Błąd: Natychmiastowy restart komputera!

Witam, jestem nowym użytkownikiem i mam problem z komputerem, otóż kiedy włączam np. CoD Black Ops po świeżo co odpalonym komputerze nieużywanym z 10 godzin - gra chodzi z jakąś 1godzine może nawet 2… potem natychmiastowo komputer zostaje zamknięty (reset). Włączam go ponownie i chcę włączyć grę - gra załącza się i po ok 1-5 sek restartuje komputer. Błąd ten powtarza się w grach takich jak: CoD Black Ops, StarCraft II, City XL 2010. Natomiast w grach takich jak Assassin Creed II czy Sprintel Cell Convection po restarcie można znowu grać (ale krócej). W grze Battelfield Bad Company II po restarcie można grać do następnego restartu (długie godziny). W grach innych jak fear 2, Team fortess 2, Half life 2, Dragon Age, Crysis komputer sie nie resetuje. - wszystko na full detal full HD

Specyfikacja komputera:

Procesor: i7 860 2.80GHz

Ram: 8gb

Karta graficzna: Radeon HD 5750 1gb

System: Windows 7 64bit

Zasilacz: Fortron FSP500-60APN 85+ 500W PFC ATX 1

Wentylator Qoltec ChillFan 1225 17,8 dBA 1

Antywirus: Norton Internet Security 2010

Próbowałem formatowania, reinstalacji gier, bawienia sie w biosie w ustawieniach hot reset, Test ramu memtestem najnowszym pod bios na najwyższych możliwych obciążeniach. Nic nie pomogło. Wygląda to jak przegrzewanie sie ale procesor został ustawiony na max 70*C z 50*C - i to jest ok, karta graficzna dochodzi do około 85*C ale nawet po ostygnięciu gry automatycznie wywala razem z komputerem. Próbowałem też programowego podkręcania wiatraka z auto 36% na 80% ale to nic nie dało. Nie wydaje mi sie to także winą zasilacza bo jest z “zielonej listy” - tak ona sie bodajże nazywała, niestety gdzieś mi sie zgubiła karta z nazwą modelu. Proszę o szybką pomoc, przeglądałem inne fora ale to mi nic nie pomogło.

Komputer na gwarancji w Vobis - oplombowany, nie mogę go rozkręcać, kupowany we wrześniu tego roku. Serwis zabiera go na ok 14 dni a czasem dłużej.

Całe oprogramowanie i gry są w 100% legalne.

Edit

Błąd Kernel-Power 41(63) - “System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Przyczyną tego błędu może być fakt, że system przestał odpowiadać, uległ awarii lub nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.”

Wyłączenie RacTask nic nie dało… nawet nie wiem co miało dać - ale pisało na innych forach że jest to z tym związane.

Przy StarCraft II pomogło obniżenie grafiki - ale wydaje mi sie to za przypadek. Bo komputer jaka by nie była temp (niska) i tak sie bd resetował. Po 1 restarcie puki go nie wyłączę i nie odstawie na jakieś 4 h to mi nawet jak nic nie robie się wyłącza (ten przypadek występuje raz na ok 100 restartów) i nie jest to spowodowane usypianiem w panelu sterowania.

Komputer masz bardzo mocny, konfiguracja przebija mojego kompa ja mam na i3 procesorze złożony zestaw ale mi wszystko działa, black ops, bez problemu, patrząc na tytuły jakie wymieniłeś to problem tkwi w chłodzeniu, proponuje jakieś programy monitorujące prace grafiki, procesora ramu sprawdzić i potem porównać z innymi, prawidłowymi i dowiesz się gdzie tkwi problem, tytuły które podałeś są bardzo, nie wiem jak to powiedzieć, mocno obliczeniowe, mocno obciążają grafikę, procesor i inne podzespoły dlatego sądzę iż jest to problem z chłodzeniem, normalną reakcją komputera na przegrzanie jest restart, który ma za zadanie obniżyć temperaturę np. procesora. musisz poeksperymentować.

+takie pytanie poza tematem, czy gry są oryginalne?

