Błędy w aktualizacji

[grzegorz@manjaro ~]$ sudo pacman -Syu

[sudo] hasło użytkownika grzegorz: 

:: Synchronizowanie baz danych z pakietami…

 core jest aktualne

 extra jest aktualne

 community jest aktualne

 multilib jest aktualne

:: Rozpoczynanie pełnej aktualizacji systemu…

ostrzeżenie: menulibre: local (1:2.1.0-1) jest nowsze niż community (2.1.3-1)

rozwiązywanie zależności…

szukanie sprzecznych pakietów...



Pakiety (1) geoclue2-2.4.4-2



Do pobrania: 0,14 MiB

Do zainstalowania: 1,05 MiB

Zmiana po aktualizacji: 0,46 MiB



:: Kontynuować instalację? [T/n] T

:: Pobieranie pakietów…

 geoclue2-2.4.4-2-x86_64 142,7 KiB 892K/s 00:00 [######################] 100%

(1/1) sprawdzanie kluczy w bazie [######################] 100%

(1/1) sprawdzanie spójności pakietów [######################] 100%

(1/1) wczytywanie listy plików [######################] 100%

(1/1) sprawdzanie konfliktów plików [######################] 100%



błąd: nie udało się dokonać transakcji (konfliktujące pliki)



geoclue2: /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/geoclue.devhelp2 znajduje się w systemie plików

geoclue2: /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/home.png znajduje się w systemie plików

geoclue2: /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/index.html znajduje się w systemie plików

geoclue2: /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/left.png znajduje się w systemie plików

geoclue2: /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/right.png znajduje się w systemie plików

geoclue2: /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/style.css znajduje się w systemie plików

geoclue2: /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/up.png znajduje się w systemie plików

Wystąpiły błędy, nie zaktualizowano żadnego pakietu.

Aktualizacje przychodzą średnio co dwa tygodnie. Bez względu na to czy aktualizuję z terminala czy z menażera pakietów zawsze wyskakuje podobny błąd z pakietem geoclue2.

Jakikolwiek plik z tych, które konfliktują (a najlepiej wszystkie) sprawdzasz pod kątem właściciela (masz/miałeś jakieś paczki instalowane spoza repozytoriów oficjalnych):

pacman -Qo /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/up.png

Podobnie postępujesz z innymi plikami: pacman -Qo ścieżka/nazwa_pliku. W odpowiedzi na pytanie otrzymasz, że właścicielem pliku jest jakiś program, albo, że żaden program nie jest właścicielem tego pliku. W pierwszej sytuacji prowadzisz “inspekcję” do czego dany program Ci służy i ewentualnie go odinstalowujesz lub też forsujesz (-f) aktualizację. W drugim przypadku możesz spokojnie albo plik usunąć i ponowić aktualizację, albo sforsować aktualizację.

PS: Zrób sobie porządek z tym menulibre, bowiem - wbrew twierdzeniom z pacmana - paczka w repozytorium jest nowsza od tej, którą masz zainstalowaną lokalnie.

pacman -Qo /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/up.png

[grzegorz@PC ~]$ pacman -Qo /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/up.png

/usr/share/gtk-doc/html/geoclue/up.png należy do geoclue 0.12.99-2

Już to gdzieś kiedyś napisałem , praca,polecenia w terminalu to nie moja domena.

System , tak uważam i polecam Manjaro , jest po to by działał.

Jeżeli mogę to proszę tu na forum o pomoc , a nie o krytykę , bo nie umiem.

Powód jest prosty , gdybym 20 lat temy wybrał inny kierunek studiów to też miałbym , podejrzewam taką wiedzę że hej.

Nie umiałem , nie umiem , i nie będe umiał.

Praca zarobkowa zajmuje mi 12-14 godzin na dobę , to tak gwoli informacji (budownictwo).

Dlatego też proszę o pomoc.

Od tego chyba jest takie forum.

A wnajgorszym wypadku włożę nowo naganą płytę z innym systemem i zainstaluję go.

Po za tym mam zapisaną aktualizacje z błędami aktualizacji w pliku PDF , i znowu nie wiem jak ją wstawić do wątku.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Grzegorz

 

Nie krytykuję Cię, a jedynie podaję rozwiązanie. Niestety o ile wiem, to w Manjaro również nie ma narzędzia GUI, które byłoby nakładką na pacmana, a które umożliwiałoby uzyskanie informacji, które w takim przypadku są Ci potrzebne.

