Blue Screen-y z nieznanej przyczyny w systemie Windows 7

Witam. Mówiąc krótko komputer z Windows 7 x64 zalicza ostatnimi czasy regularne Blue Screeny, których nie mam pojęcia co jest przyczyną.

Ponieważ zdarzenia te zaczynają przysparzać mi coraz więcej problemu i niepokoju postanowiłem prosić o radę bo sam się na tym znam słabo.

Zależy mi przede wszystkim na próbie ustalenia przyczyn tych zdarzeń i proszę zatem o dalsze instrukcje postępowania.

System oczywiście wyprodukował z tych zdarzeń serię plików zrzutu pamięci .dmp.

Narzędzie WinDbg posiadam zainstalowane.

 

Bardzo proszę o wszelką pomoc zwłaszcza jak wspomniałem z zakresie tej możliwej przyczyny.

Konkrety, konkrety, konkrety …

Zaliczamy do nich: konfiguracja sprzętowa, jakiś punkt zaczepienia odnośnie BSOD (kod, treść, może być nawet analiza .dmp)

I ja poproszę o dokładne instrukcje co i jak mam podać ?

 

Odnośnie konfigu: co dokładnie mam podać to oczywiście to zrobię ?

 

Czy może być to “zwykła” analiza pliku .dmp z Debuggera Windows ?

Wrzuć screena z tego programu

http://www.nirsoft.net/utils/bluescreenview.zip

 

Przy okazji screeny z HDTune zakładka Health oraz HWInfo zakładka Sensors (całe okno)

http://www.hdtune.com/files/hdtunepro_550_trial.exe

http://www.hwinfo.com/files/hw32_448.exe

Podstawowy konfig. HWInfo ma te informacje także myślę, że to wystarczy jeśli nie proszę pytać: klik

 

BlueScreenView: klik

 

HDTune>Health: klik

 

HWInfo>Sensors: klik i klik

 

I zamieszczam także analizę zrzutu z WinDbg do wglądu: http://wklej.org/id/1544285/

Oraz dokładniejszą z !analyze-v: http://wklej.org/id/1544320/

Obie dotyczą jednego z plików .dmp ostatniego.

W windbg powinieneś najpierw wskazać ścieżkę do symboli: http://msdl.microsoft.com/download/symbols .

 

Stop 3B to zazwyczaj driver grafiki. Te z analizy dumpa odwołują się do jądra systemu, ale w BSV wylistowane masz też takie związane z grafiką. Coś ostatnio zmieniałeś? Kartę/driver/aktualizacja?

Podany link u mnie wyświetla niestety pustą stronę…

 

Tak dobrze wiem o symbolach do WinDbg, czy powinienem to zależy jeśli to wymagane to dobrze zrobię to. Niestety nie mam zbyt dokładnej wiedzy jak to należy zrobić pod tę wersje systemu oczywiście ? Prosiłbym o instrukcje jeśli można.

 

No tak widzę, że to coś związanego z jądrem tylko dziwne, że wcześniej w ogóle nie miałem BSOD-ów, dopiero od pewnego czasu one są.

Karty graficznej nie zmieniałem, natomiast ostatnio kilka razy aktualizowałem jej sterowniki bo takie otrzymywałem informacje o nowszych wersjach z Panelu NVIDIA GeForce Experience.

H@wkeye

Proszę zapoznać się z tematem i poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj, umieszczonego w prawym dolnym rogu swojego posta, następnie opcji Użyj pełnego edytora, znajdującej się pod edytowanym postem.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Link wklejasz do windbg jako źródło symboli, w przeglądarce nie zadziała :wink:

A sterowniki GF sam ostatnio cofałem przez problemy z wyświetlaniem - usunięcie istniejących i wgranie drivera z płyty od karty załatwiło sprawę.

Wrzucam zatem raz jeszcze raport z WinDbg tym razem z wczytanymi symbolami: http://wklej.org/id/1544558/

 

Czyli najprawdopodobniej są to drivery od grafiki ? No cóż bardzo możliwe tym bardziej, że słyszałem coś o problemach z tego typu sterownikami tu konkretnie i w ogóle jako nowszymi, które podobno często są gorsze od starszych.

 

A jeśliby bez wątpienia przyczyną były to sterowniki, to jak dokładnie zrobić tę reinstalację ? 

 

Na moje oko z tego logu nie wynika w 100%, że to sterownik grafiki jest winny ?

Na 100% to pewna jest śmierć i podatki. Sam komunikat, sugeruje problemy z pamięcią, więc nasuwa się, że należałoby potraktować pamięci jakimś memtestem.

