Blue screeny i resety komputera

Witam. Wymieniałem wczoraj zasilacz w komputerze. Włączyłem żeby sprawdzić czy komputer działa po czym wyłączyłem go przyciskiem żeby zamknąć obudowę i poukładać kable. Po ponownym uruchomieniu komputera windows nie chciał się załadować, wyskakiwało okno, że nie można załadować systemu windows. Użyłem opcji odzyskiwania systemu i ruszyło. Niby wszytko działało, ale system strasznie zamulał, programy się wolno ładowały, pliki winrar wolno rozpakowywały itd. Dodatkowo co jakoś 20-25 minut resetowało mi komputer bluescreenem z błędem Video Scheduler Internal Error

Sformatowałem dysk, zainstalowałem czystego windowsa i dysk zaczął chodzić płynnie, ale nadal resetuje mi komputer blue screenami o różnych treściach. Dotychczas były to:

-Video Scheduler Internal Error - TO wyskakiwało podczas używania przeglądarki CHROME
-Kernel security check failure -to wyskoczyło przy próbie instalacji oprogramowania realtek

-Driver IRQL NOT LESS OR EQUAL - TO wyskoczyło podczas pobierania gry ze steam

Dysk na którym jest windows to GOOD RAM CX400 SSD

Sprzęt jaki posiadam to

-MSI B450 TOMAHAWK MAX

-AMD RYZEN 5 3600

-Gigabyte rx5700xt gaming oc

-2x8Gb RAM VENGENANCE RGB PRO 3200MHz

-Zasilacz Corsair TX550M

Również dwa razy podczas gry zresetowało mi komputer. Ekran się zacina, chwilę później robi się zielony i reset. Parę godzin był spokój z BSoD dopóki nie zresetował się komputer podczas gry i teraz sypie BSoD nawet podczas przęglądania internetu. Treść za każdym razem inna.
Pierwszy raz stało się to stało jak podkręciłem w MSI after burner pracę wentylatorów. Wówczas miałem stary zasilacz ( Thermaltake smart se530W), więc myślałem, że to on jest tu winny. Niestety na nowym to samo.
Próbowałem już przeinstalować sterowniki kilkukrotnie, wyłączałem profil XMP w BIOSIE.
Karty nie podkręcałem.

Zgaduję: uzywasz Radeon Software zamiast sterowników Windowsa.
Poszukaj na forum z dwa tygodnie temu był podobny temat, opisałem jak przywrócić normalność, a ktoś inny jak zrobić by działało stabilniej. :wink:

Tak w sumie jak teraz pomyślę, to pierwszy raz mi zresetowało komputer jak ustawiłem wyższe RPM w MSI AB. Drugi raz po reinstalacji windowsa wszystko chodziło ok dopóki nie zainstalowałem oprogramowania radeon i tam nie podkręciłem RPM. Około godzina i wyrzutka. PRoblem w tym, że stockowe ustawienia prędkości wiatraków GPU są tragiczne i rdzeń grzeje się do ok. 100-105 C. Zastanawiam się czy zwrócić tą kartę czy jednak AMD ogarnie te sterowniki. Na zagranicznych forach ludzie już o tym od września wypisują.

… a nie ustawiłeś gdzieś trybu “gaming”/boost? Od biedy przejdź na sterowniki Win10. Stracisz FPS, ale będzie stabilnie i za jakieś czas ponownie spróbować tych dedykowanych.

Druga sprawa: jaka obudowa, jak wentylowana? 5700 to jednak piecyk.

Żadnego trybu nie ustawiałem. Właśnie sobie zainstalowałem windowsa ponownie, ale tym razem nie zainstalował sterowników do RX’a… Jest jakiś sposób na zainstalowanie tych windowsowych? Instaluje podstawową kartę graficzną microsoft.

Obudowa modecom oberon pro. Wentylator z przodu oraz z tyłu. Na procku fortis 3.

Sam Ci dogra, prawy myszy na karcie + aktualizuj lub z ustawień aktualizuj system i szuka…

Właśnie tym sposobem instaluje te podstawowe windows i twierdzi, żę są aktualne

… a karta jest opisana jako rx5700? Jak nie to usuń i dodaj.

W jaki sposób się to dodaje?

“Nieznane urządzenie” + ppm

Jak na razie, jak odinstalowałem w menadżerze urządzeń jeden sterownik to od razu został zastąpiony przez starszy. Usunąłem za pomocą DDU wszystkie sterowniki i zainstalowałem na czysto wczorajszą aktualizacje. Jak nie pomoże to będę kombinował z tymi windowsowymi.

Myślisz, że stare sterowniki mogły się gryźć z tymi nowymi?

Czytałem, że zmniejszanie zegara karty może pomóc, jak uważasz?

