Błąd po aktualizacji Bios-u

Witam. Aktualizowałem Bios. Po aktualizacji gdy uruchamiam komputer pojawia mi się napis Brak pliku NTLDR i komputer się nie chce włączyć. I mam pytanie, jakim programem można cofnąć bios do ustawien fabrycznych? I kolejne pytanie, czy format komputera cofnąłby aktualizacje Biosu ? Stosowałem już chyba wszystkie sposoby które znalazłem na internecie: Naprawianie systemu z płytki instalacyjnej, wprowadzenie komend Fixboot i Fixmbr też nie pomogło. W biosie ustawiony jest pierwszy dysk jako ten z windowsem. Jeśli przywracam ustawienia fabryczne z poziomu biosu, problem znika, ale tylko na chwile. Gdy wyłącze komputer, lub zasilanie problem znów występuje. Proszę Was, co mam zrobić ?

być może pliki startowe systemu są na innym dysku niż system

spróbuj ustawić inny dysk jako pierwszy do rozruchu

I format pc nie cofnie aktualizacji biosu

A można jakoś cofnąć tą akutalizacje?

Możesz wgrać stary bios ale nic Ci to nie da

Nowy bios nic nie ma do systemu

Aktualizacji BIOSu nie cofaj! Jeśli masz płytę instalacyjną z Windowsem XP, wykonaj to: http://pclive.pl/porady-komputerowe/windows-2/windows-xp/brak-pliku-ntldr.html

Wymień bateryjkę na płycie.

Robiłem już to, a tak poza tym to ja mam windows 7, a nie Xp ;/

A po co wymieniać baterie na płycie ? Co to da ?

Jeśli bateryjka na płycie głównej ma za niskie napięcie to nie trzyma ustawień biosu i po każdym wyłączeniu traci te ustawienia.

Wymienień na płycię baterię CR2032 na nową, ustaw ładnie BIOS włącznie z sekwencją bootowania i problem zniknie. Koszt takiej baterii to z tego co pamiętam to ok. 5 zł., natomiast dostaniesz ją na bank u zegarmistrza, a jak nie, to możesz zapytać w sklepie komputerowym, ewentualnie zdarza się, że takie baterie mają zakłady dorabiające klucze. Problem wydaje mi się, że leży w tym, iż masz rozładowaną baterię znajdującą się na płycie głównej, która odpowiada za podtrzymanie pamięci CMOS, a więc kalendarza, godziny oraz ustawień BIOS, przez co po wyłączeniu komputera pamięć kasuje się i wtedy BIOS się resetuje do fabrycznych ustawień, co można łatwo poznać, ponieważ wyświetla się komunikat CMOS checksum error, lub CMOS battery is low, oraz po wejściu w BIOS setup jest wskazywana błędna godzina i data w wyniku czego komputer bootuje zamiast z dysku gdzie jest bootloader XP, to bootuje z tego drugiego co masz dopięty. Z drugiej strony dyski nie powinne się przestawiać, więc to wskazywałoby na to, źe dysk z Windowsem masz ustawiony jako slave, a ten drugi jako master i z poziomu BIOS setup ustawione prawidłowo, czyli ten z Windowsem jako primary, a ten drugi jako secondary. Nie wiem czy masz dyski, ale posprawdzaj, czy masz dobrze podłączone. W przypadku SATA, dysk z Windowsem powinien być podłączony jako pod gniazdo SATA0, natomiast drugi pod SATA1. W przypadku dysków ATA, najlepiej żeby dyski podlączone były pod złącze primary IDE(pri_ide)/IDE0(jest to oznaczane tak lub tak, zależy od płyty), napędy optyczne pod secondary i wtedy dysk z Windowsem ustawiasz jako MASTER, drugi jako SLAVE i napęd również jako master, ponieważ jako że jest na drugim kanale nie będzie konfliktu. Przy takim ustawieniu resetujący BIOS nie będzie sprawiał problemu, ponieważ opisana przeze mnie konfiguracja spowoduje, że BIOS prawidłowo będzie ustawiał dyski, czyli systemowy jako nadrzędny, a dodatkowy jako podrzędny.