Podaj konfigurację sprzętową komputera (procesor, płyta główna, pamięci, dyski, zasilacz, karta graficzna …). To co wyświetla ci HWInfo - jest zupełnie niewiarygodne (chyba że trzymasz cały komputer w kąpieli olejowej - to co innego …)

To co napisał Veers (chociaż może chodzić i o pamięc grafiki) + komenda !analyze -v z windbg - w podlinkowanym widać tylko ładowanie dumpa…

uruchamiasz windbg -> wskazujesz symbole -> wskazujesz dump -> !analyze -v -> wrzucasz stack trace

Tak zgadzam się z tym, tylko po co ta ironia.

Powtórzę też właściwie za HWInfo choć nie zgadzam się że coś tam jest niewiarygodne i to zupełnie bo co w ogóle jest ? nie - odpowiada prawdzie. Nie wiem czego jeszcze oczekujesz, sobie żarty ze mnie robisz czy coś ?, ale tak:

CPU: Intel i5 Core 3470 3,2 GHz LGA 1155, RAM: 8 GB DDR3 1 kanał GEIL 1333 MHz, Mo-Bo: MSI B75A-G43 z chipsetem Intel B75, HDD: Seagate SATA III 1 TB, grafa: NVIDIA GeForce GTX 650Ti 1 GB pamięci, PSU: Be Quiet! Pure Power L8 530W… co jeszcze mam wymieniać dalej ?

Dodam też, że wszystkie podzespoły, pamięć RAM także są całkowicie nowe bo i komputer jest dopiero co właściwie kupiony.

 

Nie trzymam w żadnym oleju skąd ten pomysł, nie rozumiem ? O ile wiem bo czytałem te rzeczone memtesty z Live CD podobno działają przewlekle i niezbyt właśnie wiarygodnie w porównaniu z innymi tak wykazały inne testy…

 

A koledze odpowiem tak. Nie za bardzo zrozumiałem o co Tobie chodzi, dlatego wstawiam cały log z !analyze -v: http://wklej.org/id/1545109/

Z tym, że przypominam że zajmujemy się na razie jednym plikiem .dmp tym ostatnim w kolejności, a pozostałe mogą dotyczyć czegoś innego widać to też w BSV.

 

Poza tym apel: proszę nie podawać dwóch instrukcji jednocześnie bo nie wiem, do której mam się w końcu stosować, do obu ?

 

 

 

To ja może w roli adwokata za nas obu:

Kolego… nie ma po co się obruszać za ironię - dobrze stosowana jest wyśmienitą formą satyry, dostępną tylko dla inteligentnych. O motywacji do samodoskonalenia przez prześmiestwo (nie mylić z ośmieszeniem) nie wspomnę, bo to zależy od egzemplarza, na mnie działa. Skoro to skomentowałeś, to może na Ciebie również.

Kąpiel olejowa była sugetią, że albo program HwInfo nie zna się na Twoich czujnikach,  albo same czujniki nie działają jak należy - zdarza się… 26 stopni to temperatura ciepłego pokoju, a nie procesora.

Szerszy opis po wygooglaniu “mineral oil cooling”.

Dla weryfikacji możesz powtórzyć odczyt przy pełnym obciążeniu CPU. Chyba że masz jakiś super-mega-hiper system chłodzenia. Nie siedzę w konsumenckich intelach, to się nie wypowiem ile powinno być.

 

Co do “mojej” części:

Linki się różnią, zawartość różwież, ale ważne że widać już co trzeba, a właściwie nadal niewiele widać: wspomniany svhost.exe to kontener usług windows, nadal problem z pamięcią.

Jedyny proces wspomniany w stack trace to 

MiGetTopLevelPfn

przerzuć to przez googla, może coś dopasujesz lepiej ode mnie.

Pierwsze wyniki obwiniają antywirusy lub sterownik grafiki. O ile nie zaglądasz na dziwne strony, to tymczasowo można AV wyłączyć, a sterowniki usunąć przez panel sterowania, (dla pewności) usunięcie karty graficznej w managerze urządzeń, restart, instalację ze strony producenta karty graf. Jak to nie pomoże, to ta sama procedura ale z płytą dołaczoną do kary graficznej - stare drivery bywają lepsiejsze.

 

Dwie instrukcje = dwa podejścia = zamieszanie, ale zauważ że wnioski są takie same, a obydwa pomagające Ci za darmoszkę goście wzajemnie uzupełniają prośby o info. Taka burza mózgów… nie wykluczamy się z wnioskami, więc każda uwaga może się przydać.

Zasadniczo drunkula wyczerpał temat, ale skoro wyczułeś ironię, to powinieneś wiedzieć że w retoryce jest to trop używany dla podkreślenia skuteczności przekazu.

