow ..... .Myslisz ,ze bedzie za cieplo ?

Juz mam ten programik do ktorego mi podales linka ...tylko niewiem jak sie go obsluguje ?

Czy jest tam cos takiego jak tester czy co ?

ojj chyba cos jest nie tak.......gdy gram w gierke to sie tnie.... .

Zacina sie ...... . .

(Misterdam) #20

Ten programik obci─ů┼╝a maksymalnie procesor i to jest jego g┼é├│wna funkcja. Ty w tym czasie powiniene┼Ť obserwowa─ç skok napi─Öcia, bo jak ju┼╝ pisa┼éem nie mog─ů by─ç za du┼╝e.

Wszystko zale┼╝y od p┼éyty g┼é├│wnej jak─ů masz i wersji biosu. Mo┼╝e twoja p┼éyta nie pozwala na zmian─Ö napi─Öcia( moja stara tak mia┼éa), mo┼╝e masz w ustawieniach na auto to zmie┼ä na manual i wtedy sie odblokuje.

Napisz jak─ů masz t─ů p┼éyt─Ö.