Dodane mniej niż minutę temu

Jeżeli nadal nie będzie działać, komp musi startować z tego drugiego dysku, czyli on musi być podpięty jako SATA0/MASTER, ponieważ czasami Windows odwala taki numer, że nie wiedzieć czemu instaluje bootloader na dysku drugorzędnym, co w przypadku jego odłączenia skutkuje niemożnością załadowania systemu, dlatego najlepiej na czas instalacji Windowsa odłączyć wszystkie dyski(odłączyć im Molexy) i zostawić ten na którym będzie instalowany Windows i podłączyć dopiero po zainstalowaniu systemu.

Zauważyłem że komputer musi odpalać się z drugiego dysku, nie z dysku na którym jest windows. Więc ustawiłem drugi dysk jako pierwszy i wszystko działa, tylko problem w tym że po jakimś czasie sama zmienia się kolejność i wtedy znów ten błąd wyskakuje. Jak myślicie to jest spowodowane baterią ?

Kolejność nie może zmieniać się “sama” Jeżeli ustawienia, które poczyniłeś w BIOS się zerują do ustawień fabrycznych to może być to spowodowane uszkodzoną baterią.

Z tego wynika że tak (w każdym komputerowym można ją dostać, koszt ok 5zł).

To na 100% będzie bateria. Skoro musi startować z drugiego, przestaw go jako MASTER i podłącz w miejsce tego pierwszego, a pierwszy jako slave i podłącz w miejsce drugiego. Jak masz dysk SATA(wąski kabelek), wystarczy, że zamienisz kable sgnałowe kolejnością i po problemie. Ewentualnie możesz sobie ściągnąć Paragon backup&recovery np. i przy jego pomocy wykonać kopię sektora MBR drugiego dysku i odtworzyć na pierwszym, lub odłączyć zasilanie drugiemu dyskowi i zrobić to: instalacja-nakladkowa-windows-t486919.html

Dysk na którym mam system to SATA, a ten drugi dysk do ATA. Jak zmienić kolejność podpięcią? I jeszcze jedno pytanie, jak wyjąć tą baterie z płyty głownej, próbowałem ale za cholere nie wiem jak a nie chce czegoś zepsuć.

Wejdź w BIOS setup i poszukasz czegoś takiego jak SATA/RAID/SCSI Boot Order. Jeżeli znajdziesz coś takiego, lub podobną opcję ustaw na SATA. Jeżeli masz Awarda to będzie to w advanced BIOS features. Jeżeli nie znajdziesz czegoś takiego, to ustaw tak jak robiłeś dotychczas, ponieważ niestety nic nie wymyślisz z powodu obecności dysków pod różnymi kontrolerami. Baterię pamięci CMOS łatwo się wyciąga -z brzegu powinna być metalowa blaszka którą wciskasz w przeciwnym kierunku do baterii i wtedy paznokciem ją wyciągasz. Możesz się również wspomóc cienkim płaskim śrubokrętem.

A co właściwie to robi? Że ustawie na SATA ? Dysk musi mi się uruchamiać z dysku ATA, więc wtedy też mam SATA ustawić ?

Ta opcja spowoduje, że BIOS będzie podejmował próbę rozruchu z tego kontrolera co tam ustawisz, czyli SATA. Jeżeli masz coś takiego, ustaw jak pisałem na SATA, odłącz zasilanie, albo taśmę od dysku ATA i wykonaj nakładkę: instalacja-nakladkowa-windows-t486919.html. Spowoduje to nadpisanie systemu i przy okazji zainstalowanie bootloadera w MBR właściwego dysku.

Tylko że ja mam windows 7, a nie Xp ;/

No tak, moje niedopatrzenie. Tak to jest właśnie, jak człowiek udziela się w różnych działach. Tak czy siak żadnej przeszkody nie ma. Zrób to samo, tylko pod uruchomionym Windowsem 7 włóż płytę, uruchom instalator i wybierz uaktualinienie. Ta opcja działa dokładnie tak samo jak w XP.

Ale bateryjkę w płycie też wymienić ?