Konfiguracja sprzętowa, w przypadku rozmów przez internet - to PODSTAWA. Przeczytaj swój pierwszy post, i sam powiedz ile informacji można z niego wyciągnąć ? Obrazowo: jeśli dzwonisz do mechanika, to nie mówisz mu że masz samochód który nie jeździ, tylko podajesz markę i przynajmniej rodzaj silnika oraz objawy. Zaś w drugą stronę, mechanik ci nigdy nie odpowie: “weź pan klucz 10 i odkręć głowicę”, tylko też zacznie od podstaw, pytając np. czy aby na pewno ma pan paliwo w baku …

Informacja o tym że komputer jest właściwie nowy, nie oznacza że jest właściwie dobry, nawet jeśli podzespoły wydają się być z nie najniższej półki. Ba! To nawet nie musi oznaczać że wszystko jest sprawne w 100%.

To tyle beletrystyki.

 

Stawiam orzechy przeciw dolarom, że winna jest pamięć. Może nawet nie sama w sobie, lecz w połączeniu z tą konkretną płytą główną. Ja bym zrobił najpierw test memtestem, a potem nawet pokusiłbym się o sprawdzenie jak się będzie komputer zachowywał z inną kością pamięci.

Wiesz co chyba masz jednak rację z tym olejem cokolwiek by to nie znaczyło, bo ja też uważam że HWInfo w opcji Sensors trochę przekłamuje pokazując te informacje o temperaturach CPU, ale należy też pamiętać, że on to robi w bardzo konkretnym momencie bo i sytuacja tutaj stale i dynamicznie się przecież zmienia dobrze o tym wiesz, a nie żaden tam olej.

Poza tym u mnie inny program do ID pokazuje zgoła coś innego - że temperatura średnio obciążonego procka oscyluje wokół 21 góra 22 stopni.

Na chłodzenie CPU też specjalnie nie narzekam, jest standardowe od wentyla, a żadnym tam podkręcaniem, overclocking’iem czy innymi sposobami dodatkowego chłodzenia się nie zajmowałem i nie zamierzam.

 

Wciąż nie widać w logach tego co potrzeba ? No to co jeszcze mogę zrobić by było widać więcej ?

Nie mam pojęcia co to jest i co oznacza bo się na tym nie znam: nt!MiGetTopLeve1Pfn+65, szukałem oczywiście w Googlach ale niczego konkretnego nie znalazłem. Poza tym może, jest tam coś analogicznego napomknięte: klik

 

Czyli generalnie nadal rzeczywiście nic nie wiadomo, analizy wskazują możliwość różnych przyczyn, a nie tylko jednej ?

Tym bardziej jeśli dorzucić to, że dotąd obrabiamy tylko jednego .dmp-a, a chociażby w BSV widać że jest ich więcej i o odmiennej zapewne genezie powstania i wystąpienia ?

 

Co do AV. Właściwie mam aktywne dwa antywiry Avasta Free i systemowego Defendera, poza tym oczywiście Firewall jest włączony.

Czy zatem taki układ jest dobrym rozwiązaniem ?

 

Głównie rezydentnie to Avast działa, nie wiem o jakich stronach dziwnych mówisz, ale bardzo rzadko wykrywa on coś złośliwego z net-a i natychmiast zresztą to blokuje. Regularnie też skanuję system ww. AV na obecność szkodników, a także aktualizuję system co jest bardzo ważne bo od czasu do czasu M$ informuje np. o dziurach i to krytycznych we wszystkich Windows’ach. Ostatnio było o tym głośno.

A więc czy np. jakaś infekcja się mogła wdać i jest powodem tych BSOD-ów - raczej wykluczam, chociaż to nigdy nie jest pewne na 100%, one bywają perfidne.

 

Odnośnie dwóch instrukcji - skoro tak to w porządku, miło słyszeć że wszystko idzie jak w szwajcarskim zegarku.  :slight_smile:

 

A koledze @Veers.

Tak wiem, że na początku nie podałem tych informacji zwłaszcza o objawach, to pewien mały błąd. Ale te objawy ograniczają się praktycznie do dwóch rzeczy: pewnej nagłości wystąpienia zdarzenia i restartu komputera, ot co.

Ale też skąd niby mam to wiedzieć czego oczekuje odpowiadający ? Niech zapyta o co mu chodzi to z całą pewnością odpowiem nawet wyczerpująco na jego pytania tylko muszę wiedzieć jakie, na co ?

Gdybym sam to wiedział nigdy bym nawet nie śmiał napisać tego wątku.

Osobiście nie porównywał bym mechanika z komputerem. Ten pierwszy pewnie i tak będzie musiał zobaczyć ten wóz w warsztacie i już będzie wiedział co jest na rzeczy, a tutaj mówimy o czymś dużo trudniejszym bo poruszamy się w warstwie stricte teoretycznej bo zdalnej.