W wyniku aktualizacji systemu dostarczany jest do niego program geoclue2. W systemie masz geoclue. Pierwszy występuje w repozytorium, drugi w AUR i jest jego wcześniejszą wersją. Sam geoclue/geoclue2 się nie zainstaluje, zatem prawdopodobnie zainstalowany (czy zbudowany z AUR) został w wyniku instalacji czegoś. Czego nie mam pojęcia. Możesz to teraz “wyśledzić” i zobaczyć co dalej robić.

Pierwsze uzyskasz wpisując w konsoli:

sudo pacman -R geoclue

Pacman zwróci Ci coś. Możliwości są dwie - albo napisze Ci, że można owe geoclue odinstalować i czekać będzie na Twoją reakcję (T/n), albo nie i napisze, że nie może wykonać tego polecenia, albowiem jakieś programy wymagają geoclue. W takim przypadku musisz w pierwszej kolejności ustalić, czy te programy mogą korzystać z geoclue2, czy też nie - zobaczysz to na stronach albo pakietów w Archu (bo Manjaro czegoś takiego nie prowadzi), albo w AUR. 

Jeśli programy te będą mogły wykorzystywać geoclue2, to możesz geoclue “nadpisać” przez geoclue2:

sudo pacman -Syu --force

Jeśli nie to najprościej będzie jeśli po prostu podasz jakie to programy, bo pewnie szybciej ja (albo ktoś inny) się w tym rozeznam niż Ty.

Polecenie, które wyżej spowoduje zaktualizowanie systemu i wymusi aktualizację paczki(-ek) właśnie w takiej “kolizyjnej” sytuacji.

[grzegorz@PC ~]$ sudo pacman -R geoclue
[sudo] password for grzegorz:
sprawdzanie zależności…
błąd:  nie udało się przygotować transakcji (nie udało się rozwiązać zależności)
:: qt5-location: wymaga geoclue
[grzegorz@PC ~]$ sudo pacman -Syu --force
:: Synchronizowanie baz danych z pakietami…
 core jest aktualne
 extra jest aktualne
 community jest aktualne
:: Rozpoczynanie pełnej aktualizacji systemu…
:: Zastąpić engrampa-thunar przez community/engrampa-thunar-plugin? [T/n]

 

Rozumiem że [T] i [t] to znaki potwierdzające na tak?

Nie wykonywałem  dalej aktualizacji .

 

Tak, gdy pacman pisze [T/n] daje Ci wybór, przy czym domyślne działanie jest oznaczane Wielką literą. Najczęściej jest ono z jakiegoś powodu sugerowane. W przypadku owego thunara - po prostu należałoby dać T (lub po prostu enter).

 

Jeśli chodzi o geoclue. Qt5-location obecnie nie wymaga geoclue/2 (obawiam się, że masz jakąś bardzo starą wersję Manjaro i możesz się spodziewać jeszcze wielu jakichś kłopotów). 

 

Wydaj raz jeszcze polecenie:

sudo pacman -Syu

Odpowiedz twierdząco na sugestie pacmana. Podaj wynik wówczas, gdy próba aktualizacji się nie powiedzie. Jeśli to taki sam wynik jak w pierwszym poście - po prostu potwierdź, a możesz wówczas spróbować tak:1. pozbywasz się geoclue:

sudo pacman -Rd geoclue
  1. akutalizujesz system jw.
[grzegorz@PC ~]$ sudo pacman -Syu

[sudo] password for grzegorz: 

:: Synchronizowanie baz danych z pakietami…

 core jest aktualne

 extra jest aktualne

 community jest aktualne

:: Rozpoczynanie pełnej aktualizacji systemu…

:: Zastąpić engrampa-thunar przez community/engrampa-thunar-plugin? [T/n] 

:: Zastąpić fuse przez extra/fuse2? [T/n] 

:: Zastąpić gtk2-xfce-engine przez extra/gtk-xfce-engine? [T/n] 

:: Zastąpić gtk3-xfce-engine przez extra/gtk-xfce-engine? [T/n] 

:: Zastąpić gvfs-afp przez extra/gvfs? [T/n] 

:: Zastąpić libcl przez extra/ocl-icd? [T/n] 

:: Zastąpić libdbus przez core/dbus? [T/n] 

:: Zastąpić libnm-gtk przez extra/nm-connection-editor? [T/n] 

ostrzeżenie: menulibre: local (1:2.0.6-1) jest nowsze niż community (2.1.3-1)

:: Zastąpić py3parted przez extra/python-pyparted? [T/n] 

:: Zastąpić ttf-tlwg przez extra/fonts-tlwg? [T/n] 

rozwiązywanie zależności…

szukanie sprzecznych pakietów...