Nie mam karty i nie powiemCi o nowych. Wiem tylko, że 2 tygodnie temu ktoś miał podobny problem z tym “dodatkowym” oprogramowaniem. :wink: Poczekaj na kogoś bardziej kompetentnego, a z ciekawości… ile stopni teraz?

Duża część problemów z Navi wynika ze źle odinstalowanych sterowników. Trzeba zrobić czystkę totalną, zainstalować sterowniki i przynajmniej raz uruchomić ponownie komputer, nawet jak instalator nie prosi.

Inne powody dziwnych anomalii to:

  • włączony Enchanced Sync - sam to miałem na RX 580
  • włączony AMD Relive
  • włączona nakładka AMD
  • włączony MSI Afterburner.
  • włączony Radon Chill
  • włączony Radeon Anti-lag.
  • włączony Radeon Boost

Navi to nowy wynalazek na rynku i ma swoje problemy wieku dziecięcego - jak chyba wszystko dzisiaj. Sterowniki też są nowe, bo zostały całkowicie przebudowane. Jeżeli nie jesteś zadowolony z Adrenalin 2020 i masz problemy to wielu posiadaczy poleca zainstalować 19.12.1 i czekać na kolejne Adrenalin 2020.

Teraz czytam, ze 20.1.4 powodują problem z zegarem karty. Ten trzyma się w okolicach 500 Mhz jakby coś blokowało jego rozkręcenie. Niemniej część posiadaczy rozwiązała ten problem robiąc czystkę w sterownikach. Wielu ludzi narzeka, ale niewielu robi tak podstawową rzecz ja czystka z resetem ustawień - ok, instalując po skorzystaniu z DDU wszystko powinno mieć ustawienia fabryczne, ale warto jeszcze raz to zrobić po samej instalacji.

Temperatura oscyluje w granicach 100C, ale na razie zostawiam stockowe RPM fan. Przypuszczam, że właśnie grzebanie nawet przy prędkości wiatraczków powoduje u mnie te crashe.

Ok, a co rozumiesz poprzez czystkę totalną w sterownikach poza usunięciem za pomocą DDU? Usunąłem stery za pomocą DDU w trybie awaryjnym i odznaczyłem automatyczną aktualizacje, tak jak polecałeś w poście wspomnianym przez Marcina.

100 stopni masz na HotSpocie mam rozumieć? Kupiłeś kiepski model karty. Odradza go większość recenzentów przy czym, nie jest najtańszy.

Tak na hot spocie. Ja właśnie widziałem dużo pozytywnych opinii zagranicznych recenzentów - chociażby Gamers Nexus podając tego Gigabyte’a jako jeden z lepszych wyborów jakość- cena. Na zagranicznych forach wyczytałem, że po prostu stockowe ustawienia wentylatorków są do kitu i trzeba je sobie podkręcić.

Ale w razie czego mam jeszcze parę dni na zwrot karty :smiley:

Nie wiem czy wentylatory pomogą na temperatury HS. Co do samych ustawień to Gigabyte ma z tym problem chyba wszędzie. Mój RX 480 (wcześniej napisałem 580, mój błąd), na fabrycznych ustawieniach grzał się do ponad 80 stopni. Dopiero ręcznie ustawienie pozwoliło mi zbić temperatury do okolic 70. Niemniej Geforcy mają to samo, w sensie fabryczne ustawienia nie są tymi optymalnymi.

A i wracając do czystki to posiadacze polecają w w trybie awaryjnym najpierw użyć AMD Clean tool, a dopiero potem DDU i zablokować sterowniki z WU - co w sumie zrobiłeś. Potem instalacja, reboot, reset ustawień, reboot. U mnie bez rebootu na 20.1.2 miałem czarny ekran w AC Odyssey i złe odczyty w MSI Afterburner.

W furmarku 2x 10 minut test:
Stockowe wiatraki 97C hot spot
-13% więcej niż stockowe 85 hot spot.

Jeszczę posprawdzam w grach ale to później.

Przy stockowych ustawieniach wiatraczków były około sekundowe spadki FPS.

Chyba coś pomogło. Tylko pytanie co. Po ok. 2.5 godzinnej rozgrywce w grę która powodowała problemy, nic się nie stało. Zrobiłem reinstall sterowników( do dezinstalacji użyłem tylko DDU) i zainstalowałem najnowszy. Dodatkowo zegar maksymalny w oprogramowaniu AMD ustawiłem na 1900MHz a napięcie na 1000mV, oraz ustawiłem swoje prędkości wiatraczków.

Temperatura hot spot nie przekroczyła 80C, a sama gra nie scrashowała się.

Oho teraz inny problem na który nie zwróciłem uwagi :crazy_face: . Zegar karty sobie skacze szczęśliwy z góry na dół. Na podstawowych jak i na tych moich ustawieniach…

W furmarku trzyma zegary stabilnie, różnica nie przekracza kiludziesięciu.