+ewentualnie weź pod uwagę usterkę sprzętu, takie rzeczy też się zdarzają.

A więc tak, poszukaj jednak tego zasilacza, podaj model i nazwę chłodzenia, ewentualnie zrób zdjęcie z budy jak to wszystko wygląda.

Wszystkie gry jak i oprogramowanie jest 100% legalne.

Komputer może sie przegrzewać ale nie spotkałem sie jeszcze z tym nigdy że jak ostygnie to po włączeniu gry ona resetuje komputer a on teoretycznie jest zimny (po odczekaniu ok 10min z analizą programową temperatury na pulpicie)

Co do zasilacza to teraz szukam tej nazwy bo wczoraj było za późno żeby latać po domu i budzić rodzine.

Dodane 27.12.2010 (Pn) 12:06

Jest!

Zasilacz Fortron FSP500-60APN 85+ 500W PFC ATX 1

Wentylator Qoltec ChillFan 1225 17,8 dBA 1

Dodane 27.12.2010 (Pn) 12:24

http://forum.programosy.pl/czarna-lista … 13278.html - Fortron jest na zielonej liście zasilaczy

a może masz za słaby zasilacz i zasilacz nie daję rady z napięciami itp…i restartuje całą konfiguracje? ja mam ocz stealseries 660W chyba i mi wszystko śmiga :? :slight_smile:

Nie restartuje całej konfiguracji, tylko ikony które przed restartem przestawiałem nie są na swoim miejscu z uwagi na nie dokładne zamknięcie systemu ale i one znajdują się na pulpicie. Konfiguracja gier i systemu jest taka jaką ustawiałem.

a spróbuj sobie z wirtualizować np jakiś system mniej pamięciożerny np. VirtualBox’em i sprawdzisz czy to jest wina systemu czy sprzętu, jak na tym z wirtualizowanym systemie wszystko będzie działać to znaczy, że masz system kopnięty, proponowałbym Ci nawet zainstalować np Black opsa na tym systemie i zobaczysz czy reakcja jest taka sama, wnioski nasuną się same, jak się nic nie stanie po jakimś czasie grania, tzn że System, a jak objawy będą takie same to znaczy, że musisz coś ze sprzętem pokombinować. :slight_smile:

System był formatowany, skanowany specjalnymi programami do wypatrywania błędów i instalowany z 2 różnych wersji (1 przypisanej do dysku i 2 na płycie).

Dodane 27.12.2010 (Pn) 13:32

Co mnie zdziwiło że wszystko działa na Crysisie na, Dragon Age i Bad Company II nawet nawet a z StarCraftem II co kładł na grywalność a nie grafikę komputer nie daje sobie rady. - wszystko było testowane na Full detal full HD

Takie restarty aż wołają o wymianę zasilacza… skoki napięć i restarty gotowe. Bo od temperatur prędzej miałbyś zwiechy systemu. Sprawdź - jeśli masz dostęp - inny zasilacz.

Ale czy to na pewno jest związane z aż takimi dziwnymi reakcjami że raz grać można długo a potem co włączę to restart komputera? Zasilacz mogę wymienić (kupić), ale muszę wiedzieć że to jest bardzo prawdopodobne bo to jest jednak pewien koszt własny do już drogiego komputera.

W kompach nigdy nie wiadomo co jest nie tak. Dlatego lepiej jest pożyczyć taki zasilacz i sprawdzić na innym. Ja stawiam na zasilacz, bo objawy wskazują właśnie na niego.

Nie mogę dokładać żadnego sprzętu bo komputer jest oplombowany także na obudowie… 2 letnia gwarancja była by unieważniona.

Powodów może być kilka, i tak na tę chwile dla mnie do sprawdzenia sterowniki chipsetu oraz pozostałe, przyglądną bym się zasilaczowi oraz napięciu jakie ze ze ściany wychodzi, komputer mojego kolegi w domu robi identyczne problemy, a po przeniesieniu do sąsiada działa jak by to była całkiem inna maszyna. Szkoda że nie możesz budy otworzyć

Czyli zasilacz nie musi być kopnięty ale mam coś w kontakcie w ścianie? kompa mam podłączonego do listwy przeciw napięciowej i do listwy mam także podpięty monitor, głośniki i 2 lampy. To coś zmienia?