:: qt5-base konfliktuje z qtchooser. Usunąć qtchooser? [t/N] 

błąd: odkryto nierozwiązywalne konflikty pakietów

błąd: nie udało się przygotować transakcji (konfliktujące zależności)

:: qt5-base i qtchooser są w konflikcie

[grzegorz@PC ~]$ sudo pacman -Rd geoclue

sprawdzanie zależności…

błąd: nie udało się przygotować transakcji (nie udało się rozwiązać zależności)

:: qt5-location: wymaga geoclue

 

No - fakt - masz baaardzo długo nieaktualizowane Manjaro - stąd problemy. Dobra, spróbujmy sobie poradzić. Przy aktualizacji pojawia Ci się:

:: qt5-base konfliktuje z qtchooser. Usunąć qtchooser? [t/N]

Qtchooser już dawno nie występuje w repozytorium. Tu dajesz “t”, następnie enter… Patrzysz co dalej. Jeśli znów coś zgłosi, to wpisz co.

W przypadku geoclue na razie to zostaw. Prawidłowe polecenie będzie zawierać zdwojone “d”:

sudo pacman -Rdd geoclue

Na razie - nie rób tego. Zobaczymy czy pacman sobie poradzi sam.

sudo] password for grzegorz: 

:: Synchronizowanie baz danych z pakietami…

 core jest aktualne

 extra jest aktualne

 community jest aktualne

:: Rozpoczynanie pełnej aktualizacji systemu…

:: Zastąpić engrampa-thunar przez community/engrampa-thunar-plugin? [T/n] t

:: Zastąpić fuse przez extra/fuse2? [T/n] T

:: Zastąpić gtk2-xfce-engine przez extra/gtk-xfce-engine? [T/n] T

:: Zastąpić gtk3-xfce-engine przez extra/gtk-xfce-engine? [T/n] T

:: Zastąpić gvfs-afp przez extra/gvfs? [T/n] T

:: Zastąpić libcl przez extra/ocl-icd? [T/n] T

:: Zastąpić libdbus przez core/dbus? [T/n] T

:: Zastąpić libnm-gtk przez extra/nm-connection-editor? [T/n] T

ostrzeżenie: menulibre: local (1:2.0.6-1) jest nowsze niż community (2.1.3-1)

:: Zastąpić py3parted przez extra/python-pyparted? [T/n] T

:: Zastąpić ttf-tlwg przez extra/fonts-tlwg? [T/n] T

rozwiązywanie zależności…

szukanie sprzecznych pakietów...

:: qt5-base konfliktuje z qtchooser. Usunąć qtchooser? [t/N] t

:: steam-manjaro konfliktuje z steam. Usunąć steam? [t/N] t

:: xorg-server i xf86-input-aiptek konfliktują ze sobą (X-ABI-XINPUT_VERSION). Usunąć xf86-input-aiptek? [t/N] t

ostrzeżenie: wykryto cykl zależności:

ostrzeżenie: readline zostanie zainstalowane przed zależnościami bash

ostrzeżenie: wykryto cykl zależności:

ostrzeżenie: harfbuzz zostanie zainstalowane przed zależnościami freetype2

ostrzeżenie: wykryto cykl zależności:

ostrzeżenie: harfbuzz zostanie zainstalowane przed zależnościami freetype2

:: Kontynuować instalację? [T/n] t

(788/788) sprawdzanie kluczy w bazie [######################] 100%

(788/788) sprawdzanie spójności pakietów [######################] 100%

(788/788) wczytywanie listy plików [######################] 100%

(788/788) sprawdzanie konfliktów plików [######################] 100%

błąd: nie udało się dokonać transakcji (konfliktujące pliki)

geoclue2: /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/geoclue.devhelp2 znajduje się w systemie plików

geoclue2: /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/home.png znajduje się w systemie plików

geoclue2: /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/index.html znajduje się w systemie plików

geoclue2: /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/left.png znajduje się w systemie plików

geoclue2: /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/right.png znajduje się w systemie plików

geoclue2: /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/style.css znajduje się w systemie plików

geoclue2: /usr/share/gtk-doc/html/geoclue/up.png znajduje się w systemie plików

Wystąpiły błędy, nie zaktualizowano żadnego pakietu.