 

Gdybym chciał po prostu zaniósłbym ten komputer do serwisu bez zadawania jakichkolwiek pytań. Ale to ostateczność.

 

Czyli koniec końców dochodzimy tutaj do momentu, który szczerze mówiąc jest dla mnie pewnym wyzwaniem bo np. Memtest-a nigdy nie używałem czy też w ogóle nie znam właściwie idei Live CD, na której się on opiera, nie mówiąc już co dalej.

O ile to rzeczywiście jest jedyna i podstawowa przyczyna, a nie jedna z wielu np. ?

Nie do końca też jest pewne o problem z jaką pamięcią chodzi ? o RAM, czy też może o czym już wspomniano o wewnętrzny układ pamięci GPU ?

 

A może po prostu wymiana, ale to już w serwisie bo ja zdecydowanie “sprzętowcem” nie jestem - tej kości pamięci RAM o ile to on zawinił, na model innej marki rozwiązałaby problem ? Może po prostu jest źle dobrany ? Gdzieś już o tym słyszałem, że te moduły czymś tam się od siebie różnią jedne są gorsze, inne lepsze, ale żeby aż tak ?

 

Tylko jeszcze jedno chciałbym przypomnieć bo już o tym pisałem. Mianowicie przez długi czas właściwie od samego kupna komputera nie było u mnie tych Blue Screen-ów w ogóle, dopiero od jakiegoś czasu miesiąca, góra dwóch je obserwuję. To by wykluczało np. przyczynę kości RAM a z kolei wskazywałoby na sterowniki jednak bo te aktualizowane były ostatnimi czasy.

 

Niestety moim skromnym zdaniem jeśli można je wyrazić, chociażby testy w BSV wykazują, że te przyczyny mogą być różne jednocześnie.

Ale czy też np. dałoby się na tej podstawie wysnuć wniosek o jednej, generalnej przyczynie ?

Czy też bez dodatkowych, dokładniejszych analiz się nie obejdzie ?

Wow… Czy nie prościej by było gdybyś pobrał memtesta, wykonał skan i przedstawił wyniki w formie: są błędy / nie ma błędów? Opisów jak użyć tego programu jest tyle że bez trudu znajdziesz taki który ci podpasuje. Jeśli zamiast tego mamy podyskutować o semantyce… To nie dziś. Dziś wykluczmy lub potwierdźmy czy problem stanowi pamięć RAM.

Na przyszłość zaś: http://rtfm.killfile.pl/#precyzja

Bez dalszych analiz się nie obejdzie.

 

O ile posiadasz płytę z driverami od producenta grafiki, to sterownik możesz “cofnąć” następująco: odinstalowanie istniejącego -> (ewentualnie, dla pewności) usunięcie karty w managerze urządzeń -> restart -> instalacja drivera z płyty.

 

Testowanie ramu: o ile od razu czegoś nie wykaże, to Memtest86 sugeruję ustawić w tryb ciągłego testowania na noc, a wyniki sprawdzić po powrocie z pracy / szkoły. 

 

Tester ramu grafiki znajdziesz np. tu: http://www.majorgeeks.com/files/details/video_memory_stress_test.html 

Dobrze to zabieram się do roboty, choć uważam że i tak już wiele osiągnęliśmy bo zależało mi przede wszystkim na określeniu przyczyn/y tych zdarzeń.

 

Postaram się zrobić ten test w Video Memory stress Test. A BTW jak długo trwa taki test ?

Na pewno pomyślę o reinstalacji sterowników, oryginalną płytę do nich oczywiście posiadam.

Co do Memtest-a to pewnie zajmie mi to dłuższą chwilę, ale też się zastanowię.

O tym generalnie co będę robił dalej na pewno zdecyduję później.

 

A jeszcze miałbym takie pytanie dodatkowe zainspirowany podlinkowanym tematem, który sam podałem w poście #15 konkretnie o tych wirtualnych napędach.

Otóż posiadam również jeden taki właśnie wirtualny napęd - Virtual Clone Drive i zastanawiam się czy przypadkiem to on nie wywołuje tutaj splotu okoliczności prowadzących do Blue Screen-ów i w ogóle na to co pisze ekspert tamtego forum ?

Wiem, że napędy takie dość mocno siedzą w systemie i potrafią nawet zakłócić jego prawidłowe działanie, generowanie niektórych logów itp.

 

Albo i w pewnym przypadku również na celowniku może być aktywny antywirus i Firewall (ja korzystam z systemowego), chociaż wydaje się że one powinny być w systemie obecne ?

… tak się zastanawiam: chcemy rozwiązać problem, czy wyszukać wszystkie możliwe kombinacje mogące go powodować ?