Jak już kolega pisał - to może być wszystko. Zawsze szukanie problemu jest na zasadzie eliminacji.

Na razie się udało! Cały dzień bez wyłączenia sie kompa - zmieniłem gniazdko z listwą bo tamta była naprawiana i to może dlatego. Poczekam jeszcze jutro jak będzie ok to dam znać że temat do zamknięcia :wink:

I jak tam jakie rezultaty, twoich wojaży? Dalej się wiesza, restartuje komputer? :smiley:

Eh, niestety tak… cały dzień był spokój - do czasu. Po graniu w Mass Effect 2 chciałem odpalić Black Opsa i znowu sie zaczęło - reset (ale to raczej nie wina opsa - jak już wcześniej podałem w innych też tak sie dzieje wiec nie łapcie sie tematu gry bo to ślepy zaułek :), chociaż wiem że Ops jest czasem słaby stabilnie jeszcze przy niektórych komputerach).

Dodam że przy Mass Effect 2 nawet na full HD komputer nigdy sie nie wyłączył, ani teraz ani przedtem.

Dodane 28.12.2010 (Wt) 23:25

A, dodam że komputer nigdy sie nie wiesza - ani w grach, ani w użytkowaniu - nigdy. Reset przychodzi bez żadnego ostrzeżenia. Może blue screen by pomógł? Ale jak ustawiam na “zrzut jądra” i “wyłącz automatyczny restart” czy jakoś tak to on robi to samo. Czy gdzieś na dysku zapisują się zrzuty blue screenów?

Dodane 29.12.2010 (Śr) 0:29

Przed chwilą podłączyłem słuchawki z głośników bo cały dzień grałem na słuchawkach a przy głośnikach się wyłączyło i - działa. Wieczorek pograłem… w CoD-a. Wszystko tej samej niby firmy - creative… Sam już nie wiem… Na głośnikach niby mogłem wczoraj z 1h pograć. Sytuacja z przełączeniem wyglądała tak:

gra - reset, włączam komputer - gra - reset, włączam komputer i szybko podłączam słuchawki żeby sprawdzić czy to może z nimi działało - gra - nie ma resetu. Czy to przypadek? 3 razy grałem na słuchawkach i z tego co pamiętam a pamięc mam zawodną, to działało. Czy to się zdarza czy to jednak przypadek?

  • Słuchawki i głośniki są podłączane do tego samego gniazdka audio (zielona obwódka) z przodu komputera (nie z tyłu) i nie ma w głośnikach wejścia na słuchawki więc trzeba oba sprzęty na przemiennie używać.

Jest jeszcze opcja z urządzeniami USB - może któreś z nich mieć zwarcie powodujące reset kompa - ale przy zwarciu na USB płyta główna wydaje dźwięk.

Brak jakiegokolwiek dźwięku chyba że jest bardzo cichy… Zwrócę na to uwagę przy następnej resecie.

  • Przy słuchawkach też się resetuje.

Dodane 29.12.2010 (Śr) 22:59

Brak jakiegokolwiek dźwięku.

Dodane 30.12.2010 (Cz) 15:26

Próbowałem grać na niskiej rozdzielczości bez AA ale nic to nie zmieniło, chyba było nawet gorzej.

Dodane 30.12.2010 (Cz) 22:46

Jeżeli bym już miał kupić nowy zasilacz to czy ten by był dobrym wyborem?: http://www.vobis.pl/oferta/komponenty_i … dular.aspx

I czy opłacało by się dokupić takie chłodzenie komputera na wszelki wypadek jeżeli było by miejsce? Czy może tan wiatrak się na coś nakłada zamiast innego?: http://www.vobis.pl/oferta/komponenty_i … 40_mm.aspx

Komponenty muszą pochodzić z Vobis - gwarancja komputera.