 

Spróbuj to zrobić tak:

sudo pacman -Rdd geoclue && sudo pacman -Syu

Potem, reguły jak w moim poprzednim poście.  Ze względu na to, że masz bardzo dawno nieaktualizowany system, przed jego aktualizacją ściągnij sobie najnowszy obraz iso Manjaro w wersji, którą stosujesz i wypal płytkę lub pendrive’a. Warto, choć mam nadzieję, że damy radę z normalną aktualizacją.

Loading Linux 3.16.7.4-1-MANJAROx32 ...

błąd:nie znaleziono pliku "/boot/vallinuz-316I606"

Loading initial ramdisk...

błąd : najpierw należy wczytać Jądro.



Naciśnięcie dowolnego klawisza kontynuje...

Jakie to szczęście w nieszczęściu że mam dwa systemy operacyjne. Aktualizacje chyba zakończyły się sukcesem , tylko ten wpis mnie niepokoi.nie wiem jak postąpić. Napisałem też nw w/w temat na L.pl.

mhwd-kernel -li

Rozumiem, że to Manjaro startuje. Po wydaniu tej komendy otrzymasz listę zainstalowanych kerneli. Wygląda tak, jakbyś w GRUB miał pozostałości po niezainstalowanym już kernelu. Jeśli powyższa komenda wyświetli Ci jakieś kernele, ale nie będzie pośród nich linux316, to wydaj polecenie

update-grub

powinno naprawić.

Nie ,nie tak mam stronę po Welcome GRUB , wybór systemu GNU  i  ( jak wyżej)  nie mogę wejść w manjaro pomimo wyboru z list, Windows startuje.

Czy to: http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,93.msg145.html jest dla Ciebie zrozumiałe?

W wyniku aktualizacji usunięty został niewspierany już kernel (dlaczego - nie mam bladego pojęcia, bowiem nie powinno tak się stać) - stąd nie masz jak wejść do Manjaro. Jeśli w GRUB (ew. “opcje zaawansowane”) masz jakiś inny kernel do Manjaro - to również możesz z niego odpalić Manjaro.

Jeśli tekst wyżej jest zrozumiały, to po uzyskaniu dostępu do Manjaro (schrootowaniu systemu), zainstaluj jakikolwiek kernel np. 4.4 (bo to LTS i dłużej będzie wspierany), wyjdź z chroota i powinno już działać. Kernel zainstalujesz przez mhwd-kernel (więcej tu: https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Manjaro_Kernels ) albo po prostu:

pacman -Syu linux44 && grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

To ostatnie jedynie dla pewności, bo jak ostatni raz bawiłem się Manjaro, to post-install kernela sam wywoływał to polecenie.

http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,93.msg145.html jest dla Ciebie zrozumiałe? 

Nie , nie ogarnę tematu.

 

Jeśli w GRUB (ew. “opcje zaawansowane”) masz jakiś inny kernel do Manjaro - to również możesz z niego odpalić Manjaro.

mam kernela 3.16 ale i ta opcja nie działa , powrót do komunikatu

Loading Linux 3.16.7.4-1-MANJAROx32 ...



błąd:nie znaleziono pliku "/boot/vallinuz-316I606"



Loading initial ramdisk...



błąd : najpierw należy wczytać Jądro.







Naciśnięcie dowolnego klawisza kontynuje...

Odpocznijmy trochę od Manjaro, przepraszam mam trochę pisaniny, inwentaryzacja.

Bardzo dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam.

Grzegorz

Ok. Prościej będzie jeśli odnajdziesz mnie na #manjaropl lub #archlinux.org.pl (IRC). Ustawimy to. Przedtem przygotuj sobie instalkę Manjaro.

Ok

Na l.pl.

rozumiem że mam wypalić świeżą płytę z Manjaro ze strony L.pl. znajdę chwilę , zajme się tematem.

Pozdrwiam

Nie wiem co to jest l.pl. Najnowsze obrazy ISO Manjaro możesz pobrać z https://sourceforge.net/projects/manjarolinux/?source=directory - wersja (środowiska) w zasadzie obojętna.

linuksiarze.pl forum

Wypale płytę i spróbuję jeszcze raz zainstalować system.

 

Nie ma potrzeby instalacji.